Kable 15 AWG + MOSFET - Gearbox V2

Hej,

ma problem z upchnięciem kabli niskooporowych 15 AWG w gearboxie V2 od specny. Kable fabrycznie były wyprowadzone na tył.

Chciałem zamontować mosfet u siebie w replice i wymienić kable na niskooporowe, niestety jak długo bym nie rzeźbił nie jestem w stanie ich upchać, tak żeby złożyć GB. I tu pytanie do bardziej doświadczonych kolegów - miał ktoś podobnie? Da się w ogóle je tam zmieścić ?
Ewentualnie jakieś złote rady lub wskazówki co mógłbym jeszcze zrobić aby je upchać.

Myślałem, że może lepiej byłoby je wypuścić na przód, ale nie chce się wepchnąć w jeszcze większe bagno.


Za wszystkie cenne rady będę bardzo wdzięczny.

Ja u siebie bodajże 18awg musiałem wrzucić (16tki w v2 to tragedia, bez dremela się nie obędzie), bo 16awg ani trochę nie pasowało.

A co dopiero 15awg xd

Mam od cholery i ciut więcej kabli sygnałowych jeśli też byś chciał. Mogę Ci zdjatko podrzucić po 17 jak wygląda mój gb po małej operacji. :wink:

Co było zrobione:

  • redukcja śrubek chwytu pistoletowego z 4 na 2, bo trzeba było jeden gwint przypiłować
  • poszerzenie dziurki na jeden kabel, żeby szły tamtędy dwa do silnika (do spustu lecą sygnałowe więc mieszczą się pod zębatką silnika)
  • przyklejenie sygnałowych do ścianki gb żeby przypadkiem przy wyciąganiu silnika ich nie zmieliła zebatka, co jest CZĘSTE bez tego
  • poszerzenie dziurki w chwycie pistoletowym żeby dwa kable na luzie wlazły

Zanim wydoroślałem odrobnę z airsoftowego szaleństwa (na punkcie fps, rof, itp), zmieściłem AWG12 (bo wydawało mi się to sensowne).
Tu możecie poczytać i się ze mnie pośmiać:
https://www.taktycznyszczecin.pl/viewtopic.php?f=6&t=3681&p=31537#p31537
Fakt, że na tej samej replice osiągnąłem finalnie 47rps bez żadnego dual-sectora. Ale z perspektywy czasu, nie widzę sensu w pakowaniu aż takich grubasów zamiast normalnych kabli.
Żeby było śmiesznie, moja prawie całkowicie stockowa Amoeba ma rof ponad 25rps przy kabelkach poniżej 1mm^2.
Także wyluzowałem z tym tematem mocno.

Dzięki wielkie za odpowiedzi.
Myślałem ze 15 AWG 1,5 mm2 będą spoko. Liczyłem się z tym, że będzie je ciężko upchać ale nie spodziewałem się, żę nie wejdą. Najgorsze ze pierdzieliłem się ze zrobieniem tego mosfetu (dałem na wszelki wypadek podwójny) z dobre 3 godziny - niestety lutowanie i elektronika to nie moja bajka, i nie chce mi się teraz tego wszystkiego rozbierać i przelutowywać na nowo.

Tak myślę, czy jak bym spróbował wypuścić je na przód to czy to coś mi da?

@Bober z Twojego “przewymiarowanego” doświadczenia :slight_smile: , myślisz, że 18 AWG przy podwójnym mosfecie będą spoko pod lipo 11.1 ?

@Van te 18AWG weszły bez większej rzeźby,czy też musiałeś mocno kombinować? Oprócz tego co napisałeś wyżej oczywiście.

Nie zależy mi na jakimś kosmicznym ROFie, chce trochę zwiększyć szybkostrzelność na sprężynie M130.

18awg powinny wejść bez problemu, a już w ogóle jeśli masz mosfet który kostkę stykową na same kabelki sygnałowe zmienia :stuck_out_tongue:
stety niestety co szkielet to inna bajka, więc nie mogę Ci zagwarantować na 100%, ale są ogółem na pewno cieńsze - więcej pola do manewru

Dzięki Van za odpowiedź.

Ostatnie pytanko: na sygnałowe dałem kable 0,5 mm chyba 24 AWG i czy jest sens dawać takie “grube” czy może wystarczą np. AWG 28 skoro tam płynie malutki prąd. To by dało troche miejsca, jakbym zrobił kombinacje 18 i 28 AWG, powinny sie wtedy zmieścić.

Jeżeli chodzi o prąd, to i 0.12mm2 będzie dobre. Tylko im cieńszy kabel, tym cieńsza izolacja i łatwo uszkodzić mechanicznie przy grzebaniu. Jeżeli 24AWG Ci się zmieści, a powinny bez problemu, to ja bym nie kombinował.

sygnałowe j/w mogą być jak najcieńsze, bylebyś ich jakoś nie zerwał przypadkowo

@Marjan - najlepsz instalacja to taka gdzie do kostki stykowej idą tylko dwie sygnałówki, a kable “prądowe” idą tylko od baterie (przez mosfet) do silnika. Wtedy nawet w V2 upchniesz 15AWG jeśli dobrze powciskasz je w rowki :slight_smile:
Krytycznym miejscem przy tak grubych kablach w V2 jest miejsce gdize przechodzą one pod zębatką silnika (bo przy jego obsunieciu) kabel moze zostać uszkodony.

Małopolularnym sposobem zmieszczenia kabli jest pogłębianie prowadnicy na nie przy pomocy dremla, ale to długa i brudna robota, któa w stosunku do cieńszych kabli nie przyniesie Ci wymiernego efektu :smiley:

Ps. wpłyt mosfetu na szybkostrzelność jest mierny, bardziej odczujesz róznicę reakcji na spust :wink:

Tak własnie mam, ale w te rowki na styk wchodza kable od silnika, sygnałowych już nie ma gdzie upchać.

Próbowałem też na odwrót, sygnałowe dać na dół, a silnikowe upchać na górze. Może zyskałem tym trochę miejsca ale ciągle za mało. Przynajmniej tak jest w GB od specny. Mam jeszcze drugą replikę z V2 ale nie chce mi sie jej rozbierać, żeby sprawdzić czy tam wejdą :slight_smile:

Dobra, skoro 18AWG wystarczą to nie ma co dłużej dyskutować, odpakowuję mosfet i odlutowuje te grube kable.

Generalnie sugeruje jedną sygnałówkę na dół , a drugą lutujesz do kabla w drodze do silnika (mniej miejsca zajmuje) :stuck_out_tongue:
A upychanie do standard :smiley: Jeszcze śrubkami dociagniesz xD

A tak na serio to “niskooporowe przewody w oplocie silikonowym” znaczaco się od siebie różnią grubościa i jakością oplotu. Im grubszy oplot tym ciężej upchnąc niezależnie od średnicy wiązki :wink: