Dla nowicjuszy: na zakupy

Jesteś nowy i chesz pograć w kulki. Jak chcesz uniknąć kosztów czy nietrafionych zakupów przyjdź na kilka strzelanek, popatrz jak się gra i czym. Możesz sprawdzić tu repliki i oporządzenie na żywo. Jeżeli zdecydowałeś się na zakupy od razu, to być może ten artykuł nieco pomoże w dobraniu odpowiedniego sprzętu do gry.

 1. Kondycja
  ASG jest sportem strzeleckim zespołowym z ładną oprawą. Czyli trzeba biegać, czołgać się, celować z różnej pozycji słowem grać dynamicznie. Nie ma się co tu oszczędzać.
 2. Zespół
  Tak, żeby gra ładnie się układała i żebyś sobie postrzelał dłużej niż 10 min. (nim wrócisz na respa) trzeba współpracować z ziomalami z drużyny. Samotne wilki wygrywają tylko na filmach…
  3.Regulamin
  Przeczytaj wg jakich zasad odbywa się gra. Jeśli nie zrobiłeś tego będziesz psuł innym grę. I wogóle to czasem grozi pożegnaniem z bronią (wykluczenia z gier).
 3. Wybór repliki
  Możemy wybrać w zasadzie dwie specjalizacje: szturmowiec (większość) i snajper (nieliczni). Dla szturmowca będzie to replika elektryczna. Najłatwiejsza w użyciu. Kup taką, która jest sprawdzona przez wielu użytkowników i zbiera pochlebne opinie. Kieruj się jej niezawodnością, łatwością naprawy, serwisowaniem, poręcznością, zasięgiem, celnością, dostępnością dodatkowego wyposażenia i FPS (prędk. wylotowa, min. to 350 FPS).
  Wielu graczy używa serii M (eMeK) i Kałasznikova cenionych firm np. Cyma (od 500zł). Magazynki w zasadzie są dwojakiego typu Mid (40zł) i Hi cap(40zł). Pierwszy nie grzechocze kulkami, zawiera ok. 100 kulek. Drugi o wysokich pojemnościach 200-300 kulek. Ale podczas biegu grzechocze i trzeba pamiętać o podkręcaniu kulek. Korzystając z Mid Cap trzeba kupić ich więcej czyli większe koszty.
  Przyda się również replika boczna czyli pistolet. Do wyboru są takie, które mają blow back czyli odrzut zamka w trakcie strzału. Najczęściej to repliki gazowe na CO 2 albo green gaz, one też mają więcej FPSów niż elektryki. Decydując się na pistolet trzeba go niestety konserwować. Jeśli nie mamy czasu na konserwację to bierzemy najtańszego gaziaka aby tylko strzelał. Przy czym repliki CO 2 (od 200zł) dają prawie 380 FPSów a magazynek mieści mniej kulek ok. 16 szt. Chociaż bywają wyjątki.
 4. Oporządzenie
  Co do oporządzenia. Potrzebujesz gogle ochronne. To kwestia bezpieczeństwa podstawowego nie narodowego. Można dostać nieźle po ryju, po plerach i po … (cenzura) Ale oczy są najbardziej wrażliwe na strzał. Zrobi się z nich jajecznica. Może przesadziłem. Jednak w internecie są publikowane zdjęcia obrażeń warto sobie popatrzeć. Gogle powinny zapewnić nam doskonałą widoczność, ochronę i nie parować.
  Następnie buty. Tu polecam Gromy (230zł). Chodziłem w różnych butach i wybieram tę parę na zwyciezcę konkursu “W czym wyjść na miasto”. Otóż w ogóle nie obcierają od pierwszego założenia, noga się nie poci, podeszwa elastyczna momentalnie dopasowuje się do nogi a nie na odwrót. Jeśli chodzi o błoto też wytrzymają. Będą służyć długo. Mają jedną wadę. Wyglądają jak bambosze. Jednak w lesie to nogi Cię niosą. A one muszą mieć wygodne obuwie a nie piękne.
  Skoro już mamy buty i gogle czas na uniform kamuflażowy. Uniwersalnym jest woodland i najtańszym (spodnie z bluzą 130zł). Dalej są multicam, polskie dębowe, flectarn a rzadziej tiger stripe, vegetato. Jest w czym wybierać i to tanio (nawet na Allegro).
  Co na głowę? Replika hełmów lub zwykła czapka patrolówka (10 zł), marineska (20zł) czy basebollówka (5zł). Hełm (50 zł) zapewnia najlepszą ochronę skóry głowy przed jej rozcieńciem. Kulki latają z prędk. 100 m/s więc zrobić sobie krzywdę dość łatwo. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na zapięcia ( to chyba najmniej dopracowany element i najbardziej denerwujący), czy wygodnie się nosi (czasem są przylepiane gąbki od środka) czy się nie przesuwa w trakcie marszu, czy jest odpowiednia wentylacja, możliwości montażu dodatkowych akcesoriów.
  Teraz kolej na kamizelkę taktyczną, ładownicę i kaburę repliki bocznej. Ładownica służy nam do przenoszenia magazynków. Wyróżniamy udowe (45 zł), przypinane do kamizelek taktycznych lub szelkowe (30 zł). W ofercie są kamizelki taktyczne (150 zł) z kaburą i ładownicami na 2 szt. magazynków / 1 komorę. Kabury udowe są chyba najbardziej popularne, wśród nich dedykowane do wybranych modeli np. Glock lub Beretta. Jeśli wybrałeś zwykłą to zwróć uwagę, żeby była elastyczna. Polecam z taśmą gumową. Kabura powinna umożliwiać łatwe wyciąganie pistoletu oraz zapobiegać zwolnieniu magazynka. Wybierając kamizelkę taktyczną zwróć uwagę na komfortowe poruszanie się w niej, wentylację (niestety się pocimy), ochronę przed kulkami, łatwe doczepianie wyposażenia. Obecnie popularnym systemem przenoszenia oporządzenia jest MOLLE.
  Kolejne akcesorium to rękawiczki. Ręce są narażone na ostrzał (szczególnie z bliska, nieraz dostaniesz po paluchach), urazy i otarcia. W rękawiczkach pewnie trzyma się replikę. Bezpalcowe pozwalają na lepsze operowanie tak karabinem jak i pistoletem i w ogóle Class. Trzeba też pamiętać o zakupie ew. nakolanników i nałokietników oraz pas nośny do karabinu.
  6.Wyposażenie dodatkowe
  Nakupiłeś klamotów i trzeba jechać do punktu zbiórki. Ale przecież nie zapakujesz wszystkiego do reklamówki Netto (W sumie czemu nie?). Potrzebne są pokrowiec (100zł) i ew. torba (30zł).
  Ten pierwszy umożliwia praktycznie spakowanie wszystkiego co potrzebujemy. A co potrzebujemy? Oto lista:
  -replika główna (od 500zł)
  -pistolet(od 200zł)
  -paczka kulek (35zł)
  -szybkoładowarkę 155 szt. kulek (15zł)
  -zapasowy Hi lub Mid Cap (40zł)
  -butelkę wody lub termos (koniecznie)
  -green gaz (30zł)
  -kabura
  -ładownica
  -czapka
  -rękawiczki (z napisem taktyczne inne są damskie)
  Opcjonalnie
  -zapasowa bateria (60zł)

