Ochronna oczu

Od jakiegoś czasu noszę gogle, ale nie podpasowują mi(kiepska widoczność i wiecznie zaparowana szybka, której nic nie pomaga :confused: ) i mam zamiar przerzucić się na okularki. I tu pojawia się mój problem…
-Nie mam zielonego pojęcia jakiej firmy wybrać(Bolle?Uvex?ESS? Proszę o opinie i linki)
-Jaką mają mieć klasę wytrzymałości (F wystarczy?Czy mam jednak szukać A? W goglach mam B więc nie było problemu…)


Proszę o pomoc :smiley:

Polecam ESS Crossbow :sunglasses: I do tego jakis anti fog na parowanie.
Do lasu możesz spróbować te z siatką, sam osobiście używam - widoczność dobra, a pary zero :smiley:
Do budynku w nich nie wchodzę, bo jest ryzyko, że odłamki kulki przelecą do oka

O właśnie zapomniałem powiedzieć, że to ma być do lasu :smiley:
A te z siatką to aby czasami są niewskazane z powodu rozszczepienia kulek? O.o

Jeżeli ktoś strzeli Ci w nie z kilku metrów z większej mocy to tak, odłamki kulki dostaną się do oka. Używać ich możesz na własne ryzyko; z normalnych odległości kilkunastu/dziesięciu metrów kilka razy w nie dostałem i nic się nie stało.
Poza siatkowymi polecam Ci już wspomniane ESSy :wink:

Ok dzięki Wookie :wink:
Wciąż czekam jednak na opinie :smiley:

Polecam UVEX I-VO

Cena ok 40zł. Do tego możesz dokupić dodatkowe szkła za ok 28zł.
Używam ich od ponad 6 lat i na pewno nie zmienię. Puki są nowe mają powłokę antiy fog, Po czasie schodzi ale używając sprayu można ich spokojnie długo używać.

Jeśli chodzi o klasy wytrzymałości, klasa F w teorii nie daje dostatecznej ochrony w ASG, bo zapewnia ochronę do 350fps; B i A nawet do 700fps.
Ważna też jest wytrzymałość samych oprawek, no i podana wyżej przeze mnie teoria dotyczy pojedynczego strzału, a wiadomo, że nietrudno dostać serią :wink:
Do sprawdzenia wytrzymałości danej klasy możesz użyć aplikacji na androida: LINK

w uvexy waliliśmy z 1m serią z 450fps
dały radę.
Co do okularów i googli z blachy perforowanej czyli ta “siatka” z dziurkami, daje radę. Nie sądzę by kulka się rozpryskiwała na nich. Również je testowaliśmy z bliska i robi się elegancki w gniot. Czyli blacha amortyzuje uderzenie kulki.
Natomiast Siatka to plecionka z drutu który ma ostre krawędzie (maski stalker). Na nich na 100% kulki będą się rozpryskiwać.
Oczywiście są to moje przemyślenia i testy które robiłem. Każdy odpowiada za siebie. Można je polecić osobą które noszą okulary korekcyjne.

No i pięknie :smiley:
Chyba je wezmę ale jakby miał ktoś coś do powiedzenia to wypowiadać się

Ja z kolei testowałem okulary siatkowe (właśnie z tej blachy) z 2 metrów, ~530fps - kulka rozpryskiwała się i większe kawałki przechodziły na wylot, a sama siatka wgniotła się do środka w miejscu trafienia (strzały na semi);

No to lipa.

JA osobiście bym nie używał siatkowych ale jest to tylko moje osobiste zdanie gdyż:
a) rozpryskiwanie się kulek
b) słaba wytrzymałość
c) nie chronią przed pyłem i podobnym.

Panowie, może rozwiążmy kwestię siatek:

Teoretycznie okulary nie mogą otrzymać lepszej klasy wytrzymałości niż F, nawet jeśli spełniają warunki dla A :stuck_out_tongue:

Również polecam Uvex’y I-vo, używałem ich przez kilka lat i z czystym sumieniem powiem że nie było z nimi najmniejszego problemu nigdy. Dużym plusem tych okularów jest zakres regulacji- nie powinieneś mieć problemu by dopasować je do swojej twarzy/głowy. Co do wytrzymałości powiem tyle- SR wookiego nie zrobiło na nich wrażenia :smiling_imp:
Z innych okularów polecam ESS ICE, obecnie ich używam. Niestety posiadają mniejszy zakres regulacji niż wspomniane Uvex’y.

Najlepiej tanie i dobre, bo kazde sie porysuja i nic nie bedziesz widzial po czasie. Zawsze mialem albo bolle, albo ess za 150+, teraz tylko ivo, bo tanie i wygodne, a jak sie porysuja to mozna tanio wymienic.

ESS’y ICE trzeba trafić dobry rzut. W moich szkła popękały w miejscach złączenia z oprawą okularów.

Kiedyś miałem ubaw jak jechałem z byłym sprzedawca z Shota na strzelankę. On wyciąga nowe okulary “balistyczne”, ja patrzę a to jest dokładnie to samo co moje z LIDLA za 25zł. Różnica była w napisach (moje bez oznaczeń, tamte nie pamiętam dokładnie co to było, ale coś typu BOLLE). Jak wspomniałem moje za 25 tamte za 80.
Nie twierdzę że to była zła wola sklepu, ale skoro normą były podróbki googli ESS to czemu by nie miało być podróbek okularów. Zresztą bywały w sklepach ASG okulary z podpisem typu “przeznaczenie wyłącznie lansiarskie”
Dla tego polecam zakup firmowej ochrony oczu w sklepach BHP.
Oto pierwszy lepszy przykład:

Ja polecam Oakleye i Wiley-xy SG-1 :slight_smile: Komplet nowy idzie dostać do 150 zł(wileye) i są zajebiste :wink: I stare Essy 2.0 bodajże

z doświadczenia polecam Oakleye i ESSy(byle nie ice)

Włodek podesłał idealny filmik dla mnie to koniec dyskusji o siatkach :sunglasses: nigdy nie byłem i nie będę za siatkami !