Limity J dla snajperów (2-4 takty)

ja proponuje zrobić ankietę kto jest za limitem dla snajperów z propozycjami 500, 550 fps

To wtedy o limicie dla snajperów zdecydują nie-snajperzy. Ponieważ jest ich znaczna większość.
A temat był w założeniu kierowany do snajperów…

Nie powiem, po spotkaniu z czyjąś (myślę, że JZP, ale z dystansu 40m+ człowieka w ghilie trudno rozpoznać) kulką na Krzekowie 2 parę tygodni temu miałem niefajne przemyślenia: dwa centymetry w prawo, i byłoby trafienie w jabłko Adama. A energii kulka miała sporo, bo ślad na szyi nosiłem następne dwa tygodnie z kawałkiem.

Nie widzę wielkiego sensu ankiety, bo znajdzie się wiele osób “nie znam się więc się wypowiem” które wrzucą swój głos. Temat powstał dla merytorycznych argumentów :wink:


Racjonalizując, moja propozycja:

  • poniżej 450FPS - full auto, ‘mile widzialny boczniak’
  • DMR 450-550FPS - semi only - obowiązkowy boczniak/PM + obowiązkowo weryfikowana wiedza o MED (plus jej przestrzeganie)
  • 2/4 takt poniżej 650FPS (lub 625FPS)- obowiązkowy boczniak + obowiązkowo weryfikowana wiedza o MED (plus jej przestrzeganie)

Jak wygląda weryfikacja wiedzy o MED? Przed strzelaniem/chronowaniem pytasz jaka jest bezpieczna odległość strzału z danej repliki na danych kulkach, rażąca nie wiedza = bilet na ZDiTM.

Dlaczego uczepiłem się MED’a? Gracz strzelający z DMR / 2/4taktu podobnie jak strzelec wyborowy musi mieć nieco większe pojęcie o replice którą posiada i jej ograniczeniach (także tych względem minimalnej odległości). Jeśli ktoś dzierżący więcej niż 500FPS nie ogarnia czym jest MED, nie potrafi określić realnej siły kinetycznej kulki, określić odległości w terenie, szybko dobyć boczniaka, “myśleć” za przeciwnika który może mu wejść pod lufę 5m od niego to powinien raczej kupić CYME0.28, albo przerzucić się na warcaby.
Amen.

Panowie,

Temat dotyczy tylko limitów replik snajperskich - proszę trzymać się tego toru dyskusji. Oprócz kilku wyjątków w tym temacie większość wypowiedzi jest rzeczowa i na tym nam zależy. Potrzebujemy zebrać ich jak najwięcej, aby podjąć decyzję.

Ankieta nie powstała z powodów wymienionych wyżej. Demokracja w tym szczególnym temacie to najgłupsza rzecz.

Co do tego przeliczenia “Aktualnie biegam na 620-630 przeliczone na 0.2” to wygląda niewinnie na FPS ale tak naprawdę jak to wygląda na dżulach:
549.97fps przy masie 0,2 = 2,81J
355fps przy masie 0,48 = 2,81J

Natomiast jak to wygląda przy 640?
640fps przy masie 0,2 = 3,81J
413.37fps przy masie 0,48 = 3,81J

Niewinnie? Przecież to jest 90 fps różnicy pomiędzy przykładami, a na cięższej kulce tracimy 58fps. Jak dla mnie taka różnica w fps jest adekwatna do energii.


Strasznie głupi pomysł. Temat jest skierowany do snajperów.


Borderwar ma 550fps, max. 0.43g i nie slyszalem, zeby ktos sie rozpisywal, ze kulka zle leci

Bo nie bedzie zle leciała. Po prostu gorzej od 0.50 ale jesli ktoś nigdy nie strzelał z lepszych niż 0.43 lub w ogóle z cięższych to skad ma wiedzieć. A druga sprawa to każdy ma inna replikę i inaczej bedzie przyjmowała amunicję.

Bo nie bedzie zle leciała. Po prostu gorzej od 0.50 ale jesli ktoś nigdy nie strzelał z lepszych niż 0.43 lub w ogóle z cięższych to skad ma wiedzieć. A druga sprawa to każdy ma inna replikę i inaczej bedzie przyjmowała amunicję.

Wychodzi Twoja niewiedza na temat imprez odbywających się w Europie. Ludzie tam mają lepsze repliki niż myślisz i dla nich super części za 200 euro to mały wydatek. Po prostu, krótko mówiąc, to nie oto w tym wszystkich chodzi. Nie za wiele przejmujesz się bezpieczeństwem innych osób, które uczestniczą w strzelankach. Liczą się tylko fragi prawda? Nie raz słyszałem o tym jak chwalisz się kogo i z jakiej odległości nie zdjąłeś. Myślałem, ze w airsofcie chodzi o coś innego niż walke o złote kalesony, ale co ja tam wiem. Twoja racja jest bardziej Twojsza niż reszty osób.

Od celności i wyników ważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo. Z danych, które podał ktoś inny jest 1J różnicy. To ogromna różnica w sile jaką przekazuje kulka w kontakcie z przeciwnikiem. M.in. jeden dżul to limit w CQB i powszechnie jest uważany za bezpieczny.

Dopoki jest terminatorka na TS limity dla snajperow nie powinny byc w ogole dyskutowane czy zamyslem do podjecia dyskusji. (w zasadzie to od tego należałoby zacząć ,żeby rozmawiać o limitach dla snajperów) Jako uzytkownik 4ro taktu godze sie ze czescia tej gry jest terminatorka graczy. Obniżenie Joul dla snajperów byłoby po prostu tragedią w tej kwestii.


Prawda- za granicą się fajnie bawią przy limitach- ale zauważ jedno ,że są marshalls którzy mają oko na wszystko. Nie robią tego za darmo rzecz jasna więc ludzie płacą $$$$ za wjazd na site do strzelania, gdzie częścią kosztu jest sędzi. Druga sprawa- karanie terminatorki- rozpowszechnienie twojej facjaty na forach. Więc nie warto terminatorzyć- TAM.

Na border war- zauważ Groszq jedno ,że tam nie ma definicji 2/4 takt czy DMR tylko jest jako SNIPER RIFLE- co oznacza ,że możesz sobie wziąć 2/4 takt czy DMR na tych samych limitach a w tym przypadku- wybór jest prosty. I ludzie jadą się fajnie tam bawić- a żeby fajnie się bawić trzeba być uczciwym (i tacy ludzie na border war w większości jeżdża mniemam a nie niedzielni jebankowicze) - Jeśli w którejś kwestii się mylę to mnie popraw - przed chwilą sprawdziłem regulamin bordera. (być może nie aktualny)

Na zorganizowanych scenariuszach gdzie limity do snajperek były dosłownie na każdym i spokojnie to brali snajperzy na klate. Na KZR (przd ostatnie chyba) przykładowo albo OGIEN NAD WISKORDIA w ogóle nie miałem przypadku termoszenia i happy wróciłem do domu. I bardzo miło wspominam bo właśnie- zabawa była mega :wink:

Jak była strzelanka taktycznego z jakimiś Niemcami- i pytałem potem ludzi od nas jak było to słowo TERMINATORKA było chyba najczęściej wypowiadanym( w stosunku do niemieckich graczy) czyli jakiś niedosyt był. I to mało tego terminatorka wobec replik full auto gdzie gość był zasypywany gradem kulek.


U nas na TS…
Wiekszosc nie ma tego problemu(albo ma go zdecydowanie mniejszy)- bo puszczą serię z repliki 450, albo z repliki DMR 550 po prostu w ułamku sekundy “poprawią” i w końcu się przyzna. W przypadku gdy strzelasz do przeciwnika z 4ro taktu- Często taktyka gościa co dostał a się nie przyznał jest tak ,że wyłapał kulkę- i kładzie się- (bo zdąży zanim przeładujesz) i staje się mniej prawdodpodobny do trafienia gdyż zdaje sobie sprawę skąd padł strzał i wie jak się ukryć(no bo defakto to dostał- a się nie przyznał) i jedyne co czujesz naciagajac znowu sprezyne to wk*rwienie. I dopiero poprawki w okolice głowy, dłoni, okolic uda pomagają…

Przepraszam, że to powiem i jeżeli źle zrozumiałem Twoją wypowiedź @SeeMe. Z tego co czytam w Twojej wypowiedzi to głównym kontrargumentem jaki podałeś jest to, że część graczy nie przyznaje się do trafień. Wiem również doskonale o czym mówisz w kwesti terminatorki, bo nie raz byłem sam uczestnikiem sytuacji gdzie gdy zajdziesz przeciwnika od tyłu i zaczniesz do niego strzelać to zamiast się przyznać rozgląda się skąd dostał. Dopóki nie zaczniemy uczyć nowych graczy i skutecznie tępić nie przyznawania się do trafień to zawsze będzie ten problem występował. Z mocnymi replikami czy nie.

Mimo wszystko całkowicie Ciebie rozumiem i gdzieś tam, moja duma airsoftowa chce przybić Ci piątkę, bo czasami trzeba poprawić trafienie w delikwenta, aby ten się przyznał. Nawet gdy wcześniej usłyszysz przysłowiowe “Ała, nie dostałem”. Jednak nadal ważniejszą sprawą jest dla mnie bezpieczeństwo. Nie raz staliśmy po dwóch stronach barykady i nigdy nie zdażyło mi się, żebym dostał od Ciebie ze zbyt bliskiej odległości i itd. Jednak limit J dla snajperów w moim odczuciu miałby zwalczać typowo niedzielnych graczy, którzy potrafią wypalić w Ciebie z 25m przy użyciu mega mocnej snajperki tylko dlatego, że za szybko podniosłeś się z krzaków. Sam ostatnio zrugałem jednego gracza od góry do dołu, bo wystrzelił do mnie serią z 10m, bo jak to powiedział “przestraszył się, że mogę być wrogiem” gdy szybko wstałem z zarośli i nie było mnie widać…

Poza tym ludzie bardzo często powołują się na “dalmierz w oku”. Gdyby tak naprawdę wzięli taśmę do mierzenia, przeszli się te 30-35 metrów to zdziwiliby jak duża jest ta odległość.

P.S.

Masz całkowitą rację, że na BorderWar nie ma rozróżnienia między DMR, a 2/4 taktem. Mimo to, bardzo dużo osób korzysta własnie z replik sprężynowych ze względu na większą powtarzalność strzałów. Lepiej trafić raz, niż siać kompozytem. Tylko tak jak napisałeś ludzie tam bardzo dbają o dobrą zabawę i nie pamiętam, aby było aż tak dużo terminatorki.

Nie masz co przepraszać- zrozumiałeś wszystko dobrze co napisałem i odpowiedzią nie odbiegłeś od tego.
A ,że nie mam się z czym kłócić co napisałeś w odpowiedzi to też nie będę Ci odpisywał - bo to true story co napisałeś :wink:


… no- może dalej z wyjątkiem że jestem NIE- dla zmniejszenia Joul dla 2/4 :smiley: więcej poważnych uszkodzeń zdrowotnych podczas airsoftowej kariery widziałem z gazowych glocków (utrata uzębienia), czy AEGów (sytuacja z Robsonem), albo na CQB niejednokrotnie-nawet pomimo limitu 350 fps.

Na splat arenie dostałem z glocka heada od swojego-odległość: a la egzekucja może 30 cm od mojej skroni. True- bolało, i zadzwoniło mi w uchu lekko bo dostałem ok 3 cm od niego. Miejsce trafienia chwilę krwawiło… bywa. Miałem ubraną wtedy tylko czapkę na głowie daszkiem do tyłu żadnego stalkera hełmu itp. A mój egzekutor zaopatrzony full… fast+stalker na twarzy.
Dużo jest graczy co ubierają sam boonie hat czy tam kominarkę i to wszystko odnośnie bezpieczeństwa głowy(+ okulary uczywiście). Więc o bezpieczeństwo swoje też należałoby zadbać gdy ktoś czuje jego brak. Ja nie noszę bo nie czuję jego braku :smiley: jak dostanę porządnie po facjacie albo stracę zęba- pewnie poczuję jego brak i się zaopatrzę.

Albo i nie :smiley:

Wiem wiem… napisałem o cqb a temat dotyczy snajperstwa. Ale bezpieczeństwo personalne(chodzi mi o wyposażenie) myślę ,że relatywnie podobnie wygląda w obydwu przypadkach.

A więc problemem nie jest “niedostateczna moc replik snajperskich” tylko terminatorka graczy. I sam mówisz, że na imprezach gdzie organizatorzy narzucili limit - spokojnie się bawiłeś z limitem.

Tak, terminatorka jest problemem. Ale jest problemem dotykającym nas wszystkich, niezależnie jakimi replikami się posługujemy. Bo podążając Twoją ścieżką logiczną, ja też powinienem żądać zniesienia limitu dla automatów, “bo trafiam a typy się nie przyznają”.
I zwiększanie mocy jest tu, obawiam się, niewłaściwym rozwiązaniem.

A pytanie do JPZ. Czy zmierzyłeś realną wartość J na swojej replice, kulkach, z ustawionym hopsiupem itd. ? Bo wg. mnie warto zmierzyć. Ani razu nie operujesz w swojej wypowiedzi jednostką J tylko wałkujesz swoje magiczne fps :wink:

Tak jest Err

OSOBISCIE- nic bym nie mial do zniesienia limitow dla automatow - albo ich po prostu zwiekszeniem( wywodze sie ze strzelanek no-limit przez dlugi czas)

Ze ja automatu nie uzywam w lesie - to sie nie wypowiadam na ich temat.

Czy zmierzyłeś realną wartość J na swojej replice, kulkach, z ustawionym hopsiupem itd. ? Bo wg. mnie warto zmierzyć. Ani razu nie operujesz w swojej wypowiedzi jednostką J tylko wałkujesz swoje magiczne fps

ostatni raz jak sprawdzalem to mialem 3.3J a co?

Czy sprawdzałeś to na kulkach o masie 0.5g?



@JZP - osobiście coś mi się tu nie zgadza…
na kulkach 0,43g masz 3,28J (405fps)
na kulkach 0,45g masz 3,26J (395fps)
na kulkach 0,45g masz 7,53J (600fps)


no coś to ewidentnie jest nie tak :slight_smile:

600 fps to pewnie na 0,2g.

dobrze, ze jestes szczepan na tym forum bo znokautowalbym sam siebie wlasnym facepalmem…

Myślałem, ze w airsofcie chodzi o coś innego niż walke o złote kalesony, ale co ja tam wiem. Twoja racja jest bardziej Twojsza niż reszty osób.

A ja myślałem, ze chodzi o dobra zabawę. Każdy ma inna definicje dobrej zabawy jak mniemam. Ty wolisz podejść jak najbliżej, ja natomiast wole polować na strzał z jak największej odległości. Nie mozesz wrzucać mnie do jednego wora ze sobą i oczekiwać, ze będę sie strzelać z tobą na dystansie 10 metrów. Moim zdaniem nic tak nie bawi jak frag z 90m.




PS. Dziś zmienię gumkę hop up na twarda, czarna 80. Z pierścieniem i jakby tego było mało dodam troche taśmy teflonowej na wszelki wypadek. Oznacza to 101% szczelności. Mam sprężynę m170, która jak producent podaje powinna generować 560fps. Zobaczymy o ile więcej będę miał. Przy okazji wezmę kilka sztuk 0.45 no i moich 0.50 sprawdzimy jaka bedzie różnica w J. Także z tego tytułu, prosiłbym o zabranie chrono. Dziękuje.

A ja myślałem, ze chodzi o dobra zabawę. Każdy ma inna definicje dobrej zabawy jak mniemam. Ty wolisz podejść jak najbliżej, ja natomiast wole polować na strzał z jak największej odległości. Nie mozesz wrzucać mnie do jednego wora ze sobą i oczekiwać, ze będę sie strzelać z tobą na dystansie 10 metrów. Moim zdaniem nic tak nie bawi jak frag z 90m.

Tak, dlatego właśnie pisałem, że nie chodzi o złote kalesony, ale może nie przeczytałeś ze zrozumieniem. Z 10m pierwszy nie strzelam i staram się najpierw zastosować zasadę “pif-pif”, która skutecznie jest tępiona (to temat na inną dyskusję). Może i frag z 90m jest super, nie wątpię, że jest. Tylko czy super dla obu stron? (nie mówię tutaj o honorze tylko kwestii bezpieczeństwa). Bo repliką, która wystrzeliwuje kulkę na 90m strzelasz również na 30m. Tu się o to wszystko rozchodzi. Mam wrażenie, że cały czas nie rozumiesz, że nie chodzi o: zasięg, ujmowanie Twoim jakże szeroko znanym umiejętnościom czy godzenie w Twoją dumę tylko o bezpieczeństwo osoby, do której strzelasz.

Wiem doskonale do czego zmierzasz. Sprobuje wytlumaczyc najkrocej i najprosciej jak sie da.
Wiem, ze chodzi o bezpieczenstwo natomiast ja podejmujac sie strzalu z 30m wiem co robie i nie wale na oślep, bo nigdy nie pociagnalbym za spust dlatego, ze “myslalem ze jestes przeciwnikiem i sie wystraszylem” wiem gdzie, kiedy i w kogo strzelam. Prosta sprawa, jezeli masz kamizelke to nawet z 10m moglbym strzelac nie sądzisz? a jezeli gracz jej nie ma to daruje sobie i nie strzelam. Mimo, ze fragi sa piekne, to uwazam iz zdrowie tych, do ktorych strzelam jest wazniejsze. Bo jezeli bym wam krzywde robil to w koncu do kogo bym strzelal? WSZYSTKO ZALEZY OD SYTUACJI i zawsze trzeba myslec przed strzalem bo raz ci daruje a nastepnym razem trafie cie 5 razy. A teraz powiem cos od siebie na koniec. WIELKA MOC CIĄGNIE ZA SOBĄ WIELKĄ ODPOWIEDZIALNOSC, LUDZIE NIE POTRAFIĄCY NIĄ WŁADAĆ NIE POWINNI Z NIEJ KORZYSTAĆ. Limity to pakowanie wszystkich snajperow do jednego wora, tych odpowiedzialnych i tych mniej. Sory, ale ja nigdy nikomu zęba nie wybiłem. Narzekanie na krwiaczki? myslalem, ze to część tego sportu? Pozdrawiam :slight_smile:

Tak samo jako ograniczenia prędkości wrzucają do jednego wora kierowcę rajdowego z doskonałym refleksem i 18 latka w 2.0 benzynie który dopiero co zdał egzamin i wydaje mu się że świat należy do niego. Pomiędzy tym jestem ja, który chciałby za każdym razem wsiadając do samochodu wyjść z niego w ten sam sposób. Strzelanki są otwarte i dla wszystkich więc grupy limitów powinny być tworzone tak żeby brały pod uwagę wszystkich, a szczególnie tych którzy mogą być niebezpieczni.

Jeszcze. Jeżeli ktoś mi powie że gra 10 lat w airsoft więc nie ma opcji żeby zdarzyło mu się oddać strzał z odległości z której nie powinien go oddać, to albo kłamie, albo jest na tyle głupi żeby nie brać czynnika ludzkiego pod uwagę. Każdy popełnia błędy.