Hełmy i Pokrowce

Witam.
Postanowiłem napisać poradnik odnośnie wyboru hełmów dla nowych graczy, jak i dla osób myślących o przejściu na hełm. Może komuś się ten poradnik przyda, może nie.
Zapraszam do lektury :slight_smile:

Hełmy w ASG
Hełmy na strzelankach Airsoftowych stanowią pewną ochronę czaszki przed plastikowymi kulkami, oraz pod względem ochrony dają o wiele więcej bezpieczeństwa dla naszej głowy niż Bonnie Haty czy zwykłe patrolówki. Dla początkującego Airsoftowca wybór nakrycia głowy może stanowić nie lada problem, szczególnie gdy chcemy wyglądać porządnie. Jeżeli wybór padł właśnie na hełm, zachęcam do dalszego czytania, gdyż w tym poradniku przedstawię najpopularniejsze hełmy oraz ich dopasowanie do reszty sprzętu. Przedstawię także opcjonalne wyposażenia do każdego typu hełmów.

1. Po co w ogóle hełm?
Hełm w lesie czy w CQB jest niezastąpiony pod względem ochrony czaszki. Idealnie dopasowany hełm z goglami i maską stalkera sprawia, że nasza głowa jest praktycznie niezagrożona jakimikolwiek obrażeniami od kulek czy gałęzi lub niskich sufitów. Dodatkowo należy pamiętać, że niektóre hełmy są modułowe, dzięki czemu możemy część naszego szpeju nosić na nim (dzięki szynom RIS czy rzepom), np latarkę, kamerkę, czy “kocie oczy”, które się przydają podczas strzelanek nocnych. Dzięki szynom RIS w niektórych hełmach można zamocować niektóre słuchawki, ale o tym później. Jest to w mojej opinii o wiele lepsze rozwiązanie niż montowanie wyposażenia na gumkach.

2. Oryginalne hełmy czy tańsze repliki?
To pytanie jest dosyć trudne, ponieważ mamy bardzo dużo tańszych replik, które… delikatnie mówiąc nie są wytrzymałe. Oryginalne hełmy dają nam pełen realizm (pod względem ciężaru czy wygody) niż tańsze wersje, z drugiej strony jednak patrząc, niektóre tańsze zamienniki wytrzymują dosyć sporo, niekiedy nawet tyle samo co ich oryginalne wersje. Z moich obserwacji wynika, że nie warto kupować hełmów poniżej 60zł/szt, gdyż paski mocujące do brody są bardzo słabej jakości, a sam hełm (pomimo że nie pęka od kulek) potrafi pęknąć w miejscach, gdzie pękać nie powinien (jednej osobie ode mnie z grupy hełm pękł dokładnie na czubku głowy - żeby sprawiedliwości stało się zadość, mój PASGT trzyma się całkiem nieźle od ponad roku, a jest tańszym zamiennikiem). Nowy hełm z najniższej półki ma dodatkową wadę - capi jak chiński brygadzista po 24 godzinnej zmianie w fabryce. Tańsze zamienniki ważą mniej niż oryginały.
Zatem jeżeli zależy nam na pieniądzach i mamy gdzieś realizm, polecam tańsze zamienniki (jeżeli wybieramy tańsze zamienniki, wybór powinien padać na hełmy raczej w przedziale cenowym 60-200zł). Jeżeli cenimy sobie realizm, i nie żal nam funduszy - kupujmy oryginały.

3. Poduszki czy taśmy?
Część hełmów sprzedawana jest z poduszeczkami na głowę, inne są sprzedawane z systemem taśm. Poduszki dają nam wygodę w noszeniu hełmu (szczególnie przy cięższych wersjach), w zimę nas grzeją, a same poduszki można dowolnie przestawiać. Poduszki dla nas stanowią pewnego rodzaju amortyzację, co dodatkowo zwiększa naszą głowę przed wstrząsem mózgu. Niestety poduszki mają swoją wadę - nie można w nich dopasować wysokości hełmu, oraz głowa może nam się pocić.
Taśmy również dają wygodę noszenia hełmu, oraz można dzięki nim dowolnie modyfikować wysokość, na jakiej chcemy mieć nasz hełm. Dzięki taśmom, nasza głowa nie spoci się od noszenia - mamy swobodny obieg powietrza w hełmie.
Wadami taśm jest brak amortyzacji przed upadkiem (brak ochrony przed wstrząsem mózgu), w zimę w głowę może być nam zimno, nie ma możliwości dopasowania hełmu idealnie pod kształt naszej głowy.

