NA CZYM TO POLEGA

Witam, wiem że znajdzie się wszystko w necie ale dla kompletnego laika zajmie to sporo czasu, dlatego moja propozycja jest taka zeby zrobić opis ‘co z czym i jak’ . Dojdzie nowy szuka mundury… na rynku jest tyle rodzai że idzie dostać oczopląsu (wiem zależy od gustu) lecz jeśli opiszemy najpopularniejsze zajmie mu to mniej czasu i nie zniechęci się na takiej głupocie ( sa ludzie nie zdecydowani) … Szczególnie chodzi o wyjaśnianie takich rzeczy jak np. co to fps jaki rodzaj broni do czego i ogółem na czym polega ASG …

Dobrze by było opisać, do jakiej miejscówki jaki mundur najlepiej. Bo ja np byłem przekonany, że na Krzekowo będzie mnie dobrze Desert krył, a się świeciłem jak psu jaja :smiley:

Desert nigdzie dobrze nie kamufluje :wink:

Na dobrej to nawet działa :smiley:

Nie ma ultra uniwersalnego munduru, który będzie Cię idealnie kamuflował w każdych warunkach. :slight_smile:
Osobiście polecam wz.93 lub marpat na lasy iglaste oraz nocki.
Woodland na lasy liściaste.
Multicam na lasy liściaste, trawy, na jesień.
Nie polecam żadnych desertów polskich czy brytyjskich,
oraz flecktarnu który jest czarną plamą w lesie.
Do flecktarńców fajne się strzela. :slight_smile:)

Wz. 93 szybko traci wzór i po pewnym czasie zostajesz z oliwkowym mundurem.
W Marpacie w powodu braku makrowzoru, w odległości większej niż parędziesiąt metrów, stajesz się burą plamą o kształcie człowieka.
Flecktarn jest zajebisty w naszych lasach pod warunkiem, że mundur jest nowy i kolory na nim są żywe.
Woodland został przygotowany na warunki panujące w północnej Ameryce, więc głównie ichnie lasy iglaste które różnią się dość znacząco od naszych lasów europejskich.
DPM świetnie daję radę w polskich lasach, ma dobry odcień zieleni na lato i dużo brązowego na jesień i zimę taką jak teraz mamy :wink: Na dodatek mundur i oporządzenie w tym kamuflażu jest łatwo dostępne i w niskich cenach.

Zresztą nie wzór decyduje o tym jak się zakamuflujesz, tylko wiedza jak go wykorzystać. Nawet w głupim DDPMie się dobrze ukryjesz jeżeli będziesz wiedział jak to zrobić (np. w suchych trawach, na piasku itp.)

@Aydyn
Nie zgadzam się z szybką utratą wzoru w wz.93. Nie jesteśmy w Afganistanie czy Iraku, żeby kolor munduru sprawiał wrażenie oliwkowego, przez wszechobecny tam piasek. Użytkowałem tenże kamuflaż przez 2 lata i nie zaobserwowałem transformacji z wz. 93 na oliwkę.

Jeśli chodzi o wz93 to obaj macie rację. Ripstop nie traci kolorów tak szybko natomiast całoroczny faktycznie po kilku praniach robi się jednokolorowy.

Wzety polecam prać w płynie a jeszcze lepiej ręcznie , mniej się spiorą.

mój brat będzie ze mną na strzelance i u niego widać że ma oliwkowe spodnie ( sprana całoroczna wz-eta xD) i jak naprawdę intensywnie się używa mundur całoroczny to u mnie i u brata mieliśmy już po 1.5 roku oliwkowe :smiling_imp:

Pralnie wojskowe robią to w niskich temperaturach więc całoroczne tak szybko nie tracą koloru a ripstopy nie mają tej tendencji to siatkowania materiału. W naszym przypadku jak nasze mamy/żony piorą to po kilku praniach na ripstopie czuć pod ręką siatkę. Więc tak jak piorun pisał prać ręcznie.

Zwracam honor. Użytkowałem tylko rip-stop :blush: