Druk 3D / obróbka metalu

Czy ktoś z forumowiczów zna się/zajmuje się drukiem 3D i/lub obróbką metalu?

Mam w głowie pewien projekt, który chciałbym wprowadzić w życie, który będzie się wiązał ze zrobieniem paru zmodyfikowanych małych zewnętrznych elementów, paru nowych i przerobieniu metalowego górnego korpusu od repliki. Kompletnie się nie znam ani na jednym ani drugim więc chciałbym zasięgnąć opinii kogoś kto się na tym zna. Samo dorobienie części w 3D nie powinno być problemem, ale nie mam pojęcia czy modyfikacja metalowego korpusu byłaby w ogóle wykonalna.

Jest na forum kilka osób które mają drukarki 3d z pamięci mogę wymienić 4-5 + siebie.
Masz Graba który poszedł w robienie customów replik 2go wojennych.

Wrzuć szerszy opis tematu, może ktoś podejmie się pomocy :wink:

Napisz czego potrzeba. Redirecting...

Tu małe cv. Full plastik, ale z metalem też coś tam mogę pokminić.
20210905_101014.jpg
20220126_120251.jpg

OK, tak więc chciałbym przerobić zewnętrznie SCAR-L na SCAR HAMR, który ma kilka charakterystycznych różnic w zewnętrznej budowie, większość teoretycznie do zrobienia oprócz kilku detali, które wymagałyby praktycznie zrobienie całego nowego dolnego korpusu.

  1. Dolna szyna RIS - większa niż standardowa z dodatkową częścią z tyłu po prawej stronie - thermal actuator (nie wiem jak to jest po polsku), która w oryginale odpowiada za przełączanie między open/closed bolt. To by poszło najpierw do zrobienia z tworzywa a ostatecznie CNC jeśli to możliwe.

  2. Top bar, który idzie u góry wzdłuż dolnego korpusu i w oryginale łączy selektor i thermal actuator.

  3. Case deflector - zmodyfikowany żeby można było zamontować dust cover.

  4. Barrel screw support block - także zmodyfikowany żeby można było zamontować dust cover oraz wydłużony trochę w porównaniu do oryginalnego.

  5. Dust cover - do zaprojektowania praktycznie od zera.

  6. Upper receiver - górny korpus bez tych trzech wycięć z przodu nad lufą. Jeśli chodzi o to to nie mam pojęcia czy to by było wykonalne. Mam ekstra upper od SCARa, na którym można by poeksperymentować. Dałoby radę jakoś zaspawać te otwory i potem wyszlifować czy coś w tym stylu żeby osiągnąć taki jednolity efekt jak w HAMR? Upper poszedłby do pozbycia się oryginalnej farby, przerobienia, potem pomalowanie na FDE i naniesione laserowo nowe oznaczenia.

Zdjęcia dla porównania w załączniku. Elementy 1, 3 i 4 byłyby do zaprojektowania na podstawie oryginalnych części. 2 i 5 od zera. Co sądzicie?
Scar l.jpg
gavage-37.jpg

To co myślałem, że będzie najtrudniejsze do zrobienia okazało się najłatwiejsze i niedrogie. W Aluspaw na Gdańskiej zaspawali mi bez problemu te wycięcia w górnym korpusie, wyszlifowali i machnęli też matową czarną farbą. Zapłaciłem 50 zł. Nie jest to może perfekcyjne jakby było przy robieniu całego korpusu w CNC od zera, ale na moje potrzeby wystarczy, z dalszej odległości nawet nie widać, że coś było modyfikowane. Od środka będę tylko musiał jeszcze trochę pilnikiem oszlifować żeby nic nie haczyło i nie blokowało przy odrzucie.

Później machnę to pewnie sprayem na FDE, jeszcze nie jestem pewien jaki kolor będzie najbardziej pasował, na razie rozważałem Fosco Khaki Tropen albo Dunkel Gelb. Z namalowaniem oznaczeń może być trudno, nie wiem czy to jest w ogóle wykonalne domowymi sposobami ani czy gdzieś lokalnie można by nanieść oznaczenia w profesjonalny sposób. Orientuje się ktoś?
SCAR L upper receiver HAMR.jpg

Możesz wrzucić na laser co wytrawi powierzchnie, a jeśli zależy Ci na białych oznaczeniach to w wyżłobienia możesz wtłoczyć farbę :wink: