Dylemat w kwestii kałacha

Wrzucam temat trochę dlatego, że się zastanawiam, a trochę dla ożywienia dyskusji na forum :stuck_out_tongue:

Moja Beta Specnaz (oryginalnie JG, ale z JG już niewiele tam zostało - przypominam, że jest to w zasadzie AK w systemie Marui, tyle że z charakterystycznym skróconym forntem, jeszcze krótszym, niż w AKSU - pod lufę 229mm) jest ze mną od kwietnia 2007. Siłą rzeczy zużyta jest dość solidnie, choć strzela nadal na poziomie który mnie satysfakcjonuje: bebechy są zdrowe, i jeszcze by pośmigały. Schrzanił się natomiast taki dynks i dekiel (znaczy pokrywa komory zamkowej) wylata. znaczy, trzyma się tylko po oklejeniu repliki taśmą klejącą.

Z chęcią bym staruszkę odratował i przywrócił do sprawności, ale wspomniany dynks jest integralną częścią przedniego body, a przedniego body do Bety nie widziałem w sprzedaży od bardzo wielu lat. Tak, SRC kiedyś taką część robiło. Nawet metalową :stuck_out_tongue:

W tej chwili opcje widzę dwie:

  • kupić Spartaca SRT-11, czyli spartacową Betę z orisowanym frontem (dawno chciałem taki do mojej Bety!) i teleskopową kolbą od eMki (też chciałem). Nawet wydmuszkę czy uszkodzoną replikę - cały zespół GB + lufa + komora HU jest do przełożenia z mojej starej Bety, więc poziom syfiastości podzespołów Spartaca w sumie lata mi, zwisa, dynda i powiewa. Ze Spartaca i tak zostanie sama “karoseria”.
    Zaleta tego rozwiązania: koszt. Nowy, w pełni sprawny Spartac SRT-11 jest do kupienia za 400zł. Jeśli mi się uda dorwać używkę lub wydmuszkę, to pewnie taniej. Plus wykorzystam sporo podzespołów z mojej starej Bety, a nie lubię wyrzucać czegoś co jest sprawne i w sensownym stanie.
    Wada: to jest mimo wszystko chińszczyzna, więc może się okazać, że - mimo zachowania standardu Marui - części jednak nie będą pasować. SRT-11 nie jest zbyt popularny, więc szanse na używkę / wydmuszkę są średnie.
  • kupić Cymę 076A, czyli AKSU Cymy z nowego wypustu z bajerami (składana teleskopowa kolba, front Keymod, etc), i zrobić ją pod moje widzimisię.
    Zaleta: nowa replika. Ę i Ą.
    Wada: koszt (replika na Krakmanie w tej chwili - 870zł z kawałkiem, plus modyfikacja). Ze starej Bety do wykorzystania będą tylko akcesoria typu magazynki i optyka.

Zanim skreślicie opcję z karoserią od Spartaca / reanimacją Bety, moje wymaganie wobec wynalazku są skromne:

  • replika ma trzymać parametry mocowe, umożliwiające użycie jej w CQB. Owszem, z zachowaniem zasięgu i skupienia do gry w lesie, ale 45-50m skutecznego zasięgu (a tyle mam w Becie przy 350-370fps zależnie które chrono mierzy).
  • ma być poręcznym, kompaktowym karabinkiem na magazynki systemu AK.
  • nie jest to moja podstawowa replika - używać jej będę, jeśli moje ulubione P90 znów wypadnie z obiegu, albo względy fabularne scenariusza narzucą mi platformę AK, albo… będę potrzebował komuś replikę pożyczyć.
  • plastikowość i syfiastość karoserii Spartaca w sumie mi wisi.

I co panowie szanowni o tym, ha?

Erh to nie jest tak ze bierzesz dowolną replikę i wkładasz w nią gearbox i wszystko działa fajnie. Może nie pasować akurat ten geargbox i wtedy trzeba pilować (albo body albo greagox). Standardy czasem się różnią i stracisz na celności.

