Wszystko o dystanserach

Ostatnio poczytałem trochę o dystanserach i zainteresowałem się tym tematem; postanowiłem podzielić się z wami wrażeniami - może komuś przyda się ta wiedza :wink:

Czym jest dystanser? Z reguły jest to mały kawałek gumy, który to dociska gumkę hop up w komorze przy zwiększaniu ‘hopka’ - to on powoduje, że zwiększa nam się zasięg strzału poprzez podkręcenie kulki.

Jakie są rodzaje dystanserów? Wyróżnia się cztery główne rodzaje dystanserów dostępnych do kupienia (nie liczę już tych ‘home made’ z kawałka wkładu do długopisu):
1. Zwykłe okrągłe, które od razu dostajemy w replice
Cena: od 5zł

Jest to najzwyklejszy kawałek elastycznej gumki w kształcie cylindra z pustym środkiem. Zasada działania jest prosta - podkręcając hopka, dystanser naciska całą swoją powierzchnią w poprzek gumki. Kulka wypychana przez powietrze zahacza minimalnie o wystającą część powodując jej podkręcenie. Podkręcona kulka leci dalej niż ta niepodkręcona - to już czysta fizyka, nie będę rozpisywał się na ten temat. Jest to najprostszy typ dystansera - działa i spełnia swoje funkcje praktycznie w każdym wypadku, ale rynek airsoft’owy postanowił udoskonalić ten mały, lecz znaczący dla nas przedmiot wprowadzając inne rodzaje dystanserów…

2. Dystanser typu H
Cena: od 8zł

Kolejny typ cechuje się m.in. tym, że ukształtowany jest na literę “H”. Ale oczywiście to nie wszystko, taki kształt dystansera powoduje to, że podkręcona gumka obejmuje większą powierzchnią wystrzeliwaną kulkę,a sam dystanser rozkłada siły nacisku gumki równomiernie. Zwiększa to teoretycznie zasięg w porównaniu ze zwykłym typem dystansera

3. Dystanser flat hop
Cena: od 30zł

Przechodząc już do tych mniej znanych dystanserów (a szkoda)… Pierwszy (z dwóch) to typ flat hop, dystanser ten ma płaski spód, który rozkłada się po całej dostępnej powierzchni gumki hop up, na której się styka (na chłopski rozum: zakrywa całą dziurę w komorze, przez którą od góry widać gumkę). Pozwala to na silniejsze podkręcenie kulki - ponieważ dopychana jest większa część gumki niż w przypadku dwóch wcześniejszych dystanserów, a co za tym idzie jeszcze bardziej zwiększa się zasięg i dodatkowo poprawia tor lotu kulki.

4. Dystanser bridge hop
Cena: od 30zł

Ostatni, najmniej znany i dostępny typ - bridge hop. Najprościej - jest to dystanser flat hop z podłużnym nacięciem na spodzie, przechodzącym przez jego sam środek. Powoduje to, że kulka jest w większym stopniu podkręcana równomiernie na bokach, mniej na środku. W praktyce przekłada się to również na polepszenie toru lotu kulki i jej zasięgu.

Wszystkie dystansery poprawiają zasięg, ale o ile? Jeśli chodzi o pierwszy typ - nie ma go do czego porównać, jest to najzwyklejszy dystanser, na którym osiąga się ‘zwykły’ zasięg. Jeśli chodzi o pozostałe typy, tutaj sprawa jest inna: w stosunku do podstawowego dystansera, poprzez inne rozmieszczenie sił nacisku na gumkę hop up, wystrzelona kulka faktycznie osiąga dłuższy lot - ale mówimy tutaj o 5 do 10 metrach różnicy, z przewagą dla ostatnich dwóch typów. One też właśnie znacząco poprawiają tor lotu kulki, jest on wyraźnie stabilniejszy.