Więcej informacji znajdziesz na stronie wmasg.pl gdzie warto poczytać nt. właściwego doboru i użytkowania baterii, konserwacji replik i wiele innych pomocnych artykułów.
Promocji szukaj na taiwangun.com, gunfire.pl, Allegro (akcesoria, ubrania) oraz na forum taktycznyszczecin.pl w dziale Komis, bo tam są same okazje (szczególnie replik).
Podane informacje są absolutnie subiektywne.

Poradnik fajnie napisany, bardzo przyjemnie się go czyta. Nie mniej zwróciłem uwagę na parę rzeczy, które warto przeanalizować i ewentualnie zmienić.

 1. Repliki.
 • Od kiedy emki cymy są dobre? Kałachy to fakt, są kozackie. Ale odnośnie emek słyszałem niezbyt pochlebne opinie.
 • Dlaczego nie wspomniałeś słowem o Real Capach i Low Capach?

… oraz takie, któe nie mają blowbacka.

 1. Oporządzenie
 • Dlaczego nie wspomniałeś chociażby o Polskim Plamiaku, który sprawdza się w budynkach i w zimie, oraz o czarnym mundurze lub popularnym u nas Olive i Tan?
 • kamizelki UTG i USMC chodzą od 80zł do 150zł. Masz je w kolorach od czarnego po zielony, aż po sraczkowaty :smiley:
 • Warto wspomnieć o Polskim Molle’u, który nie jest zbyt popularny już, nie mniej występuje dalej.
 1. Wyposażenie dodatkowe
 • replika główna (od 500zł) - a o cymach za 300zł czy o Gietkach Jing Gonga za 275 to Waść słyszał?
 • pistolet (od 200zł) - a o Berettcie za 60zł, którą dużo osób wychwalało, Waść słyszał?

Pozdrawiam :slight_smile:

Dzięki za uzupełnienie i sprostowanie dla Ciebie Włodek i wszystkich następnych apostołów.

A ja napisze o butach. Buty grom, jedyne oryginalne to te które mają metkę firmy Protektor.
Występują w kilku wersjach (GROM , GROM 1 i GROM Plus(inna wersja tych pierwszych czyli GROM) i nie tylko).
Buty wygodne. Lekkie, praktycznie nie trzeba rozchodzić cud, miód, malina.

Niestety trzeba liczyć się z tym że nowe wersje są do dupy (mówię tu o popularnej wersji zwykłej)

O tyle stare jeszcze które miały materiał zamiast pseudo-cordury czy tam nylonu balistycznego (phiii) wytrzymały mi 2 ostre sezony katowania (2 obozy kiedy przez 2 tygodnie integrowałem je ze skórą czyli chodziłem dzień w dzień , weekendowe strzelanki , rok chodzenia do szkoły i jeszcze na wypady do lasu) to o tyle nowe jak i plusy są badziewne.

Ogólne wady zarówno nowych jak i starych:

 • nieobszyte podeszwy ( tak są po prostu przyklejone i chyba przybite)
 • słaba skóra (łatwo się trze, łatwo się rozcina (mam już 3 rozcięcia (nie na wylot) na nowych bytach)
 • sznurówki w nowych (plusach) są badziewne i praktycznie można je na starcie wymienić (prują się )
 • słabo przyklejone podeszwy
 • dziwna podeszwa (w nowych plusach podeszwy są jakby z 2 kawałków sklejonych do buta …)
 • słabe obszycia
 • rdzewiejące obrączki na sznurówki

Także chyba trzecich już nie kupię mimo że je lubię.

Co do tego najtańszego cam
Najtańszy to jest flacktarn :wink: Ale po opiniach ludzi (rzygi!) chyba to nie dla wszystkich dobre rozwiązanie :slight_smile:. Dla mnie jest ok dobrze sie kamufluje i można w bdb stanie używke kupić na army world za niecałe 70zł (bluza 10-15 spodnie 45-50)

Jeszcze tanim camo jest dpm i nieco drozszym wz93