Radiokomunikacja

Nie mam zielonego pojęcia o radiokomunikacji i proszę o wyjaśnienie co i jak.

kupujesz baofenga 5tke albo 8ke i odpalasz tutorial obsługi na youtubie, więcej na niedzielną strzelankę ci niepotrzebne :wink:

osobiście polecam 5tke - mniej problemów z dobraniem przycisku ptt, wada możliwość nadawania tylko na jednym kanale jednocześnie

8ka - dwa przyciski do nadawania na obu ustawionych kanałach, może ktoś jest wstanie wskazać działający z tym przycisk ptt :stuck_out_tongue:

Potrzebne jeszcze trochę, motyla noga, pomyślunku.

Kiedy otwierasz kanał.
Po co.
Co i jak mówisz do mikrofonu.

Dzięki

Do uv8r pasują zwykłe PTT od uv5r - tylko że bedziesz nadawał na kanale #2

Ja bym brał tańsze, nawet sam nie wiem czy sobie uv5r nie kupic bo mi sie bardziej podoba

Jeszcze jedno pytanie. Dostałem kiedyś baofeng BF-88E. Czy taki też by się nadawał?

Na początek, tak.

Problem jest taki, że to radio nie jest programowalne w terenie (coś tam wspominają o programowaniu przez CHIRP, czyli z poziomu komputera). Czyli - musisz sobie zapamiętać (albo lepiej zapisać, i mieć tę notatkę zawsze przy sobie) jakie częstotliwości masz zaprogramowane (zapewne fabrycznie).
Pewnie będzie obsługiwało standardowe PMRy.

Więc jeżeli dowodzący stroną / zespołem wymyśli sobie jakąś dziwną częstotliwość, to niestety, ale się nie dostroisz na tej -88e.

Ale na początek starczy, a jak już trochę ogarniesz hobby, to kupisz coś programowalnego.
Aha, I sugeruję szybko rozejrzeć się za jakimś PTT i zestawem słuchawkowym, bo to, co dają w zestawie to strasznie niewygodny wynalazek.

1 polubienie

no, ale na 2 kanałach na raz nie nadasz co się mija z celem :stuck_out_tongue:

Problem z programowaniem w terenie rozwiązałem tak, że moge programować przez telefon. Osiągnełem to w skomplikowany sposób, ale działa.

1 polubienie

Bez przesady.

Na jednym kanale będzie pracował w trybie nadawanie-odbiór, na drugim będzie miał tylko nasłuch. W 95% sytuacji to zupełnie wystarcza. Ba, na niedzielnych łupankach powiedziałbym, że w 99%: nawet na ostatniej imprezie na Kluczu większość komunikacji wewnątrz zespołu szła głosowo i na znakach migowych, radio było do kontaktu z dowódcą strony.

Drugi kanał służy ewentualnie do nasłuchu częstotliwości sędziowskiej.

A na dużych imprezach do kontaktu z dowództwem zazwyczaj wyznacza się radiooperatora, przy czym jemu z kolei może wystarczyć sam nasłuch na częstotliwości ekipy, bo i tak chodzi wszędzie za dowódcą zespołu.

1 polubienie

przypadkiem na uv8 nie nasłuchujesz tylko na tym co masz ustawiony, a nadawać możesz na obu?

Przypadkiem na -8HX (bo takiego mam) nasłuchujesz na obu. Nadajesz na tym, który jest akurat ustawiony jako aktywny. I wierz mi, można czasem kota dostać, jak próbujesz prowadzić komunikację na jednym kanale, a w tym czasie ktoś Ci się wcina na drugim.

Jakbyś nadawał na obu, a nasłuchiwał tylko na jednym, to by, na miłosierdzie Matki Amunicji, nie miało kompletnie żadnego sensu…

Na -82 masz dwa aktywne kanały i dwa osobne PTT - do każdego po jednym. Masz szansę w gorączce chwili nie załapać, na którym kanale przyszedł komunikat. Szczególnie, jak jest bałagan w eterze, a druga strona się nie identyfikuje poprawnie. Wiem, bo sam miałem z tym problem.

2 polubienia