4. System 2 czy 4 punktowy
Hełmy mają zainstalowane paski pod brodę w systemie 2 lub 4 punktowym. Polega to na tym, że ilość punktów oznacza ilość miejsc, na których trzyma się nasz pasek na brodę. Dobrze spasowane paski pod naszą głowę dają nam stabilność, oraz znikome prawdopodobieństwo, że podczas naszych działań hełm nam spadnie z głowy. System 4-o punktowy daje nam jednak większą swobodę w dopasowaniu hełmu pod głowę niż system 2 punktowy, w którym zdarzają się przypadki, że hełm nam leci na twarz.

5. Modele hełmów
Przejdźmy do konkretów. Tutaj zaprezentuję najpopularniejsze hełmy noszone na strzelankach ASG (kolejność od roku powstania oryginału).
Opisy hełmów częściowo z wikipedii. Podane ceny są średnimi cenami z kilku portali.
Należy pamiętać, że wypisałem tutaj do czego IDEALNIE pasuje dany rodzaj hełmu. Dzięki pokrowcom na hełm, dopasowanie może się zmienić.

a) Wz.93
Był to pierwszy kompozytowy hełm seryjny (przed nim istniał także prototypowy tzw. hełm Aleksandra Dutki). Hełm miał zastąpić starsze hełmy stalowe wz. 50 i wz. 67. Kształt czerepu jest dość oryginalny, fasunek wykonano z kiepskiej jakości sztucznej skóry barwionej na czarno[1]. Hełm był malowany na kolor zielony i występował w dwóch rozmiarach mały (M) i duży (D). Do hełmu stosowano pokrowce w kamuflażu wz. 93 lub czarne (służby policyjne).

Hełm ten stosowany jest głównie przez rekonstruktorów WP tamtego okresu. Dodatkowo bardzo dobrze pasuje do munduru wz.93. Hełm wyposażony jest w system taśmowy, a waga oryginału to 1,25kg.
Hełm ten można nabyć za 200zł (wersja oryginalna, ciężko ją nabyć) lub 30zł (tańsza wersja)

b) PASGT (Fritz)
Hełm został wykonany z kevlaru, co było nowością w armii amerykańskiej. Poprzednik - M1 wykonany był ze stali. Zastosowanie kevlaru spowodowało polepszenie właściwości ochronnych przed odłamkami. Kształt hełmu nawiązuje do niemieckich hełmów z czasów II wojny światowej i pozwala w dużym stopniu chronić potylicę. Waga hełmu to 1,4 kg (rozmiar x-small) do 1,9 kg (rozmiar x-large). Pasek pod brodę mocowany jest dwupunktowo. Hełm posiada możliwość instalacji na nim noktowizora. Ponadto dla oddziałów spadochronowych opracowano specjalny wkład z pianki do fasunku. Ma on za zadanie dodatkowo chronić głowę przed wstrząsami.

Zmodyfikowana wersja dla jednostek prewencyjnych policji w USA:

Hełm ten stosowany jest przez rekonstruktorów US Army, jednostek SWAT oraz jako tańszy zamiennik MICHa dla jednostek AT. Pasuje do mundurów BDU, 3C DCU tudzież innych mundurów amerykańskich z tamtego okresu oraz do mundurów policyjnych. Hełm wyposażony jest w system taśmowy, a waga oryginału to 1,4kg/1,9kg (w zależności od wersji). Dodatkowo wersja zmodyfikowana daje nam dodatkową ochronę całej twarzy dzięki ochronce ze szkła akrylowego (znanego jako Plexi). Paski pod brodę są zamocowane w systemie 2-punktowym.
Hełm można wyposażyć dodatkowo w szyny RIS, gdyż do niego pasują szyny dedykowane dla hełmów z serii MICH 200x.
Hełm można nabyć za 200zł (oryginał) lub 40zł (tańsza replika)

c) MICH 200x
MICH jest to hełm kompozytowy przeznaczony dla sił specjalnych. Wzorując się na MICH opracowano nowy hełm dla US Army – Advanced Combat Helmet (ACH). Hełm MICH opracowano jako następca hełmu PASGT w jednostkach United States Army Special Operations Command (USASOC). Po czterech latach testów przyjęto go w styczniu 2001 roku.

Na strzelankach jest to najpopularniejsza rodzina hełmów ze względu na ich dostępność, niezawodność oraz szeroką gamę rzepów i szyn.

MICH 2000

MICH 2001

MICH 2002

MICH jest stosowany głównie przez rekonstruktorów US Army (w tym wszelkich jej odłamów typu NAVY Seals czy Rangers), oraz przez rekonstruktorów jednostek specjalnych Policji (głównie Mich 2000 i 2001).Hełm MICH jest wyposażony w system gąbek, a pasek na brodę zamontowany jest w systemie 4 punktowym. Pasuje praktycznie do wszystkiego. MICH sam w sobie ma możliwość rozbudowy o szyny RIS i rzepy, a dedykowanych mu możliwości rozbudów jest ogromna ilość. Tak wygląda hełm MICH 2000 w kompletnej rozbudowie:

Sam w sobie MICH idealnie pasuje z większością słuchawek dostępnych na rynku. MICH 2001 pasuje do wszystkich słuchawek. Waga oryginału to 1.02 do 1.36kg (w zależności od wersji)
Hełm MICH 200x można nabyć w cenie 400-550zł (oryginał w zależności od wersji) lub 70zł (tańszy zamiennik).

Hełm wz.2000
Bojowy hełm kompozytowy będący na wyposażeniu Wojska Polskiego. Obecnie wycofywany na rzecz hełmu wz. 2005.

Hełm jest stosowany przez rekonstruktorów Wojska Polskiego. Idealnie pasuje do mundurów wz.93 i wz.2010. Hełm jest wyposażony w system taśm, a pasek na brodę zainstalowany jest w systemie 2 punktowym. Niestety, nie jest kompatybilny z większością noktowizorów w systemie NATO. Waga oryginału to ~1.50kg.
Cena wz.2000 to 350zł (oryginał), 90zł (tańszy zamiennik)

e) FAST Base Jump
Niewiele o historii tego hełmu możemy znaleźć w internecie. Wiadome jest, że hełm FAST Base Jump został stworzony z myślą o jednostkach Powietrzno-Desantowych. Używany jest także przez osoby jeżdżące wyczynowo na rolkach/deskorolce/nartach/bmxach/itd oraz przez osoby uprawiające Base Jumping.

Stosowany jest często przez różne typy ludzi. Jest to prawie ten sam hełm co MICH 2001, lecz posiada dodatkowe otwory na powierzchni hełmu, dając tym samym mniejszą wagę hełmu. Wyposażony jest w poduszeczki, a pasek pod brodę zainstalowany jest w systemie 4-o punktowym. Pasuje do każdego typu umundurowania. Ceniony jest głównie za lekkość, oraz możliwość dopasowania każdego rodzaju słuchawek. Ciężko jest nabyć wersję bez oryginalnie zainstalowanych szyn RIS. Waga oryginału to 0.66kg.
Hełm (a raczej kask) można nabyć w cenie 500zł (oryginał) lub 99zł (tańszy zamiennik).

f) Hełm wz.2005
Hełm wz. 2005 jest to przepisowy hełm Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej od roku 2006[1]. Następca hełmów wz. 93 i wz. 2000.

Hełm jest stosowany przez rekonstruktorów Wojska Polskiego. Idealnie pasuje do mundurów wz.93 i wz.2010. Hełm został wyposażony w system pasków i siateczki, a pasek pod brodę zainstalowany jest w systemie 2 (pierwsze wersje) oraz 4 punktowym (wersje po 2008 roku). Generalnie uważany jest za gorszą wersję wz.2000 ze względu na ogromne podobieństwo do hełmu PASGT. Waga oryginału to 1.6kg.
Hełm można nabyć w cenie 300zł (oryginał) lub 40zł (tańszy zamiennik)

Oczywiście są także inne hełmy, których nie wymieniłem, lecz są albo zbyt mało popularne, albo żeby je dostać to trzeba się nieźle naszukać (np. M-40 III Rzeszy z II Wojny Światowej).
Po więcej szczegółów odnośnie hełmów odsyłam do sieci.

6. Pokrowce na hełmy
Pokrowce na hełmy zostały stworzone, aby nie trzeba było kupować kilku hełmów dla kilku mundurów. Kiedy nie możemy znaleźć hełmu pod nasz kamuflaż, mamy kilka mundurów które używamy, czarnego lub zielonego hełmu nie potrzebujemy, albo o wiele taniej jest kupić hełm zielony/czarny niż w kamuflażu przez nas pożądanym, wystarczy zakupić pokrowiec, dzięki czemu wystarczy jeden hełm i kilka pokrowców, a nie kilka hełmów, każdy we wzorze do innego munduru. Pokrowce są sprzedawane w całej sieci (od 15 do 60zł), a gama ich kamuflaży jest przeogromna. Ważne jednak aby pamiętać, że pokrowce są zazwyczaj dedykowane dla danego modelu hełmu, przez co może się zdarzyć sytuacja, że zakupiony pokrowiec nie pasuje do naszego hełmu. Pamiętać też należy o tym, że w przypadku rozbudowy hełmu czy modyfikacji go pod osłonę na twarz, należy też utworzyć dziurki w pokrowcu - inaczej zainstalowanie szyn będzie niemożliwe.

7. Szyny RIS i rzepy
Szyny i rzepy są podstawowymi rzeczami, jeżeli planujemy przerzucić część sprzętu na nasz hełm. Możemy na takim hełmie zainstalować np.:

  • latarkę
  • kamerkę
  • okulary ochronne
  • kamerkę
  • słuchawki
    i wiele wiele innych rzeczy.
    Przy zakupie należy pamiętać, żeby kupować szyny IDEALNIE pod nasz hełm (błędne spasowanie albo uniemozliwi nam instalację szyn, albo zmusi nas do modyfikacji naszego hełmu). Szyny są instalowane za pomocą śrub, a rzepy natomiast są najczęściej samoprzylepne, albo należy je przykleić.

7. Podsumowanie
Hełmów do ASG jest bardzo duża ilość. Każdy model ma swoje dobre strony, i swoje słabe strony, które albo nam będą odpowiadały, albo wybierzemy inny hełm. Dzięki pokrowcom na hełm, możliwa jest zmiana kamuflażu hełmu praktycznie na każdy, a dzięki dodatkowym szynom i rzepom, nasz hełm będzie praktycznym magazynkiem na nasz dodatkowy sprzęt.
Mam nadzieję że ten poradnik pomoże wybrać osobom zainteresowanym hełmem swoją idealną ochronę głowy, i nie będzie niezadowolony ze swojego wyboru.

Warto dodać, że Base Jump to tylko rodzaj FAST’a, obok niego istnieją takie jak np. PJ, BUMP, Ballistic.

Co do szyn, najpopularniejsze są szyny ARC (widoczne na zdjęciu z Base Jump’em wyżej) - to bezpośrednio na nich montujemy różne akcesoria, takie jak latarki, montaże na zestawy słuchawkowe, laser itp. Przy zakupie takich akcesoriów warto się dowiedzieć czy są one kompatybilne z systemem ARC.

Na rynek zostały niedawno wprowadzone nowe szyny - EXF (są zastosowane np. we wspomnianym przeze mnie kasku typu BUMP). Na tę chwilę same kaski (repliki kasków) z tym systemem oraz akcesoria do nich są o wiele droższe i trudniej dostępne niż te z szynami ARC.

Poniżej zdjęcie podglądowe kasku FAST Bump (EXFIL) z szynami EXF:

Chciałbym zwrócić uwagę, że jeszcze dosyć często można spotkać hełmy wz.67/75. Mógłbym prosić o link do zamienników hełmów wz.2000 lub 2005 bo szukałem ale nie mogłem znaleźć?

Mój błąd się tu wdarł, gdyż przeglądając oferty sprzedaży replik wz.2000, nie doczytałem, że to tak naprawdę PASGT z pokrowcem wz.93…

Co do poduszek to wszystkie prócz żelowych w zimie zamarzają.

Dziwne, w moim niegdy to się nie stało, przy ujemnych temperaturach.

Czyli miałeś coś żelowatego, w moich kontraktach przymarzało, dopiero na poduszkach oregonu działa. No i pokazywanie hełmów/kasków w wersjach ersoftowych do fot to trochę słabo

Ja mam bardziej takie gąbkowe poduszki.