L85A2 ICS

Tak jak w tytule. Interesująca jest dla mnie opcja kupna Elżbiety ICS’a. Poczytałem trochę i jej smaczkach. Ogólnie cieszy się ona najlepszej stock’owej Elki na rynku :smiley: Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej ( czyt. zapoznać się z opinią ) osób które miały z nią do czynienia. Również chętnie pooglądam fotki etc. Nawet jeśli ktoś posiada Elę innej marki chętnie poczytam o tym jeśli ktoś w ogóle będzie miał ochotę się podzielić spostrzeżeniami :laughing:

Najważniejsza sprawa przed kupnem Elki, czy jesteś praworęczny? Brytyjska armia nie uznaje równouprawnienia pod tym względem :slight_smile:
Wprawdzie replika asg nie wybije Ci zębów łuskami ale wszystkie przełączniki są tylko z jednej strony i strzelanie z lewego ramienia to kosmos.

Ja posiadam L85 ARESA oraz G&G.
Ares w stocku lepiej wypada. Łatwiej i taniej tuningować. Jest jednak o ok 1kg cięższy od G&G.
Jednak po wymianie tłoka i springa daje 46-480fps. Długość lufy dodatkowo znacznie zwiększa zasięg oraz skupienie.
G&G awaryjny (zaraz się odezwą zwolennicy). Zębatki i tłok są dedykowane pod tą replikę. Po serwisie u Fata experta w dziedzinie L85 G&G całkiem zacna replika.
ICSa z tego co wiem nikt nie miał w okolicy a tym bardziej na taktycznym.
Jest jeszcze R85 ARMY. Po tuningu dorównuje G&G.
Jak by co to na komisie teraz jest ICS:

Zdecydowanie stwierdzam, że eLka Ares/Star wcale nie jest łatwiejsza w tuningowaniu. Rozebranie jej na czynniki pierwsze, rozebranie GB jest naprawdę upierdliwe i wymaga dużo więcej umiejętności. Kolejne minusy - komora hop-up i dysza. Plusy, po złożeniu GB nie trzeba tam zaglądać. Zębatki, tłok, głowica tłoka i cylinder standardowe. Głowica cylindra niestandardow. Styki - są takie, że nie trzeba tam mosfetu. Można w miarę łatwo wymienić sprężynę. Odstępstwa w drobnych elementach na zewnątrz, względem wersji ostrej.

W mojej opinii najlepsza jest jednak eLka od G&G. Jedyne minusy to niestandardowe: cylinder, tłok, głowica cylindra i zębatki. Ale są dostępne wszystkie części w wersji wzmocnionej. GB jest dzielony, więc sprężyna daje się w miarę łatwo się wymienia. Ewentualne wymiany zębatek, przesmarowanie, wymiana elektryki jest w miarę prosta. Mosfet z hamulcem w tej replice jest koniecznością. Komora standard M4/M16 więc można spokojnie wstawić np. od Pro-Wina. Replika w większości przypadków da się naprawić w polu. Jest też zewnętrznie najwierniejszą kopią ostrej. Po doinwestowaniu jest naprawdę porządną repliką. Ja swoją mam od 2007 roku, jak tylko się pojawiła.

Army to kopia G&G. Wymaga wkładu finansowego podobnego jak ta od G&G. Zewnętrznie jakościowo nieco gorsza od G&G.

ICS ma kilka rozwiązań, które mnie nie przekonują - np. styki i odstępstwa od oryginału.

Tak, jestem praworęczny :wink: Mam kumpla w teamie, który postanowił porzucić kupno L85 ze względu na to, iż jest leworęczny i biega obecnie z AKS-74UN od E&L ( choć nie wiem pewnie nic w porównaniu do 8-letnich graczy o replikach to mogę powiedzieć śmiało, że jest jednym z najlepszych wyborów jeśli chodzi o rodzinę AK. Na tle innych firm takich jak LCT czy VFC mógłbym postawić go nawet na pierwszym miejscu uwzględniając również cenę. Gen 2 i pozamiatane przy jeszcze niższym wydatku ).
Wracając do Elki… Podoba mi się w nich budowa, w układzie bullpup, co sprawia, że możemy cieszyć się długą lufą przy dość małych gabarytach. Tak samo wyważenie. Większość ciężaru spoczywa na barku. Połączenie wygody i stali. Kawał tłoczonej blachy zamiast ZnAl’u i wygodne polimerowe łoże.

Wybór padł na Elżbietę ze względy na jej pewną unikatowość. Jeśli nawet ICS nie jest najlepszym wyborem ( przynajmniej na wmasg jest najbardziej zachwalana) to i tak jestem zdecydowany co do marki. Jeśli w czas będą fundusze to poświęcę się dla nauki :laughing:

Od razu podziękuję za odezwę w tej spawie :slight_smile:

Nie będę dzielić skóry na nieupolowanym niedźwiedziu, jednak chętnie poczytam jakieś ciekawostki dotyczące tematu. Będzie dana replika, będzie się myśleć co dalej.

Jeszcze co do twojej propozycji z wmasg. Właśnie na tą polowałem. Może jeszcze dałoby się ze 100 zł utargować jednak nie mając kontaktu z repliką trudno jest coś wytykać. Ogółem zastanawia mnie na ile dobrą opcją było w niej wymienienie tłoka na metalowy (jak można wyczytać właściciel się o to pokusił ). Szkielet nie dostanie po dupsku od tego? Osobiście wsadziłbym poliwęglanowy jak już chyba że ktoś kto więcej wie doradziłby inaczej :wink:

Obserwowałem ją od samego początku ale 1500 zł dało dużo zastanowień. Potem 1300 lecz ciągle coś nie. 1200 przyznam wygląda o wiele lepiej i kusi mnie to co raz bardziej :smiley:

nie wiem jak wygląda szkielet gearboxa w ICS. W G&G można by wstawić tłok z ołowiu i i tak nic by mu się nie stało - najbardziej pancerna konstrukcja jaką widziałem.

Z takich bardziej interesujących rzeczy: "Po rozłożeniu Repliki na 2 połówki naszym oczom ukazuje się sekret jednego z największych smaczków w tej replice - mechanizmu spustowego. ICS szczyci się tym, że opracował rewolucyjny system mechanizmu spustowego, który całkowicie eliminuje przepalanie się styków. Do tego skonstruowano mechanizm “opóźniacza spustu”. O co chodzi? Mianowicie żeby styki się zwarły spust musi zostać pociągnięty odpowiednio w tył. Wtedy spada blaszka hamująca styki, następuje zwarcie styków i pada strzał. Nie ma mowy o zacinkach spowodowanych zbyt lekkim pociągnięciem za spust. W dodatku przy pociągnięciu słychać delikatny klik - dokładnie wiadomo kiedy styki się zwarły i można fantastycznie wyczuć spust. Jak by tego było mało, konstrukcja taka zapobiega przypadkowemu wystrzałowi podczas rozbierania repliki. Po prostu prąd przestaje płynąć jak tylko rozdzielimy obie połówki body.

Jak dla mnie jest to na plus tak jak i to, że nie ma ICS’owa Elka BB, gdyż nie chciałbym się ograniczać do Li-Po 7,4v, by nic nie uszkodzić. Tu też rodzi się kolejne pytanie. Czy można bez problemu stosować Li-Polki 11,1 v?

No i sam GB.
Ponieważ GB to sama mechanika a w dodatku po wyjęciu sprężyny nie ma w nim żadnych napięć ani energii, praca nad nim to czysta przyjemność. Aby go rozłożyć należy najpierw wyjąć dźwignię selektora ognia (stalowa, reaguje na magnes), i odkręcić wszystkie śrubki…I to wszystko.

Sam szkielet jest ekstremalnie wzmocniony. Ścianka z tyłu to praktycznie lity blok, z przodu to przeszło 1cm. Pierwsze skojarzenie jakie miałem to GB z m249. Sprawia tak samo pancerne wrażenie!

Jest tu jeszcze wiele innych ciekawostek jak możliwość rozłożenia jej “jak prawdziwej” na dwie części czy regulowanie nastawy rury gazowej normal excess oraz open co jest raczej punktem do lansu i zbliżeniem do oryginału niż czymś praktycznym :smiley:

eLkę od G&G idzie taniej wyrwać. A różnicę zawsze możesz w replikę wsadzić. Zaproponuj mu 1000, jeśli koniecznie chcesz mieć ICS’a, choć ja bym i tyle nie dał.

Pójdzie Specna to będę się targował z koleszką. Na razie jest połowa funduszy uzbieranych, więc nie będę nic kombinował.

Ja tam bym brał ICSa G&G bez drogiego serwisu jest słabe.

A jaką specnę masz?

Specna Arms B01. Ma lekko ponad rok. Kupiona w Tanie Militaria - nie polecam. Zamontowałem gumkę zieloną G&G i silnik przełożony z starej MP5K Galaxy, bo ten zdechł po 15k kulek. Mogę dać dać łoże z repliką co było standardowo ( 2 nakładki na rurę gazową ) lub z szynami R.I.S tyle że plasticzany kupiony gdzieś po taniości. Jest opakowanie jak i reszta dupereli z gównianym Hi-Capem malowanym na czarny mat ( choć ja bym go przeszlifował i nałożył farbę jeszcze raz). Jest paragon. Od razu pozwolę sobie na niezachwalenie serwisu w TM. Tam została kupiona jak i oddana na gwarancję replika gdyż podczas gry w zimę było coś nie tak z sprężynką spustową ( zapadał się czasami ). Tak tez ten oto wspaniały serwisant po oddaniu do reklamacji porysował tu i ówdzie replikę ( tłumik - nie wiem jak i po co ale albo był totalnym idiotą lub nie ogarnia tematu koleś bo po co tłumik odkręcać ? Do tego ukręcił śrubę od chwytu silnikowego - to mnie najbardziej rozczarowało oraz są drobne ryski na korpusie ale wynika to z użytkowania. Gearbox ( podobno ) był wyczyszczony, przesmarowany i ma rzekomo wypodkładkowane zębatki ale ręki sobie nie utnę, bo już niczego bym się więcej nie spodziewał po ukręceniu śrubki i zostawieniu w szkielecie ( chwyt się trzyma ale z jednej strony malutka szparka ). Mam nadzieję że wszystko jasno napisane. Gdyby były jakieś karolki to bym raczej ich nie przeoczył. ROF 12/13 k/s na Li-Po 7,4v 1500 mAh 20C. Ostateczny przebieg ok 17k kulek. Nie było ani jednej zacinki, tak jak wspominałem raz na serwisie i od tego czasu nie było żadnych problemów. Byłbym usatysfakcjonowany gdybym dostał za to 500 zł ale wątpię w to trochę.

Kupiłeś?

Rok temu. Teraz próbuję opchnąć, a co do L85. Staram się jak najszybciej kupić, bo może ktoś mnie uprzedzić.

Jeśli w ciągu tygodnia nikt mnie nie uprzedzi to szykuje się ICS.

Zamiast ICS’a jest L85A2 ARES’a, konwersja Daniel Defence i Trijicon ACOG.

Nawet wiem od kogo teutonic? Risy kupił ode mnie.
Będzie Ci służył.

Jacek vel Krzyżak. Tak, Teutonic :wink: