Sa-a04 lufa

Planuje kupić lufę precyzyjną do repliki, obecna ma 220mm w replice mam cylinder typu 2, replika była uszczelniana w shotgunie po strzale czuć dość dużo powietrza uciekającego lufą. Budżet mam 200 złoty, jaka była by najlepsza lufa do lasu?

Co rozumiesz jako “po strzale czuć dość dużo powietrza uciekającego lufą”?:slight_smile: Którędy CI to powietrze ucieka?:slight_smile:

jak strzelam na sucho i przyłożę rękę do końca lufy to czuć uderzenie powietrza. Tak jakby cylinder dawał go za dużo.

To zatkaj lufę :smiley:

A tak serio: to tak ma być przecież, coś tą kulkę ma pchać. Powietrza im więcej tym lepiej, byle nie za dużo (limity mocy obowiązujące na strzelankach).

no tak, ale jak jest go dużo to chyba znaczy że można wstawić dłuższą lufę?

Niestety odpowiednie dobranie nie jest takie proste, wszystko zależy nie tylko od typu cylindra ale też sprężyny, średnicy lufy i w jaką moc/predkość kulki celujesz. Na forach jest mnóstwo opinii i to czasem skrajnie różnych. Teoria, teorią, a na końcu i tak najlepiej sprawdza się metoda prób i błędów. ASG to kosztowna zabawa jak chcesz tuningować replikę :smiley:

W teorii jeżeli zestaw tłok, cylinder jest szczelny to można zastosować lufę długości nawet nieco ponad 400mm.

Cylinder w replikach ASG zawsze powinien mieć pojemność większą niż objętość lufy, tak by nie brakło słupa powietrza do efektywnego wypchnięcia kulki poza lufę. Dlatego też zwykle dobiera się typ cylindra do długości lufy. Tyle tylko, że nigdy nie sprecyzowano dokładnie jaki to powinien być stosunek: 1,4:1 lub 1,6:1, czy może inny. Ciężko to jednoznacznie określić ze względu na mnogość parametrów replik. Przykładowo, cylinder typu 2, czyli z dużym, pojedynczym otworem, ma pasować do luf o długościach 200 – 400 mm, jednak z mojego doświadczenia wynika, że cylinder ten bardzo dobrze współgra z lufami 455 mm, choć równie często przy lufach 363 mm jest mniej wydajny od cylindra typu 1 (2 - 4 otworki przy samej krawędzi cylindra). Z drugiej strony, znana jest praktyka chińskich producentów, którzy by zniwelować nieszczelności i zapewnić większą ilość fps w seryjnych replikach, do luf 200 - 400 mm dodają cylinder pełny, czyli typ 0. Repliki te są przez to głośne, a kulki mają spory rozrzut. Niemniej jednak strzelają.
ŹRÓDŁO: > Test luf precyzyjnych od EdGI Custom Works Airsoft | WMASG - Airsoft & Guns >

@Hyacin - taki test nie ma sensu - powietrze przodem musi uciekać i tak ma być, w końcu to ono pcha kulkę.

To co napisał @Wiatrak to zalążek długiego i bardziej skomplikowanego tematu, który specjaliści w Internetach sprowadzili do podziału na 3 rodzaje cylindrów (gdzie tak na prawdę masz ich 5 1/1, 5/6, 4/5, 3/4, 1/2) i doboru luf do nich.

W praktyce masz jeszcze masę kulek. przekrój lufy, masę układu pneumatycznego i pewnie ze 3 inne elementy, których sam dalej nie rozumiem … :stuck_out_tongue:

W skrócie - celuj w przedział 363-455mm do lasu. Uszczelnij pneumatykę, zadbaj o osiowość i wyciągniesz maks mocy z repliki :wink:
W praktyce możesz stosunkowo łatwo przeskoczyć na lufę 363 przy zastosowaniu tłumika/przedłużki lufy - celność wzrośnie, wykorzystanie powietrza też będzie zoptymalizowane ( to dalej ogromne uproszczenie tematu ) :wink:

ok, dzięki za pomoc