Dowodzenie Zespołem Taktycznym i łączność radiowa

=====================
Moderator: Slayer ]=)

Temat założyłem w celu wyjaśnienia organizacji gry opartej o współpracę Zespołów Taktycznych w czasie niedzielnych strzelanek. Jego elementami składowymi są:

  1. Dowódcy ze stałym składem zespołu (3-4 osoby) do końca gry.
  2. Łączność radiowa między dowódcami.
  3. Mapa rozgrywki.
  4. Dowódcy wyznaczają funkcyjnych w zespole oraz planują wspólną taktykę.
  5. Dowódcy instruują podwładnych w zakresie taktyki zespołu.
  6. Radiem posługują się wyłącznie dowódcy, wsparcie i gracz wykonujący misje specjalne (sabotaż, rozpoznanie itp.).

Minimum jakie trzeba wiedzieć aby podjąć się dowodzenia to znajomość :

  1. Taktycznego Języka Migowego

  2. Formacji patrolowej

  3. Przekazywania komunikatów radiowych

  4. Taktyczny Język Migowy
    Zawiera jakieś 12 gestów np.: Stop przeciwnik! Zbiórka, Naprzód, Przysiad, Widzę, Rozumiem, Formuj kolumnę itp.
    Znaki Niewerbalne - GhostSqad - YouTube [czas 2 min.]

  5. Formacje patrolowe
    Wystarczą nam trzy: kolumna (marsz jeden za drugim), tyraliera (ramię w ramię) i postojowa okrężna (formujemy kwadrat). Każdy mierzy repliką w inną stronę niż kolega.
    Krzysztof "Grey" Studziński "Podręcznik taktyki ASG: Podstawy działań w Airsofcie" - Rozdział IV - YouTube [czas 5 min.]

  6. Komunikacja radiowa
    WMASG - Airsoft & Guns klawiszologia i opis funkcji menu (potrzebujemy ok. 10)
    Ok radio jest gotowe do użytku jak gadać, żeby komunikaty były krótkie ale treściwe ?
    Przykładowy schemat komunikatu radiowego: nazwa ZT, położenie na mapie, identyfikacja celu, sytuacja własna, akcja
    -nazwa: dowolna
    -położenie na mapie: nr sektora, punkty orientacyjne
    -identyfikacja celu: liczebność, ruch lub spoczynek, rodzaj: snajper, strzelec, elkaem
    -sytuacja własna: obserwacja, atak, obrona, straty
    -akcja: potrzeba wsparcia, wycofanie się, utrzymywanie pozycji
    Przykładowe komunikaty: Granit do Szafira, B3, kontakt, 5, kierunek południe, obserwujemy, odbiór.
    ==========
    Zainteresowanym chętnie udzielę instruktażu obsługi Baofeng.
    ==========

  7. Zespół
    Gra w tym samym towarzystwie ułatwia lepszą współpracę. Przed grą Dowódca wyznacza medyka, zwiadowcę, zastępcę (przejmuje dowodzenie po utracie dowódcy do chwili jego powrotu).

Wystarczy by dowódca potrafił posługiwać się radiem. Reszta to bzdety potrzebne przy scenariuszach.

Czyli jak powinien posługiwać się radiem ?

Wydawać rozkazy i słuchać zespołu?
Slayer: zgadzam się z Mivakiem. Na strzelanki komunikacja radiowa na początek wystarczy.
Formacje (a propos: obrona okrężna, jak sama nazwa wskazuje, to raczej coś na kształt okręgu, a nie kwadrat :wink: ) to już temat poważniejszy, na większe scenariusze albo milsimy.
Znaki taktyczne - j.w.
Z mojego naprawdę mizernego doświadczenia: jak nie wypracujesz z zespołem dobrej komunikacji, szyków i znaków PRZED STRZELANKĄ NA TRENINGACH, to podczas rozgrywki, przy pierwszym kontakcie, wszystko ci się posypie jak domek z kart.
Dlatego cały czas będę polecał rozwiązanie typu: mnóstwo godzin na treningach na sucho, potem ćwiczenie efektów na strzelance.
Jak masz chłopie tyle energii to skrzyknij grupę chętnych, ćwiczcie w zespole elementy, które opisałeś a potem strzelanki. A jak wam się spodoba to super - będzie ekipa do wspólnych ćwiczeń i wyjazdów np. na grubsze rozgrywki albo milsimy.
Będę mocno kibicował - bez żadnych podtekstów i uśmieszków.

Jak ogarniesz ekipe,to moge zrobic Wam pare treningow z zielonej i podzielic sie swoja wiedza.

Drobna uwaga co do procedury radiowej: najpierw nawiąż łaczność. A nawiązując, najpierw wywołuj komu chcesz gitarę zawracać, a potem mów, kto zawraca.

Szafir tu Granit, odbiór”.
Wydaje się to mało intuicyjne, ale pamiętaj, że na czestotliwości dowodzenia “wisi” zwykle kilka drużyn / kilku dowódców. Dajmy na to, Bazalt, Granit (znany nam juz z Twojego przykładu) i Węgiel - plus Szafir (dowódca plutonu).

Zaczynaj wywoływanie “Szafir wzywa…” i od razu wszyscy nasłuchują, co masz do powiedzenia. Mimo, że sprawa dotyczy wyłącznie Granita, rozpraszasz uwagę także Bazalta i Węgla (a nie daj Matko Amunicjo, zarządzili oni postój w czasie marszu, bo spodizewają się ważneg komunikatu od dowódcy…).
Zacznij od “Granit, tu…” i Granit nastawia czujnie ucha, a pozostali spokojnie robią swoje - wiedzą, że nie do nich jest rozmowa.

Fajnie, że Was zainteresowałem. Podoba mi się Wasza postawa pozytywna: służymy radą i uwagami itp. a nawet szkoleniem. To jest ważne. Tworzymy Forum społeczność pasjonatów ASG. Mnie zależy na propagowaniu różnych aspektów tego sportu - właśnie na Forum - dla nowicjuszy. Włącznie z wprowadzaniem pomysłów na niedzielnych strzelankach.

@Szczepan
Chętnie widziałbym twoją pomoc na strzelance.

@Tomazo1974
hehehe pkt za spostrzegawczość. Kwadratura koła. To dlatego że trudno zrobić okrąg z 4 ludzi ]=))
Radio i mapa. Zespoły poruszają się względem terenu i siebie. Bez uzgodnienia schematu komunikacji zamienić to się może w party line. Trudno, takie są początki. Dlatego przygotowałem dla dowódców mapę i co gadać przez radyjko.
Napisałem jakieś podstawy. Tylko po to żeby zainteresować, kto załapie będzie temat sobie drążył. Innymi słowy ja coś umiem i czegoś się dowiedziałem chcę się tym podzielić. Po to to robię. A czas mam na niedzielę. ]=)
Czy jęz. takt. potrzebny czy formacje potrzebne. A niech mają. To jest tak proste jak wiązanie sznurówek. Sami odkryją, że to im się przyda. Na pewno bez podjęcia eksperymentu niczego się nie dowiemy. Praca jest na surowym materiale.

@Errhile
Podałem przykład z uwzględnieniem, że gość widzi radio po raz pierwszy. Jeśli macie inny schemat to przedstaw tutaj. Może być lepszy.