Radio, wybór i porady

Wiem że temat radia pojawił się kiedyś i prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest BAOFENG UV-5R ale mam pytanie czy warto dopłacić kilkadziesiąt złoty i kupić Baofeng UV-B6, chyba że pojawiło się jakieś lepsze rozwiązanie od ostatniego czasu niż UV-5R.
Jakie akcesoria warto dokupić do radiotelefonu, co się przyda, ciekawostki i rady dotyczące użytkowania krótkofalówki.
Najniższą cenę IV-5R jaką znalazłem to 170zł
Budżet max 300zł

Na nasze strzelankowe zastosowanie UV-5R jest optymalne wiec wg mnie nie ma co przepłacać - nawet złotówki, nówkę dorwiemy spokojnie za około 160 zł z przesyłka z PL ( na aliexpress to za około 30 dolarów ) co do akcesoriów to nie wiadomo czego ty potrzebujesz. Na start masz wszystko czego potrzeba w pudełku. Jesli chcesz jakiś zestaw słuchawkowy pod siebie a nie to co dołączone jest do boafenga - to do tego jakiś PTT kenwood koszt około 70 zł. zestaw słuchawkowy od bowman około 100 obecnie aż do nie wiem : Comtac’ow czy Liberatorow ale to juz za same ochronniki musisz fiknac z 350 zł.

Ja polecam Baoufenga 82. Jest to nowszy model posiada podwójne PTT. Moc nadawania też jest większa co sprawdzili fachowcy. 5R nadaje o 1w słabiej mimo tego co podaje specyfikacja.
Jednak jeśli kupisz UV5r to również spokojnie Ci wystarczy i będziesz zadowolony.

Dołączam kilka pytań
Na czym polega wyżej wspomniany podwójny PTT?
Co do Baofenga jaki jest jego średni zasięg w lesie, mieście i idealnych warunkach?

Baoufengi posiadają możliwość nasłuchu 2 częstotliwości na raz. UV5r mając jedno ptt może nadawać na 1 wybranym kanale które masz ustawione do nasłuchu. Baoufeng 82 posiada 2 ptt więc bez wyjmowania radyjka z kieszeni nadajesz na której chcesz częstotliwości. Wykorzystuje się to raczej na większych imprezach. Gdzie jeden kanał masz ustawiony na poziomie drużyny a drugi np z dowódcą. Jest to po prostu wygodniejsze.

Podwójny ptt czyli PUSH TO TALK (Wciśnij aby mówić), baofeng jak może już wiesz oferuje odbieranie na 2 kanałach jednocześnie, w zależności od ustawień albo ci tylko odbierze wiad albo jeszcze przełączy na ten kanał. W starszych baofengach aby nadawać trzeba przełączać pomiędzy kanałami. W nowym 82 masz po prostu 2 guziki obok ciebie(PTT).

Fajne rozwiązanie, sam zamierzam mieć 82 ale mam pewien problem a mianowicie nie ma za bardzo w czym wybierać jeśli chcemy inne PTT niż oferuje producent. Jedyne PTT jakie znajduje do tego modelu to gruszka. Podwójnych w miare taktycznych (chodzi głównie o duży przycisk) nie znalazłem. Na 2 radia owszem ale do tego bao już nie.

Ale jak by co to zwykły jedno przyciskowe Ptt też działa.