Witam!
Mam zaszczyt zaprosić was na zawody AIPSC zorganizowane przeze mnie, w współpracy z drużyną WFS i sklepem Shotgun Szczecin.
Jeśli będzie odpowiednia liczba chętnych, to planuję, aby odbyły się one w niedzielę 18.09.16 , na miejscówce Dobra (CQB)
Zasady ogólne:
- Zawody są jednoseryjne, tzn. każdy zawodnik odbędzie jeden przebieg po torze w danej klasie.
- Zawody odbędą się wyłącznie przy użyciu replik broni krótkiej tj. pistoletów.
- W zależności od ilości zainteresowanych, będą dwie klasy zawodów: Standard i Open.
- Przez klasę Standard rozumie się, odbycie przebiegu na torze przy wykorzystaniu jedynie replik fabrycznych, z zaznaczeniem dopuszczenia jedynie dwóch modyfikacji, które nie wpływają, na rzeczywistą celność repliki tj. wymienione sprężyny powrotne oraz zawory wylotowe magazynków.
- Przez klasę Open rozumie się, odbycie przebiegu na torze przy wykorzystaniu dowolnie zmodyfikowanej repliki pistoletu, dopuszczalne jest przystąpienie do przebiegu z replika fabryczną.
- Repliki używane w zawodach mogą stanowić własność zawodnika, lub być przydzielone na każdą serię odrębnie przez organizatora zawodów.
- Zawodnik nie ma prawa zapoznawania się z torem strzelnicy przed rozpoczęciem serii, co wiąże się z zakazem przebywania w oznakowanej strefie strzelnicy poza czasem trwania Jego serii i zliczania Jego trafień przez komisję sędziowską.
- Zawodnik odbywa serię w towarzystwie dwóch sędziów i komendy sędziego głównego muszą być przestrzegane bezwzględnie i przez cały czas trwania etapu.
- Komisja sędziowska będzie się składać z trzech osób
-sędzia główny (organizator)
-sędzia przebiegowy (osoba wyznaczona)
-sędzia pomocniczy (osoba wyznaczona) - Każda sprawa sporna zostaje rozwiązana przez komisję i ich decyzja jest niepodważalna.
- Organizator w momencie odprawy wyznaczy strefę „gun hot”, „run” i „rest and safe”
- Replikę można wyciągnąć tylko na torze, oraz w miejscu wyznaczonym do przestrzelania.
- Wyciągnięcie repliki w innym miejscu, niż w wyznaczonym przez organizatora oznacza bezwzględną dyskwalifikacje.
- Jeśli kabura posiada zabezpieczenie, musi ono być „włączone”, aż do startu przebiegu.
- Dopuszcza się do użycia każdego typu kabury.
- Organizator, każdemu zawodnikowi przyznaje numer identyfikacyjny.
- Warunkiem uczestnictwa jest:
-przedstawienie komisji sędziowskiej przez pełnoletniego uczestnika dowodu tożsamości i podpisanie listy rejestracyjnej
-złożenie przez niepełnoletniego uczestnika oświadczenia podpisanego przez oboje rodziców (opiekunów), z tego przez co najmniej jednego z rodziców (opiekunów)w obecności komisji sędziowskiej.
Zasady przebiegu:
- Przed rozpoczęciem serii sędzia wydaje komendę “załaduj i przygotuj się”- zawodnik dokonuje załadowania, przeładowania i zabezpieczenia repliki przestrzegając wcześniej wskazanego przez komisję sędziowską (bezpiecznego) kierunku celowania, a następnie chowa replikę do kabury.
- Kolejna komenda sędziego to “jesteś gotowy?”, jeśli zawodnik nie jest gotowy jest zobowiązany odpowiedzieć “nie gotowy”, jeśli tego nie zrobi, sędzia w czasie 3-4 sekund wydaje komendę"gotowość", a następnie w czasie 2-5 sekund następuje sygnał startu.
- Po zakończeniu serii strzelania przewidzianego przejściem toru strzeleckiego, sędzia wydaje komendę"rozładuj, pokaż rozładowany", zawodnik wyjmuje magazynek, rozładowuje replikę, w przypadku pistoletów pozostawiając otwarty zamek w celu sprawdzenia repliki. Sędzia wydaje komendę"zwolnij zamek", zawodnik zwalnia zamek. Sędzia wydaje komendę “schowaj broń”, zawodnik jest zobowiązany do schowania broni do kabury, dopiero zakończenie tej czynności kończy serię.
- Sędzia zamyka stoper, notuje czas zakończenia serii i wydaje komendę “strzelnica czysta”, wówczas komisja sędziowska przystępuje do zliczania trafień.
- W celu uniknięcia jakichkolwiek podejrzeń manipulacji, zawodnik, podczas trwania serii i zliczania trafień, nie może podejść do tarczy bliżej niż na metr albo dotknąć celu, złamanie tego zakazu zanim zostanie zakończone zliczanie trafień i ogłoszenie wyniku, powoduje określenie celu jako “ślepego”, czyli chybionego.
- Sędzia przebiegowy podczas trwania przebiegu posiada dwie chorągiewki:
-białą (oznaczającą ważny strzał-nie przekroczenie linii oddania strzału)
-czerwoną (oznaczającą nie ważny strzał-przekroczenie linii oddania strzału)
Punktacja oraz zaliczania serii i zawodów:
- W zawodach używane są tarcze papierowe w formacie A4 umieszczone na kartonowej podkładce ustawione w różnych odległościach od pozycji zawodnika. Tarcza podzielona jest na trzy strefy, trafienie tarczy w strefę:
- A – 1000 punktów,
- C – 500 punktów,
- D – 100 punktów,
(w przypadku uzyskania więcej niż jednego trafienia w tarczę, do punktacji przyjmuje się trafienie najwyżej punktowane)
sumę punktów dzieli się przez czas serii w sekundach, wynik określa liczbę uzyskanych punktów po zaokrągleniu do czterech miejsc po przecinku.
- Trafienie celu zabronionego tzw. “nie strzelać” 1000 punktów karnych (liczba celów zabronionych nie może przekraczać liczby 1/3 celów punktowanych dodatnio i 10 sztuk w serii.
- Niezastosowanie się do choćby jednej komendy sędziego powoduje całkowite niezaliczenie serii - 10 000 punktów karnych.
- Czerwona chorągiewka sędziego przebiegowego oznacza cel ślepy (nie zaliczony)
Post napisany za zgodą administracji Taktyczny Szczecin