Czy dystansery różnią się tylko typem? Nie, dystansery przede wszystkim (oprócz producenta) różnią się twardością. Odpowiednia twardość dystansera to już połowa sukcesu. Za miękki może powodować nierównomierne podkręcanie, a przy twardym trzeba uważać, by nie podkręcić go za dużo, bo wystrzelona kulka przedziurawi gumkę, która nada się tylko już do śmietnika. Dużo osób kieruje się przy tym zasadą - twardy dystanser do miękkiej gumki i na odwrót. Twardość gumki dobieramy do ilości fps, a twardość dystansera do twardości gumki.
Oprócz twardości, należy również zwrócić uwagę na grubość dystansera. Jeżeli dystanser będzie za gruby do naszej komory hop up, na wyzerowanym hopku kulka już będzie podkręcana (zaniżona ilość fps na chrono), a nawet może być za bardzo podkręcona.
Wspomniałem o producentach - tutaj jest podobnie jak z lufami, gumkami i innymi częściami do ASG - jedni chwalą to drudzy to, najlepiej przetestować samemu, albo spytać doświadczone osoby z własnego otoczenia, bo na internecie ile osób - tyle opinii. Sprawa jest prosta dla dystanserów flat i bridge - w Polsce dostępne są one od jednego producenta - LayLax.

Co polecam ja? Osobiście testowałem pierwsze trzy typy wymienionych przeze mnie dystanserów.

  1. Zwykły - jest dobry, ale jeśli można lepiej to czemu nie :wink:
  2. Typ H - 550fps+gumka Madbull czerwona+dystanser typ H madbull oraz 550fps+gumka czarna systema+dystanser typ H madbull ; te zestawienie zniechęciło mnie do dalszych testów na tych dystanserach, hop up był niemożliwy do wyregulowania, ułamek milimetra w jedną stronę i wszystko się psuło. Ostatecznie dobrze ustawiony hop nie dawał znaczącej różnicy (tylko 2-3 metry) od poprzedniego, zwykłego dystansera.
  3. Typ flat hop - 340fps+gumka czarna systema+dystanser flat hop; po zmianie dystansera ze zwykłego na flat efekt bardzo mnie zaskoczył. Po regulacji hop up, nie tylko zasięg strzału się zwiększył (na oko o jakieś 10 m), ale również tor lotu kulki jeszcze bardziej się ustabilizował.

Jak widać nawet mały, z pozoru nieznaczący element repliki ma wielki wpływ na jej osiągi. Warto przetestować różne rodzaje dystanserów w swojej replice, aby wybrać ten najlepszy - jest to jednorazowy wydatek, zwiększający nasz zasięg na polu walki o te kilka metrów, które nie raz uratują nam ‘życie’ :slight_smile:
Jeśli macie swoje opinie, pytania, doświadczenia z dystanserami - piszcie w komentarzach!

Tekst: Wookie
Zdjęcia: Google Grafika

Bardzo ciekawe przybliżenie sprawy dystanserów :slight_smile: Na pewno o tym pomyślę :wink:

Aktualnie jestem w posiadaniu wszystkich wymienionych przeze mnie rodzajów dystanserów, niedługo przejdę do sprawdzenia wszystkiego w praktyce i podzielę się wynikami :slight_smile:

Z tego co zdążyłem zauważyć gumki madbull’a mają te ciekawsze dystansery w zestawie. Mimo to i tak trzeba będzie osobno kupić flat hop’a i zobaczyć jak działa we własnej replice :slight_smile: Napiszcie mi jak u was wygląda sprawa z jedną repliką przystosowaną do CQB i normalnych rozgrywek. Jak większość polecam zieloną G&G do CQB i czarną Systeme energy do lasu. Czy zmieniacie wtedy gumkę na potrzebę gry czy zostawiacie ? :wink:

Głównie pytanie chyba o Specny, ja bym i do lasu i do cqb trzymał zieloną G&G, ponieważ te 420fps to nie jest tak dużo, więc miękka gumka daje rade. Oczywiście systema będzie też bardzo dobra, ale wg mnie pasuje bardziej do replik typowo parasnajperskich i snajperskich. Częsta wymiana gumki prowadzi do jej szybszego zużycia, więc tutaj z tym ostrożnie :slight_smile: