Szukam munduru

Cześć! Szukam takiego munduru, jak panowie na tym zdjęciu: https://republican-news.org/current/news/riracolourbig.jpg Sam mam badziewiasty belgijski DPM. Ktoś pomoże, gdzie można znaleźć dokładnie taki sam, jak na zdjęciu?

W demobilach typu armyworld , allegro, na zdjęciu jest IRA więc najpewniej będzie to mundur DPM ale brytyjskiej armii.

DPMy są do siebie podobne w wielu odmianach, więc ciężko po jednej fotce określić który to dokładnie ten ze zdjęcia.

Zobacz sam zresztą, bo w kwestii DPMu jestem daltonistą:
http://camopedia.org/index.php?title=DPM

Dzięki. Wydaje mi się, że to brytyjski wzór 95. Ale różnice rzeczywiście są bardzo małe.

Na moje oko to nie hest 95tka,a jej starsza wersja. S95 ma ciemniejsze i pełniejsze barwy.

Pan na pierwszym planie (i na moje oko ostatni w szeregu) ma na lewym rękawie kieszonkę “diabli-wiedzą-na-co” (w każdym razie, moi znajomi Brytofile nie potrafili wskazać, na co to miało niby być). Nie mają kapturów, za to mają pagony / epolety na ramionach

Obstawiam kamuflaż DPM 1985 pattern, natomiast w kwestii modelu, to… jest problem. Niby mogła by to być kurtka (combat jacket) 94 pattern, ale coś mi tu nie gra. Niewykluczone, że to po prostu model szyty na rynek cywilny (ponoć było tego sporo…), co miało by sens, bo ja tam się nie znam, ale… czy IRA miało dostęp do magazynów mundurowych Armii Brytyjskiej, i to taki, żeby zdobywać dla swojego personelu odpowiednie rozmiarów i jednolite względem wzoru kurtki?
A prywatnie mogli sobie chłopaki kupić cokolwiek tylko było na rynku.

No to muszę kombinować dalej. A myślałem, że tylko ja mam problem z ogarnianiem DPM. A co do IRA, to nie raz się przecież zdarzyło, że “pożyczyli” sobie coś z koszar czy posterunków policji. Sam zresztą dziwiłem się, że IRA biega w mundurach okupanta (z ich i mojej perspektywy). Ale jak się tak głębiej zastanowić, to w czasie IIWŚ AK też miała kilka sukcesów na koncie wynikających z tego, że Niemcy brali ich za swoich. Może tutaj motywy są podobne. Zresztą, na zdjęciu jest RIRA. IRA (tzw. Tymczasowa lub Prowizoryczna) nadal istnieje, ale mundury wymienili na gajerki, a kałasze na legitymacje poselskie Sinn Féin. A chłopaki z RIRA to od zamachu w Omagh właściwie GRH, a nie armia.

Myślę, że jak dorwiesz gdzieś combat jacket albo smock Soldier 95, albo jaki wcześniejszy (a to już może być sztuka…) to powinno być wystarczająco koszerne. Zawsze możesz twierdzić, że zdarłeś toto z przeciwnika :wink:

To na bank wzór przed 91 rokiem. Ogólnie DPM jest bardzo fajny, wzory z lat 80 są mega, tak jak tropikalny DPM (nie pustynny). Np znalezienie pustynnego DPMa wczesnego typu ( duże plamy o długich łukach) graniczy z cudem