Limity mocy replik TS 2023

Limity replik wraz z klasyfikacjami i dodatkowymi wymogami dla spotkań TS:

Repliki chronujemy:

  • Na kulkach, których gracz będzie używał w czasie rozgrywki;
  • Na ustawieniu HopUp, którego gracz będzie używał w czasie rozgrywki;
  • Chronujący sprawdza tor lotu kulki (wykluczamy krytyczne underhopy i overhopy);
  • Chronujący może zweryfikować wagę kulek podanych przez gracza;
  • Strzał “do chrono” oddajemy równolegle do podłoża (nie strzelamy w chrono skierowane w kierunku ziemi);
Klasa Limit Konieczność posiadania boczniaka Wymogi klasyfikacji do tej klasy
CQB 1,15J Nie W przypadku replik CQB dopuszczamy jedynie stosowanie kulek o wadze do 0.25g
Szturm 1,9J Nie -
Karabiny Maszynowe 2,3J TAK Zasilanie z taśmy; Magazynek box; Dopuszczenie repliki jako KM w przypadku nietypowych konstrukcji zostanie rozpatrzone indywidualnie. Patrz suplement do tabelki
DMR 2.8J TAK Modyfikacja SEMI only - replika może strzelać tylko ogniem pojedynczym. Ogień ciągły/burst/binary powinien zostać zablokowany mechanicznie lub w układzie sterowania.
Karabiny snajperskie 3.3J TAK Przeładowanie w systemie 2 lub 4 taktowym.Oddanie strzału wymaga każdorazowego repetowania (1 przeładowanie = 1 strzał)

Suplement do tabeli:

  1. Wszyscy gracze posiadający repliki o mocy powyżej 1.9J będą pod szczególną obserwacją moderacji - ich wykroczenia w zakresie bezpieczeństwa będą karane z pełną surowością w zgodzie z regulaminem.

  2. Replikę typu “boczniak” masz nie tylko posiadać, ale również wykorzystywać ją. Gdy dystans między Tobą, a drugim graczem jest na tyle krótki, że strzał z głównej repliki może zagrozić zdrowiu przeciwnika, skorzystaj z boczniaka.

  3. Replika typu “boczniak” którą jesteś zobowiązany posiadać, gdy Twoja główna replika generuje więcej niż 1.9J musi generować mniej niż 1.9J. Zalecana jest replika pistoletu, ale może to być również drugi karabin (tylko po co tyle dźwigać?:slight_smile: ).
    Przykład:
    a) Gram repliką snajperską >3,0J, jako “boczniaka” używam pistoletu o mocy 1.4J - jest to zgodne z regulaminem.
    b) Gram repliką snajperską >3,0J, jako “boczniaka” używam karabinu szturmowego o mocy 1.85J - jest to zgodne z regulaminem.
    Weryfikacja posiadania boczniaka i jego działania będzie weryfikowania w czasie odprawy.

  4. Klasyfikacja replik typu KM, dalej stanowi problem nie tylko w naszym środowisku. Aktualnie pozostawiamy ją bez zmian.

  5. Dopuszczenie repliki jako KM w przypadku nietypowych konstrukcji zostanie rozpatrzone indywidualnie. Dla przykładu:
    a) MP5 z magazynkiem BOX z pewnością nie zostanie dopuszczony
    b) Replika w body typu Shrike może zostać dopuszczona jako KM

  6. Ograniczenie wagi kulek stosowanych w replikach CQB do 0.25g podyktowane jest obecnie stosowanymi standardami i bezpieczeństwem. Większość pól/hal airsoftowych i turniejów ogranicza masę kulki do 0.25g.

  7. Zaniżanie masy kulek w czasie chronowania, czyli celowe oszukiwanie względem limitu mocy kwalifikuje się do natychmiastowego wykluczenia ze spotkań organizowanych przez Taktyczny Szczecin zgodnie z regulaminem.

Co się zmieniło względem poprzedniej aktualizacji:

  • Całkowicie rezygnujemy z pojęcia FPS, nie będzie ono podawane w limitach. Dalej możesz korzystać z niego prywatnie, ale w przypadku limitów liczymy tylko Joule.
  • Zaokrąglenie limitów do dziesiątych części celem łatwiejszej notacji. W praktyce dla większości klas to zmiana 2-3 FPS w starej nomenklaturze. Podobna zasada stosowana jest w większości polskich środowisk.
  • Błąd pomiarowy - w przypadku pomiaru w Joulach nie istnieje “pojęcia błędu pomiarowego” wynikającego z technicznego aspektu chronografu. Era tanich chińskich chrono skończyła się dawno temu, korzystamy z wysokiej klasy chronografów Acetech, Xcoretech itd.

Co gdy mój wynik wykracza poza limit?

Porozmawiaj z moderatorem/administratorem o tym jak rozwiązać problem i o ile przekraczasz limit. Poniżej znajdziesz kilka możliwych rozwiązań problemu:

  1. Zmień ustawienie Hop Up
    a) Sprawdź czy nastaw HU jest poprawny.
    b) Delikatna korekta nastawu HU może zmniejszyć moc repliki. Ważne, aby po korekcie nastawu nie powodował on krytycznego overhopu/underhopu.
    W obu przypadkach zademonstruj tor lotu kulki osobie moderującej.

  2. Zmień wagę wykorzystywanych kulek.
    Jeśli Twoja replika generuję 1.95J przy limicie 1.90J możliwe jest, że zmiana wagi kulek na cięższe lub lżejsze zmieni moc repliki.

  3. Zmień replikę :wink:

Jak przeliczać FPS na Joule

Joule joulami, ale dalej łatwiej jest Ci myśleć w kategorii FPS? Nie wiesz jak przeliczyć pomiar FPS na J? Użyj kalkulatora: https://asgbox.pl/kalkulator/fps-j/

  1. Wybierz masę kulki
  2. Wprowadź wartość prędkość kulki w fps
  3. W środkowej części ekranu zobaczyć energię kinetyczną w joulach
  4. W tabeli poniżej zobaczysz wartość przeliczoną dla różnych wag kulek, w tym kulek 0.20g dla ktorych poadawaliśmy “klasyczne” FPS.

Limity wchodzą w życie z dniem 01 luty 2023.

Organizatorzy imprez organizowanych pod patronatem TS mogą modyfikować wymagania dotyczące klasyfikacji repliki, a także jej mocy.

4 polubienia

Co zrobić w następującej sytuacji:

biegnę na uciekającego przeciwnika, nagle w krzakach lokalizuje kolegę który do mnie celuje i krzyczy pif paf - odległość między nami max 5m. Koleś ma DMR i brak bocznej.

Czy wtedy pif paf obowiązuje czy jednak tej sytuacji nie i można mu wygarnąć ze szturmu uśmiercając go?

DMR - Konieczność posiadania boczniaka: TAK

Takiego kolegę się wyprasza z imprezy przed jej rozpoczęciem =)

6 polubień

To jak on się tam znalazł? :slight_smile: Zgodnie z powyższym taka osoba nie może uczestniczyć w spotkaniu (wszystko powyżej 1.9J wymaga posiadania sprawnego “boczniaka”)

“Pif Paf” na TS nie obowiązuję. To zagrywka czysto dżentelmeńska, możesz ja zastosować, ale ja dla pewności przyładowałbym w kamzę/nogę :wink:

A jak wypali do Ciebie z 5m to grzecznie zapamiętujesz człowieka, raportujesz go do nas. Idealnie gdyby był jeszcze choć jeden świadek owego zajścia … Wtedy ów osobnik za złamanie zasad bezpieczeństwa dostaje bilet na przerwe w rozgrywkach.

1 polubienie

Sytuacja jest wzięta z życia. Miałem takową na jednej z ostatnich imprez organizowanych w Szczecinie.

Danych osobowych kolegi nie zdradzę - sprawę załatwiono na miejscu z uśmiechem :slight_smile:

1 polubienie

Czy nadal istnieją odległości bezpiecznego strzału? Jeśli tak, jak one się prezentują po zmianie?

1 polubienie

Konieczność posiadania sprawnego boczniaka dla >1.9J ma być regularnie sprawdzana przez wszystkich modów, została wpisana w checklistę na odprawę :wink:

Założenie nie masz boczniaka, nie wchodzisz jest banalnie proste i ma przeciwdziałać dziurawieniu ludzi poprzez niezachowanie MED. Tyczy się to tak posiadacz KM, DMR jak i snajperek.
Choć osobiście zalecam posiadanie boczniaka każdemu :slight_smile:

1 polubienie

Istnieje, świetny artykuł od @Kocur zaginał gdzieś, ale nowe odległości zostaną wrzucone do regulaminu. Problem z MED polega na weryfikacji i tylko jego drastyczne złamanie może być łatwo wyłapane.

Jest też pomysł na nauczenie ludzi jak realnie wygląda MED, mam nadzieje, że uda się go wprowadzić :slight_smile:

Jeżeli istnieje, to proszę edytuj swoj pierwszy post, warto aby to było w jednym temacie.

Ale właśnie tak działa MED niestety :smiley:

A tak na serio, wjedzie to do tabelki na górze, ale cierpliwosci.

Czy w kwestii replik do 1.14J i ograniczeniu wagi kulek do .25 nie powinno to obowiązywać wszystkich replik niezależnie do grania w lesie czy budynku?

@Radzio jeśli grasz CQB w lesie to jasne :wink:
Ale “Boczniak” do lasu to nie CQB’ówka :wink:

2 polubienia

Co to jest body typu Shrike bo w google jak wpisze to wyskakują jakieś colty 1911

Wpisz se Ares shrike

1 polubienie

teras je

Ja mam osobiście DMR, i osobiście ja już dopasowałem się do Ogólnopolskich limitów J czyli DMR do 2.6

Co myślicie, żeby i tak w szczecinie zrobić?

@syjon to nie jest ogólnopolski limit tylko wymysł organizatorów owych imprez. Temat jest wałkowany i nieustannie wywołuje gównoburze :wink:
Ich imprezy, ich zasady.

2 polubienia

No tak masz w sumie rację :wink:

Cześć, mogę grać w okularach siatkowych czy muszą być klasyczne?

tylko klasycznie, siatkowe nie przejdą

2 polubienia