Zestaw słuchawkowy

Chcę kupić ten zestaw słuchawkowy:

tylko nie wiem do jakiego radia wtyk military plug pasuje i chcę się zapytać cz ktoś może mi to wyjaśnić, czy potrzebuję adaptera lub czegoś innego.

Wtyk typu Military Plug to coś takiego:

Istnieją dwa typy, jeżeli się dobrze orientuję - amerykański i natowski. Dla Ciebie nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż niemal wszystkie (niemal bo nie spotkałem się jeszcze z innymi modelami) modele kopii słuchawek zakończone są identycznym. Ten wtyk nie łączy Cię jednak z radiem - wpinasz go w moduł PTT (push to talk), czyli “przycisk”, który musisz dokupić osobno.

Miej na uwadze ważną rzecz - są różne modele modułów PTT. Sprawdź jakiego wtyku używa Twoje radio (Kenwood, Motorola, Midland etc.) i kup moduł PTT zakończony takim właśnie wtykiem.

Dzięki za odpowiedź. Chciałbym się jeszcze zapytać, czym różnią się tańsze i droższe radia. Na przykład:

Wyglądem, funkcjami, mocą nadawania, zakresem pracy itd.
Generalnie laikowi poleciłbym Baofenga Uv-5R, proste radio, tylko zaprogramować sobie kanały i można się łączyć. Sporo graczy u nas ma te radia. Ręczna, dwukanałowa radiostacja Baofeng UV-5R - krótka bateria (VHF / UHF) - airsoft, asg, militaria

Jako ekspert w dziedzinie radiotelekomunikacji (sorry Slayer) zdradzę Ci, że tańsze i droższe radia różnią się ceną (JOKE!!!) :slight_smile:

Nie znam tych modeli, które podlinkowałeś, ale z pobieżnego opisu wynika, że różnią się dostępnymi opcjami. Jeżeli nie jesteś zapalonym radiowcem, to najważniejsze będą częstotliwości, na których nadajemy na strzelankach. Potrzebujesz - stosując duuuuuuuuże uproszczenie fal VHF (30 - 300 mhz) oraz UHF (300 i więcej mhz, w praktyce jednak nadajemy na częstotliwościach 400 - 470 mhz). Przyda się też dość wytrzymała bateria i obudowa, która wytrzyma upadek na ziemię.

Co do radia, to ze swej strony polecam nie Baofenga UV-5R (modele z pierwszych partii miały defekty - umierające baterie i psujący się mikrofon), a Baofenga UV-82. Od jego pojawienia się na rynku wyszło kilka innych modeli, ale ten model jest od dawna znany i sprawdzony, będzie idealny na strzelanki. Radio posługuje się wtykiem w standardzie Kenwood i takiego też PTT do niego potrzebujesz. Ogółem Baofengi to fajne radia, choć profesjonalni krótkofalowcy ponoć ich nienawidzą. Są tanie, proste w obsłudze i jest do nich - zwłaszcza w Azji - od ch… akcesoriów.

Zdecydowanie jak prawi @Herod UV-82 Ręczna, dwukanałowa radiostacja Baofeng UV-82 (VHF / UHF) - airsoft, asg, militaria
Aktualna różnica w cenie 16zł … :wink: A w zamian masz dwa aktywne kanały (aktywne = na obu możesz nasłuchiwać i nadawać, czasie gdy UV-5R potrafi nasłuchiwać na 2 kanałach, ale nadawać już tylko na jednym ) :slight_smile:

Wszystko fajnie tylko że mało jest PTT do 82 aby obsługiwać podwójne PTT (po za oryginalnymi słuchawkami i gruszką która jest badziewna)

I co mnie finalnie odstraszyło od pomysłu zakupu 82’ki, dość szybko zżera baterię. Na niedzielnej łupance się tego nie odczuje, ale na kilkudniowym scenariuszu… na zeszłorocznym Choszcznie 82’ki w ekipie pozdychały, a moja 8HX działała jeszcze i działała.

UV5r mam i od pierwszego ładowania przy zakupie go nie ładowałem ani razu, a byłem już łącznie ok 30h “w boju”. Osobiście polecam

Nie dziwię się, że radio zdechło w trakcie trwającej 72 godziny imprezy. Jednak jak na zwykłe warunki (powiedzmy spokojnie nawet do 24 godzin) zarówno UV-5R jak i UV-82 wytrzymają bez problemu. Co do baterii widzę inny problem - w UV-82 bateria potrafi się obluzować i samoczynnie wypiąć z gniazda. Nie wiem czy jest to wynik wadliwego projektu, raczej trzymania radia w źle dobranej ładownicy. Aby wypiąć baterię należy wcisnąć dwa niewielkie przyciski po obu stronach obudowy, ścianki ładownicy potrafią spowodować taki nacisk gdy radio jest upakowane zbyt ciasno.

Całkowicie zgadzam się natomiast z tym, co napisał Piorun. Brak PTT umożliwiającego nadawanie na obu kanałach jednocześnie to bez wątpienia najsłabszy punkt korzystania z UV-82. Fakt, można nabyć gruchę do radia umożliwiającą operowanie w ten sposób, np. dedykowaną do niego:

i do tego słuchawkę z fonowodem:

jednak jeśli będziemy chcieli korzystać z replik zestawów słuchawkowych wpinanych na wspomniany w pierwszym poście Military Plug, to skazani jesteśmy na komponenty służące do posługiwania się tylko jednym kanałem na raz. Pod tym względem UV-82 jest na równi z UV-5R, aby zmienić częstotliwość nadawania będziemy bowiem musieli operować na klawiaturze samego radia.

Gruszka do 82 jest kijowo zaprojektowana co przekłada się na jej użytkowanie, guzik PTT jest wciśnięty pomiędzy 2 połówki obudowy, aby poprawnie kliknąć i nadać komunikat trzeba to zrobić pod kątem 90 stopni do gruszki, pod innymi kątami może nie działać. Dlatego ja używam tej gruszki od UV-5R bo jest lepiej wykonana. Mam tylko wątpliwości, wydaje mi się iż wejście w gruszce jest do podłączenia mikrofonu (gdzieś czytałem że w gruszkach trzeba przelutować aby chodziła słuchawka)

Mam dokładnie taki zestaw jaki podałem w linku i działa mi bez problemu. Większy problemem jest fakt, że guziki są duże, przez co nietrudno jest wcisnąć któryś nie mając nawet o tym pojęcia (“Hej, kto znowu nadaje?”) oraz wypiąć się przypadkiem - słuchawka wpinana jest na zwykły mini jack. Jak wyskoczy, uaktywnia się grucha, będąca wszak mikrofonogłośnikiem, zatem odpalasz teamową rozmowę prosto w przestrzeń. Zestaw z wtykiem Military Plug jest pod tym względem o niebo pewniejszy.