Podstawy tuningu

Kupuję sobie lufę, gumkę i dystanser od ml. Czy są jakieś rzeczy których mogę nie wiedzieć a powinienem przed wymianą? I czy trzeba cokolwiek przesmarować smarem silikonowym? Jeżeli tak, to jaki polecacie?

Jeśli nie wiesz co robisz nie kupuj zestawu ML w ciemno (składa się w dużej mierze z gumka, a aktualnie mamy temperatury bliskie “0” więc będzie to latać strasznie źle). Chyba że dorwałeś wersję gumek na '21 która są (prawie) z silikonu.

Druga kwestia Podział na moce replik w gumkach ML zupełnie nie sprawdza się w polskich warunkach pogodowych.

Trzecia rzecz gumka ML w zależności od modelu (macaron, super, MR) może wchodzi dość opornie w komorę (powodują to “uszczelniające” wypustki) - odrobinka olejku/smaru silikonowego ułatwi wsuwanie i dodatkowo uszczelni połączenie. Smaruj JEDYNIE ZEWNĘTRZĄ cześć gumki po nałożeniu na lufę i to baaaaaardzo skromnie - nie chcesz aby smar dostał się do wnętrza lufy :slight_smile:

Wszyscy polecali tę gumkę i dystanser, lufę dobrałem z tej samej firmy, też ponoć nie jest zła. Masz jakieś lepsze propozycje?

To nie tak, że ML jest zły. Ludzie w internetach polecają rzeczy, których zasady działanie nie rozumieją :wink:

“Dobre” gumki to takie stworzone z silikonu (im go więcej tym lepiej) - są odporne na wahania temperatur i całkiem ładnie kręcą - z klasyki silikonowe masz Systemy, stare G&G, Madbull, T-N.T i Guardery. ML zmienił to podejście i zamiast silikonu użył mieszanki gumy, która zapewnia na prawdę świetne właściwości w pokdręcaniu kulek, ale działa dobrze tylko w określonym zakresie temperatur (gumka stworzona w Taiwanie, gdzie średnia temperatur odbiega od tej w Polsce ^^ ).

Mówiąc jeżykiem bardziej zrozumiałem gumki ML są jak sportowe opony do auta - dobrze dobrane na dane warunki będą cudowne spełniały swoją rolę. Jeśli warunki będą inne niż zdefiniował producent to gumka zachowa się słabo.

Chcesz mapla - wrzucaj bez problemu, ale miej świadomość, że przy niższych temepraturach (okres październik-marzec) gumka może zachowywać się cholernie losowo. Chcesz czegoś uniwersalnego → wybierz ze wskazanych poniżej.

Ogólnie przez tą zależność od temperatury wywaliłem ML ze wszystkich swoich replik na sezon “zimowy”, ale wrócę do nich pewnie w środku lata :stuck_out_tongue:

Alternatywnie poczekaj aż do PL dojdzie seria gumek ML 2021 (sami taka ją nazywają), gdzie zmienili skład mieszanki (tutaj poglądowa wersja GBB: https://asgbox.pl/produkt/gumka-hu-80-autobot-2021-do-replik-gbb-tm-we-kjw/ )