Gogle ESS Advancer v12

Witam, jeżeli miał ktoś styczność z wyżej wspomnianymi goglami chciałbym dowiedzieć się o nich coś więcej (jakieś sugestie użytkowników lub porady co do zakupu lub czy występują typy tych gogli-typ 1, 2, 3).

Montes

Używałem Advancerów przez jakiś czas. Po namyśle bym Ci ich nie polecił.

  1. Ograniczają pole widzenia. Z tym da się żyć, ale jest upierdliwe.
  2. Wentylacja - nawet z “otwartymi szybami” jest ograniczona. Samym szybom to nie przeszkadza, ale jeśli nosi się pod nimi wkładką RX ze szkłami korekcyjnymi, to problem z parowaniem gotowy.
  3. Coś było bardzo nie tak z samymi szybami. Białe i żółte lubiły się łuszczyć (miałem chyba dwa czy trzy komplety takich szkieł ze złuszczającą się powierzchnią), co nie pozostawało bez wpływu na widzialność. Przyczyny żadnej zauważalnej nie było - nie dostały żadnej agresywnej chemii ani nic.

Kiedyś przetestowałem tak złuszczone szkła na okoliczność postrzału - ok. 450fps, z metra. Rezultat - pęknięcie szyby i odłamki plastiku po wewnętrznej stronie.

Więc - jeśli planujesz V12 jako element brytyjskiej stylizacji, to radził bym odpuścić. Brytyjczycy używają jednocześnie z Advancerami okularów ESS ICE, które są od lat na rynku i są niezmiennie godne polecenia (sam korzystam!). Bo model V12 Advancer, jeżeli zadasz sobie trud sprawdzenia strony producenta, jakoś zniknął z oferty firmy ESS… znaczy coś musiało być nie tak.

Jeżeli się upierasz - to, podobnie jak amerykańskie gogle SW&D - w ASG nadaje się toto tylko jako ozdoba noszona na hełmie. Nie jako ochrona oczu.

Wolałbym jednak gogle lub okulary które dobrze przylegają do mojej wąskiej i niedużej twarzy, a za razem będą pasować do maski stalker. Co Pan myśli o ESS NVG Profile (okulary lub gogle nie muszą być brytyjskie)?

Za “Pan” się u nas w środowisku dostaje w ucho :wink:

Do wąskiej twarzy sugerowałbym ESS ICE Naro. Po to właśnie je stworzono. Moja siostra w takich własnie bryka od paru lat, i jest zachwycona: wcześniej miała problem z dobraniem okularów, bo wszystko było za szerokie.

O NVG Profile nie wypowiem się wiążąco, bo nigdy ich nie miałem. A V12’stek nie używałem ze Stalkerem. Zresztą modeli Stalkera też trochę na rynku jest - z siedem już chyba… i zdaje się żadnego zn ich nie projektowano pod kątem szczególnie dużej kompatybilności z goglami czy okularami balistycznymi…

W ESS’ach ICE da się w podstawowym Stalkerze wytrzymać, tyle Ci z własnej praktyki powiem. Nie jest to perfekcyjnie wygodne, i za wyjątkiem zabaw w CQB osobiście wolę maski nie używać, ale da się.

Dzięki wielkie za odpowiedź