F.A.Q. mini scenariusza PLUTON

W tym temacie odpowiadam na pytania i wątpliwości dot. mini scenariusza dla gry w trybie zespołowym =PLUTON=
Zasady gry pod adresem BF 4
Można wpisywać tutaj. Tymczasem odpowiadam na pierwszą serię.
(skróty: ZT Zespół Taktyczny, RSP Respawn)
1: Ile osób ma radio na strzelankach?
Od tego zależy rozegranie tego typu gry (zespołowej). Zakładam, że będzie jedno radio na pięć osób.Obecnie prowadzę instruktaże z obsługi Baofenga. Kilka osób już zadeklarowało zakup, kolejne będą przeszkolone w tą strzelankę.
Radio warto mieć po prostu. Najlepiej Baofeng, ponieważ większość użytkowników z Taktycznego jest w jego posiadaniu.
Ponadto dowódcą powinna zostać osoba, która gra na Taktycznym co najmniej dwa miesiące lub ma doświadczenie w ASG. Zna również regulamin Taktycznego. Posiada radio i umie jako tako posługiwać się mapą.

2: Medycy powinni być uniwersalni. Co w przypadku jak będzie dwóch medyków obok a osoba ranna bedzie z innej drużyny?
W warunkach militarnych działań w patrolach jest jeden medyk. Tutaj zastosowałem podobne rozwiązanie. Wiąże sie to ściśle ze stałym składem zespołu. Chłopaki mogą stworzyć zgrany zespół. W przypadku o którym mówisz, medycy nie uleczą “rannego”, wraca na RSP. Po za tym zauważ, że nie ma limitu na RSP. Więc do gry można szybko wrócić.

3: Co w przypadku jak ZT zostanie zdjęty?
To wszyscy idą na RSP. Chyba, że Medyka ZT uleczy inny Medyk. Po to też jest kontakt wzrokowy, mogą dwać znaki ręką Medycy np. uniesione skrzyżowane ręce.

4: Rotacyjny medyk wstrzyma cały oddział bo musi zejść cały oddział (nie wiem czy dobrze rozumiem).
Medyka można zmienić gdy ZT jest żywy, po drugie wszyscy są z całego zespołu. A zmienić można jeden raz na całą grę, tak w Strefie Taktycznej jak i RSP (Respawn)

5: Co w momencie jeśli gracz opuszcza RSP i nie ma radia? Jest bez kontaktu ze swoim zespołem i nie wie gdzie on jest?
Teren jest co prawda duży, ale każdy otrzyma mapę i ZT będą działać raczej w stałych fragmentach terenu. To gra zespołowa i trochę trzeba pogłówkować.

6: Opaska na ramieniu? Rozumiem ze osoba transportująca materiał radio jest wcześniej ustalana i dostaje opaskę?
Tak, ustalona może to być ZT który eskortuje tą osobę. W razie gdy dostanie ona ktoś inny może podjąć pojemnik, bo akurat jest w pobliżu.

7: Dlaczego nie może biegać? Ołów będzie aż tak ciężki?
To takie utrudnienie, żeby spowolnić wykonywanie zadania.

8: O co chodzi ze zmiana na inna osobę?
Jak wyjaśniłem wyżej: jeśli ktoś żywy jest w pobliżu i może podjąć przesyłkę to jest zmiana.

Reguły mogą być zmienione przed grą, ponieważ nie wiadomo ile osób przybędzie.

  1. Na ostatniej strzelanie była sytuacja ze osoba która miała radio i dowodzila dostała wracała na rsp a reszta rozbiegały się w popłoch i tyle z akcji :wink:
  2. Jeżeli idziemy w realistyke to chyba na polu walki medyk nie odmawia leczenia tylko dlatego ze ktoś nie jest z jego oddziału… (Dla mnie temat beton…)
  3. Wszyscy wiemy z praktyki ze to nie będzie działało… Ekipa się przemieszcza i tyle gość lata jak kot z pęcherzem szukając pozostałych nawet na wydzielonym sektorze i całość się sypie…

Medyk powinien leczyć każdego. Za to powinien być od początku gry niezmienialny. Idąc w realizm bycie medykiem to bie tylko apteczka ale i wiedza medyczna. Jeżeli oddział ma słabego medyka, wolnego, mało aktywnego, to mówi się trudno. Trzeba było wybrać innego przed bitwa. W czasie bitwy nikt nie będzie brał przeszkolenia medycznego.
Podsumowując
Medyk może leczyć każdego - jestem na tak
Można przekazać komuś funkcje medyka - jestem na nie

Ja bym dodał takie coś :

Dostałeś w głowę / szyję - idziesz na respa odrazu

Dostałeś i czekasz na medyka - masz np 60 sekund, potem resp.

Jeśli chcecie grać z MEDYKIEM wprowadźcie zasadę że trafiony może pójść na respa dopiero po Określonym czasie(5,10,czy ile tam ustalicie czasu). Realizm ?? 1,2,3,4,5,6,50 żyjesz ,a załóż opatrunek(szmatkę,cokolwiek). Najlepiej bawiłem się na zlotach itp. będąc MEDYKIEM . To co robisz Slayer popieram z całych sił ale zrozum że większość ludzi chce się odstresować siejąc masą kompozytu. Jeśli nie zmienisz ich podejścia żadne pomysły nie zadziałają obym sie mylił czego ci życzę

Ps.Co do MEDYKA i wrogiego rannego,o ile scenariusz nie przewiduje brania jeńców to ma pecha.Leczenie,branie jeńców i inne sprawy to kwestia scenariusza

I dobrze by było gdyby medyk miał jakiś plecak

A co w przypadku, gdy ktoś ma radio z ustawionymi na sztywno częstotliwościami PMR? Reszta się dostosuję?

Radio Baofeng daje możliwość ustawienia dwóch częstotliwości. I tak:

  • Lider ma łączność z dowódcami i Liderem grupy przeciwnej. Więc ustawia odpowiednio częst. A i B.
  • Dowódcy wystarczy łączność tylko z Liderem grupy (z jego szeregowymi nie jest wymagana ) a więc Dowódca ZT ustawia kanał A do łączenia się z Liderem a kanał B do łączenia się ze swoimi szeregowcami.

Częstotliwość dla całej gry powinna zawierać się w paśmie PMR. Jednakże radio oferuje częstotliwości z zakresu 136-174, 400-520, i 65-108 MHz a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać sobie którąś z nich (są co do tego pewne ograniczenia prawne). Pamiętać jednak należy o tym, aby MOC NADAWANIA ustawić na LOW w czasie niedzielnych strzelanek.

Gra oparta jest o decyzje dowódców. Reguły zarządzania i struktura organizacyjna jest możliwa do odwzorowania na tak małych strzelankach. I to jest realizm. Reszta jak leczenie licząc do 100, czy trzymanie się za nogę bo tam dostał to zabawa. Przyjemniej byłoby wprowadzić sanitariuszki ]=) biegające z łóżkiem polowym LOL

@Wayne

  1. Na ostatniej strzelance była sytuacja że osoba, która miała radio i dowodziła- dostała -wracała na RSP a reszta rozbiegała się w popłochu i tyle z akcji :wink:
  2. Jeżeli idziemy w realistykę to chyba na polu walki medyk nie odmawia leczenia tylko dlatego ze ktoś nie jest z jego oddziału… (Dla mnie temat beton…)
  3. Wszyscy wiemy z praktyki że to nie będzie działało… Ekipa się przemieszcza i tyle gość lata jak kot z pęcherzem szukając pozostałych nawet na wydzielonym sektorze i całość się sypie…

ODP.:

  1. Przed wyjściem z respa należy:
    -wyznaczyć zastępcę, zwiadowcę i medyka.
    -rozkazać szeregowym co mają robić gdy dowódca schodzi np.: nie strzelają tylko obserwują ruch przeciwnika pozostając w danym sektorze, strzelają gdy tylko ten będzie w zasięgu, relokacja zespołu do bliższego sektora do RSP wtedy szybciej zespół będzie w komplecie. Każdy otrzyma mapę więc relokacja nie stanowi tu żadnego problemu.
    Sprawne dowodzenie polega na stałej łączności radiowej Lider -dowódca - szeregowi. Ludzie nauczą się tego nawet na strzelankach.
  2. Członkowie ZT muszą polegać na sobie. Zostać kompanami, sprawdzić się czy lepiej być dowódcą czy zwiadowcą a może medykiem ? Wszyscy mają jakieś predyspozycje. Jeden szybko biega drugi lepiej celuje. Ten typ rozgrywki daje graczom możliwość sprawdzenia się w różnych rolach. Najtrudniej jest się jednak podporządkować rozkazom kogoś kogo się nie akceptuje. Ale czy przypadkiem tak nie jest w wojsku z nowym rekrutem? Taka sytuacja jest na niedzielnych strzelankach. Połowa składu się zmienia. Dowódcy są niedoświadczeni. Wiele jednak nie trzeba na strzelankę.
  3. Każdy dostaje mapę, teren jest do ogarnięcia, kto nie umie ten lata. Podobnie jest w sytuacjach frontowych. Dowódca ma duże możliwości trzymania zespołu w ryzach. Niech to wykorzysta stosując mapę, radio i podział zespołu.

=Co robić gdy, zostałem trafiony ? =
Wpierw oczywiście musisz zasygnalizować trafienie:
-Krzyczysz:Dostałem! podnosisz rękę i wyciągasz znacznik
Każde trafienie może być eliminacją z gry (powrót na RSP) lub tymczasową niedyspozycją. Wyjaśnienie poniżej:

  1. Wyczerpał się limit trafień schodzisz na RSP.
  2. Masz limit wołasz Medyka. I czekasz… Możesz tam leżeć ile chcesz, pamiętaj jednak, że brak twojej lufy osłabia twój zespół.
  3. Każdy z twojego zespołu może udzielić Ci informacji:
    -Nie ma Medyka. Idziesz więc na RSP.
    -Medyk wraca do nas. Czekasz więc na pomoc.

=Jak przebiega uzdrawianie przez Medyka ?=
Podbiega i liczy do 10. Można ofiarę odciągnąć z linii strzału.

Wyznaczanie Medyka

Należy się wyjaśnienie do pkt. 5. Zasad gry: Funckyjni np. Medyk są wybierani rotacyjnie.
Zmiana reguły: Medykiem zostaje się do końca gry.

Czy snajpera może uzdrowić Medyk skoro nie przynależy do żadnego Zespołu Taktycznego [ZT]?
Tak. Każdy Medyk może go uzdrowić i limit jak dla każdego : dwa trafienia.

Jak snajper może współpracować z Zespołem Taktycznym ?
Podlega Liderowi Grupy, który może nadać mu samodzielne zadanie do wykonania lub przydzielić go do któregoś ZT.

Pytanie. Po co Liderowi jednej drużyny kontakt z liderem przeciwnej drużyny?

W zasadzie nie jest wymagany. Czasem powstają jakieś niejasności w grze więc między sobą to wyjaśnią bez biegania przez całą mapę.
W innym scenariuszu - taki pomysł - obaj będą mogli stosować raz na całą grę “anihilację sektora”. Polegać to będzie na tym, że Lider oznajmia drugiemu, że sektor C3 został spalony. Wszyscy z tego sektora idą na RSP.

Slayer tak podpowiem : Wybrano mnie na Medyka nie chce nim być a co mi tam ponapierdzilam kto mi udowodni że nie chciałem podejść do rannego.Przykre ale prawdziwe. Jeszcze raz NIE ZMUSISZ NIKOGO DO ROBIENIA TEGO CZEGO NIE CHCE

Ps.Dlaczego na siłę kombinujesz?? Ja rozumiem że teraz trzeba 60 stron wyjaśnień dla każdego z osobna.

RADIO Dowódca ma kanał 1 reszta ma się dostosować,to czy w drużynie A ustawią miedzy sobą 2 a w B 3 mu zwisa ktoś z A i B ma mieć ustawioną 1. Dowódca może mieć zastępców i tak samo jak reszta może zginąć

TRAFIENIA chłopie sam wprowadzasz zamęt nie prościej typu : Dostałem wzywam medyka jeśli medyk nie dotarł przez określony wcześniej czas(5 min,10 min itp) idę na respa

MEDYK leczy każdego ze swojej drużyny (sposób leczenia kwestia ustalenia)

Jeśli ludzie tego nie ogarną to cóż

Radio
Zakresy są podzielone i wystarczą dwa, po jednym dla obydwu stron. Od twojego zespołu zależy czy umawiacie się na częstotliwość wewn., czy wyznaczycie sobie radio do podsłuchu. Gra ma zasady proste raptem: 10 regułek. Reszta to Wasza improwizacja, planowanie i minimum podporządkowania się Dowódcom a ci Liderowi.

Trafienia
Liczenie minut, dni, miesięcy i inne sposoby są praktykowane. Jednak chcę spróbować tego rozwiązania, które podałem.
Jeśli się nie przyjmie to zastosuję oklepane schematy.