Ja przez kombinacje z gearboxem (wymiana na też v3 ale innego producenta z wymiąna szybką sprężyny) pokopałem zupełnie celność w augu. Zwyczajnie nie trzyma ten gearbox osiowości.
Zasada jest raczej taka że jak kupować budę - to jak najlepszą. Spartacowa buda może być przekoszona i będziesz miał problemy.
Oczywiście nie pisze ci ze będzie problem - ale jest dość zdrowe prawdopodobieństwo że może mieć.

Nie szukałeś na wmasgu, olx, allegro ? Skoro potrzebujesz tylko body to musi być całe. A że zazwyczaj kupujesz używkę z dobitymi bebechami to już ciebie nie interesuje…

Masz jeszcze bete specnaz zrobioną pod szyldem ASG - ale nie wiem kto to produkuje:

Za 500 zł.

Powiedz mi czy się myle - ale beta różni się tylko frontem ?
Może prościej kupić body od ak47 i przemontować front i kolbę ?

jaki dynks?

Jeśli lubisz grzebać i czasami się wkur… że coś nie pasuje to kombinuj. Jednak z tego co piszesz poprzednią replikę masz od 2007roku więc mógł byś zrobić sobie prezent i kupić nową, tym bardziej że święta już tuż tuż :wink:

@ Kocur - walnięty dynks jest częścią frontu. Tego charakterystycznego dla Bety, którego w handlu nigdzie nie widać (na stornie SRC jest, ale z tego co wiem, ściągnąć bezpośrednio od nich to duża sztuka).
Więc wymiana tylnego body i kolby nie rozwiązuje problemu.

Tak, sprawdzałem WMASGa, OLX i Pazzegro. Na razie nic. Choć jeszcze kwestia doboru słów kluczowych…

@ ziku - dokładnie to tuleja, w której trzyma się i porusza pręt, utrzymujący w tylnym położeniu zatrzask pokrywy komory zamkowej. Replika musiała w którymś momencie dostać uderzenie w rączkę zamka zapewne. No i poleciało. Ale nawet jak tuleja była cała, to trzymało się na słowo honoru.

@ Mivak - jest to argument.

Err, a takie coś?

https://www.airsoftarms.eu/en/gkms-aksu-gt-advanced-aeg-bk-wood.html

Ajgor, ale że co?

Ani mi się nie podoba, ani w kwestii ergonomii nie jest krokiem naprzód. Bo moja Beta kolbę typu AKS ma od lat, i właśnie chce z niej zrezygnować, na rzecz teleskopowej kolby od eMki.
A i cenowo nie jest atrakcyjna. Pamiętaj proszę że to w sumie replika zapasowa (i to jedna z dwóch zapasowych), więc nie widzę sensu wydawania na nią więcej, niż to konieczne.

W ogóle beta jest paskudna i idź w stronę AKSU :stuck_out_tongue:

Beta paskudna? A w lustrze się kiedyś widziałeś? :unamused:

:wink:

Wynalazki są paskudne, dobrze Err że Ty nie masz lusta bo byś do szklarza nie nadążał :stuck_out_tongue:

@Err - pozwól rzucić okiem na ów dynsk, może moje zdolności i sprzęt pozwolą go odratować :slight_smile: (wydaje mi się, że co podobnego już ratowałem)

W boju spartac vs CYMA - mimo wszystko stawiałbym na cyme. Sprtac mimo ceny będzie szybciej wymagał kolejnych inwestycji i skończy się to na poziomie wkładu podobnego do cymy.

Plus jak już napisał Kocur - nie liczyłbym na fakt, że od tak będziesz mógł po prosty przełożyć GB.

IMO:

  1. Ratowanie
  2. Cyma
  3. Spartac

Dobra, temat po prawdzie do zamknięcia.

Zdecydowałem się zrezygnować z zakupu nowej repliki w ogóle, a z utrzymania platformy AK w szczególności.