Określenie broni wsparcia pod limit

Aktualnie cos takiego jak KM z wiekszymi limitami wogole nie ma sensu bo mozna sobie wydrukowac jakąkolwiek fasade na replike. Są m249 plastikowe, beda nowe repliki.
Co do limitu wagi - to tez nie musi byc robione mega dokladnie - jak wezmiesz w rece replike to czuje sie czy jest lekka czy ciezka.
Kiedys byly tylko ciezkie m249 dla ktorych wiekszy limit … no moze mial lekki sens.

Wszystko bedzie kmem jezeli nie patrzymy na ostrą, zasilanie z taśmy i wagę.

Dla czego mp5k mialo by nie byc dmr. Znow gubimy podstawowe zalozenie - dmr = brak auto nie zależnie czy to mp5k czy sr25 kwestie estetyki zostawmy na asp. Przy dmr zasady sa troche inne niz przy swiniach bo tutaj kluczowy jest rodzaj ognia i to on determinuje klase. Przy swiniach nadal mamy ogien ciagly i to tez wokol tego kreci sie reszta zasad

Nadal wszystko ma sens. Jesli zrownamy km ze szturmem to oznacza znikniecie z gier wszystkich kmów bo po co to taszczyć. Z drugiej strony naturalny postep techniczny i popyt spowodowal pojawienie sie wersji lekkich i to po prostu trzeba zaakcpetowac. Nie popadajmy tez w skrajnosci - km plasticzany specny nadal wazy 4.5kg czyli 2x wiecej niz typowa emka ze sredniej półki

Z tym argumentem się nie zgadzam i już tłumaczę dlaczego - limit mocy/prędkości kulki również jest ustalony totalnie arbitralnie, a mimo to działa.
Limity 350/450/550 itp. nie wynikają z jakichś obliczeń lub badań, które by mówiły, że poniżej 350 fps ilość wypadków wynikłych ze strzelania na uśrednionym dystansie CQB spada o 90% w stosunku do 351 fps. Są one ustalone arbitralnie, do tego zaokrąglone do pełnych FPS, żeby było łatwiej zapamiętać (albo z innego, nieznanego mi powodu). W końcu nie mamy limitu 412 fps, albo 578 fps. Jeśli limity FPS zostały ustalone w przeliczeniu z J (a nie na odwrót, jak zakładam), to tym bardziej nie ma chyba uzasadnienia dla limitu 1.88J, a nie 1.8 albo 2.0J.

W związku z tym, skoro już mamy precedens, nie widzę przeszkody, aby arbitralnie ustalić minimalną wymaganą wagę RKMu do ASG na poziomie X kg, bez akcesoriów (lunety itp.) i bez amunicji. Z tego co teraz na szybko sprawdziłem, replika najpopularniejszego RKM, jaki przewija się na strzelankach ASG, czyli M249, waży od 6kg w zwyż w przypadku Specna Arms Edge, czyli z metal body.
Wg. wikipedii M249 SAW waży 6,83 kg.

Osobiście nie widzę problemu w ustaleniu wagi na poziomie np. 5,5 kg, lub 6 kg (jeśli uznamy, że jednak airosftowcyu to nie tylko piwniczaki z hobby które chroni nasze dziewictwo), i jeśli ktoś chciałby mieć replikę RKM która waży mniej (np. super wg mnie wyglądający AQUILA VII LMG produkowany przez Secutor, który waży 3,8 kg wg Gunfire), jeśli ją dociąży w odpowiedni sposób (uniemożliwiający zmniejszenie obciążenia w kilka sekund), może jej używać w funkcji i roli RKM.

Jeśli problemem w akceptacji takie rozwiązania jest własnie obawa przed zmniejszaniem obciążenia “w biegu”, to takie samo ryzyko istnieje w przypadku mocy replik z szybką wymianą sprężyny lub HPA, więc mamy precedens o identycznym mechanizmie i jakoś z nim sobie radzimy.

Tyle moich argumentów, ale dalej jestem przekonany do swojego pomysłu - wilk syty i owca cała.

Już odpowiadam.
Limity nie sa arbitralne lecz mozna niejako powiedziec historyczne. Wynikaja z ustaleń aesgejow pierwotnych i są od dziesięcioleci zakorzenione w umysłach i replikach. Tak limity joulowe są bezposrednim przeliczeniem ze starych fpsowych.
Waga jest bardzo upierdliwa nawet jesli pominiemy trudnosc w ustalniu zlotej wagi to nadal trzeba nq gry wozic wage i mierzyc repliki. ale to tez pomijalny problem prawdziwy problem pojawia sie wtedy kiedy wlasciciel kmu cos zmieni i przypadkiem waga spadnie ponizej ustalonej. Wtedy dociazanie? wszytsko do strasznie przekombiniwane. System jest bez takich dziwactw jest juz upracowany i ukaze sie niedlugo razem z calym artykulem dotyczacym limitow klasyfikacji jouli bledow itd
Cierpliwosci

1 Like

Czyli będą zmiany na forum?

Przepraszam, ale zgodnie z zasadami podanymi w tym temacie:

Za replikę wsparcia uznaje się te zasilana z taśmy, a RKP tak zasilany nie jest więc dyskusja odnośnie przedmiotowego RPK jest bezcelowa. Ma mieć 450fps i koniec.

2 Likes

Tylko, że nakładając tylko jedno jedyne ograniczenie, jakim jest zasilenie z taśmy, wychodzi, że poniższa replika kwalifikuje się do roli RKM pomimo, że jest praktycznie krótką eMką z boxem, a połowę większy i 25% cięzszy RPK jest szturmówką. Własnie dlatego w mojej opinii kryterium wagi miałoby większy sens, jeśli oczywiście uznajemy, że jego celem jest zrównoważenie przewagi w mocy RKM poprzez odebranie jego użytkownikowi mobilności.

zajebiście Ci ten tekst wyszedł :smiley:

Tutaj wg mnie wygląda to bardzo podobnie jak do konieczności wożenia chrono i co zrobić jak się okaże, że replika ma jednak 3j a nie 2.8. Sam tak miałem parę razy i musiałem biegać z zapasowa - mamy jak widać także gotowe rozwiązanie na temat wagi RKMu.

Co do wagi to w ramach Aggressive możemy się zaoferować w inwestycję w wagę, mamy jeden RKM w ekipie, a pewnie będziemy mieć więcej i nie chciałbym po prostu, aby zostały wykluczone z rozgrywek.
Waga przykładowa to koszt 20 zł na alledrogo:
Waga z alledrogo link

Ja nie mówię że jest to źle czy dobre, tylko że przy obecnych zasadach jakie mamy RPK nie jest KMem i tyle. Odnoszę się do pytania autora tematu, że tak naprawdę temat jest na tyle chwilę zamknięty i nie ma co bić piany czy jest topalny odpowiednik czy waży tyle i tyle itd.

Kwestia zaktualizowania mechaniki co jest dla nas KMem a co nie to powinien być osobny temat.

Przy obecnych zasadach, z boxem jest. :grinning:

  1. Replika zasilana jest z taśmowo lub magazynka typu BOX.
    Replika nie może być zasilana magazynkiem typu MID - przypadkład replika karabinu wsparcia M249 zasilana magazynkiem MID w standardzie stanag nie może być traktowana jako KM

Dałem link do działu regulamin w którym jest jak wół napisanego że z taśmy.

Skąd masz ten zapis?

Z tematu, z zeszłego roku. :grinning:

1 Like

Niezły syf macie. Uporzadkujcie zatem regulamin.

3 Likes

Taśma/Box to w świecie airsoftowym “poteto potato”, albo jak kto woli “jeden grzyb”. Jak to różnica kiedy rozmawiamy o replice? :slight_smile: Żadna - w obu przypadkach kulki lecą metalowym wężykiem i jedynie miejsce przyłączenia tego wężyka jest inne.

Jeśli rozmawiamy dalej o ASGejowaniu to KM: jest ciężki i nieporęczny, ma magazynek dużej pojemności (przynajmniej 1000/2000 kulek.) i nakręcany “elektrycznie” (box) + długą lufę.

Cześć środowisk wprowadza już rozróżnieni na LKM i KM, który przekłada się na limity i zapas amunicji (gdy obowiązują limity)

To jak juz tak się rozdrabniać i przypierdalać do limitów “bo palny odpowiednik to juz przeżytek”, a “limity oparte na kalibrze potencjalnego odpowiednika” też są średnio akceptowalne, to co z rozróżnieniem na Lkm i Rkm(UKM)?

Najprostsze byłoby rozróznienie ograniczen palnego odpowiednika/klasy i w pewnym sensie działało to od początków ersoftu jaki pamietam…

Rpk nie jest RKM bo jest LKM tak samo RPD, M249, MG36, L85LSW itd… w mojej skromnej opinii repliki wzorowane na karabinkach lub lkm na nabón pośredni powinny być pod limitem 1.8 (1.88?)J
Wyższy limit z kolei repliki bazujące na UKM/RKM (M60, M240, PK, Mg42/Mg3 itp.)
Kastruje to niestety wszelkie crytaki, minimce, stonery lmg ( i słusznie bo taki stoner czy crytak jest nie raz lżejszybi poręczniejszy od niektorych szturmówek)

W tym wypadku powstaje problem z dmr, gdzie zarówno w naboju pośrednim jak i karabinowym mozemy wybierac miedzy modelami broni i ich replik…

Tutaj kończy się sensowność oparcia na regule palnego odpowiednika :wink:

Airsoft != broń palna.

Airsoft == Klasyfikacja wg. przydatności i możliwości balansowania w rozgrywce

Nie zapominacie przypadkiem o najprostszym rozwiązaniu? Limit pośredni pomiędzy szturmem z 1.88J a LKM z 2.32J dla replik, które gabarytowo są mniej poręczne niż szturmówki i z założenia w oryginale są traktowane jako LKM ale nie są aż tak ciężkie jak M249, M60 itp?

Wtedy repliki takie jak RPK albo MG36 miałyby niewielką przewagę limitu nad szturmem ale repliki M249/M60 wciąż miałyby przewagę limitu nad RPK ze względu na wagę. Chyba dobry kompromis.

A tak w ogóle to jakie są ograniczenia odnośnie minimalnych odległość dla poszczególnych limitów.

Wam ten temat jeszcze się nie znudził?

2 Likes

Sprawdź sugerowane MED i RED w tym temacie: Repliki: Limity, zasady kwalifikacji i użycia, sposób chronowania

Mówi sie ze rpk jest bardziej poreczny od m249 ,nie zgadzam sie z tym.Choć m249 jest cięższy od rpk to rpk jest dłuższa bronią co sprawia że jest bardziej nieporęczny jesli chodzi trasnport np w terenie zalesionym i każdym innym