Repliki: Limity, zasady kwalifikacji i użycia, sposób chronowania

Cześć,
ponieważ temat limitów w replikach jest dalej nie do końca jasny, a wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z jak i dlaczego limity zostały wyznaczone przychodzę z moją “małą” tabelą.


Link: Limity, zasady użycia replik, kwalifikacje - Google Tabellen

Legenda:

  • Rodzaj repliki - klasyfikacja zwyczajowa stosowana w airsofcie, nie ma bezpośredniego przełożenia na palną klasyfikację rodzajów broni. Replika pistoletu maszynowego może być tutaj umownie traktowania jako “Karabin szturmowy”, a replika “karabinu” szturmowego jako replika do CQB. Deal with it.

  • Limit J - limit wyrażony w energii kinetycznej kulki podanej w Joulach dla kulki o średnicy “6mm” przy ustawieniu Hop Up używanym w trakcie rozgrywki.

  • Limit wg. starej metody - ułatwienie dla osób które przywiązane są do FPS :slight_smile:

  • Ściągawka dla ułatwienia pomiaru - jeśli Twoje chrono nie posiada opcji pomiaru w J lub nie chcesz jej przełączać skorzystaj ze ściągawki.

  • Odległość MED i RED - odległość MED (minimum engagement distance) to minimalna “bezpieczna” odległość na której możesz oddać strzał z czystym sumieniem - kulka uderzająca w cel powinna mieć energię kinetyczną nie wyższą niż 1J (energia “bezpieczna” dla miękkiej tkanki ludzkiego ciała). Strzelanie poniżej odległości MED może sprawić przeciwnikowi ból lub doprowadzić do przerwania ciągłości skóry. RED to rekomendowana odległość strzału, gdzie trafienie jest “bezproblemowe” dla przeciwnika (minimalna granica dla “Pluszowego Airsoftu”).

  • Zasady kwalifikacji repliki i wymagania dodatkowe - Cześć z tych zasada stosowania jest przez TS (sprawne semi w CQB) a inne są “pomijane” jak np. konieczność posiadania lunety w replikach DMR/Snajperskich. Nie mniej jadąc w Polskę na pewno spotkasz się z tymi wymogami, więc budując replikę pamiętaj o nich.


Mam nadzieję, że objaśni to wątpliwości i wpłynie na świadomość graczy choćby względem odległości MED.

Jeśli będzie zainteresowanie rozszerzę tabelę o prawidłowy sposóby prowadzenia pomiaru na chrono itd.

Sugestie i dyskusje mile widziane! :slight_smile:

Hej, świetna tabelka, winszuję, bo sam zaliczam się do krokodylów co w głowach mają wciąż stary przelicznik “fpsy na wagę”.
Mam jednak jedno zapytanie dot. czegoś, co uważam za małą nieścisłość. Z tabelki wynika (albo ja to tylko tak interpretuję), że wszystkie “boczniaki” są objęte limitem równym limitowi CQB. Czy aby na pewno tak jest? :wink:
Wydawało mi się, że repliki z kategorii “cqb” to po prostu repliki mieszczące się w tym przedziale mocowym, nieważny ich kształt czy rozmiar, to samo tyczy się wymagania takiej repliki przy korzystaniu z replik generujących ponad 1.88J - ma być dodatkowo replika z kategorii CQB.
Wiem, że mało kto ma boczniaki generujące te ponad 350fps na 0,20g, ale niektóre, zwłaszcza te na CO2 przy pierwszych strzałach, potrafią.

Edit: po prostu bym wykosił te określenia “boczniak” z pierwszej i piątej kolumny, reszta serio git robota.

@KMovsky dziękuje :slight_smile:

Uznajmy to o czym mówisz za pewngo rodzaju szarą strefe i uproszczenie w tabeli.

#1 Fajne gdyby gracz wogóle miał boczniaka … :wink:

#2 W lesie raczej nikt u nas nie zmierzy Ci boczniaka i powie, że nie mieści się w limicie - no chybam że wyskoczysz z P99 czy Rougerem na CO2… 500FPS na pierwszych strzałach to nic dziwnego (przynajmniej w środku lata). W domysle wiekszość z nasz weźmie klamkę na GG lub małego AEP/AEG którym może przywalić komuś na 4-5m po wskoczeniu do okopu. W skrócie mile widziane coś do 1.14J, ale jeśli bedziesz miał pistol na CO2, który da 1.25J to w lesie nikomu różnicy to nie zrobi. No i tym samym wyluczamy sytuację, gdzie w głównej replice masz 1.88J, a w boczniaku 2J.

#3 Bocznika w lesie nie musi mięc sprawnego semi … bo mozesz robic “spray&pray”.

jako, że to jedyny temat/post na forum w którym są opisane zasady MED, o których była chociażby mowa na ostatniej szczylance na Dobrej, czy ktoś z modów może go chociaż przypiąć na odpowiednim temacie albo przenieść do działu regulaminy? biorąc pod uwagę, że MED brzmi jak elementy regulaminu (chociaż w regulaminie go nie ma), fajnie, jakby więcej graczy miało możliwość się z nim zapoznać (teraz jest zakopany bez sensu w dziale DYSKUSJE).

1 polubienie

@Mszaan MED niby jest ale go nie ma :wink:
W praktyce chcemy tego przestrzegać i wymagać, ale realnie w terenie jest to niemal niemożliwe.

Szczególnie, że właściwe i pełne przestrzeganie MED powinno jeszcze brać pod uwagę masę kulki itd :stuck_out_tongue_winking_eye:

Dodam sobie do listy zadań, aby wpleść to do tematu limitów i draftu dla spotkań :wink:

2 polubienia