Tuning Specny

Witam, po zniszczeniu starej repliki odpuściłem sobie temat airsoftu na dobre, aż do teraz. Otóż kupuję w poniedziałek po obejrzeniu paru recenzji, w tym Heroda, taką i oto specne:

Odpuśćmy sobie komentarze co do kolorystyki i długości repliki :stuck_out_tongue: Taka po prostu mi pasuje.

Otóż mam pytanie, co warto wymienić z budżetem ok. 300zł. (w Gunfire chyba mogą preinstalować takie modyfikacje przed wysyłką) Wolał bym go za bardzo nie przekraczać. Nie znam się na tym, a powiem jeszcze do tego że nie znam szczecińskich warunków, nigdy się tu nie strzelałem, robiłem to jedynie na obozach gdzie duży zasięg daje status boga. Ahh miło było zatańczyć przed gościem taniec “brak zasięgu” a następnie dostać kompozytem z jego LMT Defendera po ostrym tuningu. Tak więc czekam na wasze mądre rady. I mam nadzieję do zobaczenia na strzelance w przyszłą niedzielę :slight_smile: Plus pytanko jeszcze jedno. Jaki pas nośny jedno-punktowy polecacie?

Osobiście polecam zainwestować w lepszą gumkę hop-up. Ja korzystam z czarnej systemy (SA-A01). Co to dało? Zasięg zwiększył się około 2 razy na tej słabszej sprężynie.

Jak wyżej, gumka to podstawa - ta w specnach po prostu ssie… Ale zamiast czarnej systemy - zieloną G&G jest bardziej miękka, przez co lepiej pasuje do mniejszej ilości fps. W 300zł obok gumki jedyne co możesz zmienić to komora hop up, najlepiej jakaś CNC (retro arms, prowin, airsoft pro), która da dodatkową szczelność i płynność regulacji hopka :wink:
Za resztę pieniędzy dokup np. dodatkowe magi czy zawieszenie, o które pytasz; mógłbyś od biedy kupić jakąś preclufę, ale ja na Twoim miejscu zaoszczędziłbym na Promyka/KMhead/JBU

jeżeli chodzi o zawieszenie to polecam magpul ms3 bądź jego kopie

Fajne jeszcze jest SAG-3 - YouTube, lub kopie (korzystam z samoróbki i jest ok :sunglasses: ).

Tuning Specny:

  • gumka Hop Siup, do lasu najlepsza Systema Energy, zielona G&G jest do cqb,
  • komora Hop Siup, u mnie jest to czerwona komora Elementa, którą polecam,
  • precka, absolutna konieczność, bez niej nie trafisz nawet we własną chatę,
  • nasmarować GB, który jest suchy jak moje pijackie żarty: smar na zębatki, wypustki, po których porusza się tłok oraz wszystkie inne elementy będące w ruchu,
  • jeśli chcesz mieć kilka fps-ów więcej, będziesz musiał zmienić cylinder ze stockowego typu 2 na inny typu 0, czyli na pełny cylinder; razem z nim polecam zmienić również głowicę tłoka i głowicę cylindra, gdyż w przeciwnym razie istnieje możliwość, że kupisz cylinder o średnicy wewnętrznej większej niż stockowe głowice, co niweczy działanie układu pneumatycznego repliki. Najlepiej kupić zestaw jednego producenta, wtedy jest pewność, że wszystko będzie pasować,
  • wyjebać bezpiecznik.

-założyć mosfet (Polecam Wysłannika - Marek Zając) i kable “niskooporowe”.

Ta mosfet to akurat najmniej potrzebna modyfikacja by replika dawała radość ze strzelania. Palące się styki? Kiedy ty wymieniałeś styki. A nawetjak padnie to kostka stykowa kosztuje 17zł więc raz na 2 lata można sobie wymienić.
Kolega ma 300zł na początek, to po co ty piszesz o mosfecie???
Moja kolejność modyfikacji to:
-Gumka ok 35zł
-Lufa od 80-150zł
-komora od 80-120zł
Tyle można nie otwierając GB.
Przy otwarciu GB koniecznie nowy smar.
Wystarczy na 1rok strzelania.

Zapytaj w sklepie czy mogą Ci przesmarować GB bo resztę zrobisz sam na miejscu.

Zgadzam się z Mivakiem, kompletnie zielony nie jestem. Mosfet to rzecz fajna, szczególnie jeśli jest programowalny ale wymaga także zmiany okablowania żeby w pełni wykorzystać jego potencjał. Jest on na końcu mojej listy i to z dopiskiem “ewentualnie”. Gumka, przyjąłem już jest na liście do zamówienia, komora-pomyślę. Chciałbym zmienić tłok i jego głowicę, ale to trochę ponad moją kieszeń na teraz. A na temat lufy. Słyszałem że promyki są najlepsze, ale obejrzałem parę filmików z USA i tam szczytem marzeń jest tak zwana “miracle barrel” nie mam pojęcia co to, zresztą wujek Google też nie za bardzo. Aczkolwiek widziałem efekty, chryste taki zasięg z AEG przy paru modyfikacjach (ok. 150m ustrzelił, tak wiem że aż niemożliwe się to wydaje). Spotkaliście się z tą precką kiedyś?

Prawdopodobnie to któraś z tych:
http://www.airsoftgi.com/advanced_search_result.php?keywords=miracle+barrel&inc_subcat=&categories_id=&x=0&y=0&inc_subcat=1

http://asgshop.pl/sklep/produkt.php?id=5157

Coś takiego; na wmasg jest artykuł o tych lufach:

Słyszałem tylko legendy, że dają radę - sam nie testowałem.
Jeśli chodzi o promyka - mam i polecam - sprawdzony, dużo lepszy od madbulla czy guardera.
Zbliżony jeszcze KMhead i JBU, ale lufy 6.01 radzę stosować tylko do replik o niskich odrzutach fps (z 3-4fps max), im większa różnica w fpsach tym gorzej uzyskać stabilny lot kulki :wink:

Pozwolę sobie nie zgodzić się po części z tym co piszesz :slight_smile:
-gumka systemy czarna przy FPS mniejszych niż 450 nie ma sensu jest zbyt twarda, tu lepsza będzie GG zielona lub MB
-komora elementa jest niestety mocno słaba,zdecydowanie lepiej dołożyć do KA :slight_smile:
-precka tak ale budżet 300 pln pochłonie jej całość, tanie precki są tanie i tylko z nazwy są to precki.
-GB specny rozebrałem ich bardzo dużo zazwyczaj są nasmarowane na maxa nawet cylinder wewnątrz, trzeba to usunąć i nanieść odrobinę smaru którego w GB powinno być minimalną ilość i nie smarować prowadnic !!
-Cylinder 0 przy tej długości lufy będzie dawał zbyt wiele powietrza co może powodować shime przy wylocie kulki z lufy, tłok głowica tłoka są marnej jakości le spokojnie uszczelnisz ją z każdym cylindrem no chyba że upchasz bore up :slight_smile:

  • bezpiecznik wywal razem z kablami, zwiększysz rof i zmniejszysz grzanie układu

Jestem w stanie zgodzić się do kabli oraz cylindra. Pierwszym, co poszło w mojej Specnie był bezpiecznik, wstawiłem nowe przewody i wszystko gra. Co do cylindra - to zależy. Studiowałem zjawisko “dozowania” określonych ilości powietrza przez cylinder do lufy i uczciwie przyznam, że nadal nic z tego nie rozumiem, zwłaszcza, że z mojej praktyki wynika coś zgoła odmiennego, niż zalecane stosowanie cylindra typu 0. Mam cylinder typu 0 w dwóch replikach (długość lufy odpowiednio 300 i 363 mm) i osiągają one na M120 Guardera między 400 a 430 fps (w jednej wypadałoby zmienić sprężynę bo jest już mocno ubita). Jeżeli znajdziesz chwilę opisz to po swojemu, może rzucisz nieco światła na zależność lufa - cylinder.

Co do reszty:

  • gumka Systemy sprawuje się znakomicie w replikach o mocy do 450 fps, jest to zresztą jedyna gumka, której używam do lasu; zielona G&G jest za to typową gumką do CQB, gdyż jest moim zdaniem zbyt miękka na więcej fps niż 400,
  • komora Elementa trzyma “strojenie” :smiley: repliki naprawdę dobrze (mam takie dwie), nie próbowałem co prawda pracy z komorą KA, jednak to ciekawa sugestia,
  • precka - jeżeli ma być dobra, to musi być z wyższej półki, tego nie ominiemy,
  • Gearbox - nie jestem zwolennikiem walenia smaru łyżkami gdzie popadnie, jednak po dokładnym przesmarowaniu wymienionych przeze mnie miejsc układ chodzi lepiej; skoro rozłożyłeś tyle gearboxów SA to musiałeś zauważyć również, iż fabryczny smar jest dość lepliwy i warto zastąpić go czymś z większym “poślizgiem” - ja użyłem Abbey Gun Grease i widać różnicę w pracy mechanizmu.

Niedługo wrzucę fotki ukazujące do zostało zmienione w moim GB Specny, choć generalnie wszystko już opisałem - w poście podałem właśnie mój set do M4 z lufą 363 mm.

O stokowym mazidle w SA bo trudno nazwać to smarem szkoda pisać, w GB smaru powinno być tyle co kremu na blondynce opalającej się na plaży we Władku niby jest ale jak by go nie było :smiley:
co do dobierania cylinder-lufa sprawa jest dość prosta, pisząc prostymi słowami jeśli lufa będzie zbyt krótka do zastosowanego cylindra nadmiar powietrza będzie powodował spore rykoszetowanie kulki, zaś zbyt długa lufa będzie kraść FPS ( zasysać powietrze zanim kulka opuści lufę ), cylindra nie smarujemy aby poprawić jego jakość polerujemy go :smiley:
Okablowanie to tragedia, jak w większości replik i warto je wymienić, zielone GG działa dobrze i przy 500 fps ale znika szybciej, dlatego przy mocy 450 fps lepiej pchać systeme czarną, jednak przy mniejszych fpsach zwłaszcza zimą kręci słabo.
Dobrze poskładane GB na SP120 guardera powinno dawać w granicach 470 fps i tu wychodzi słabość komory elementa :frowning:

No i to jest odpowiedź :smiley: Dzięki, teraz nie pozostaje nic, jak tylko przysiąść do eksperymentów.