Dzisiaj jest 14 listopada 2018, 7:44

MOSFET - rodzaje i przydatność.

Części i akcesoria najlepsze do twojej repliki
  • Autor
  • Wiadomość
Awatar użytkownika

ElektroTME

Re: MOSFET - rodzaje i przydatność.

Post31 maja 2017, 21:17

Tu masz schemacik dla standardowego mosfeta montowanego w replikach:
Obrazek
A tu macie układ zwierający silnik po puszczeniu spustu:
Obrazek
Pozwolę sobie zacytować jednego gościa z wmasg.pl:
"Po protstu tranzystor typu P działa odwrotnie niż tranzystor typu N, tzn płynie przez niego prąd w drugą stronę i zamyka się przy napięciu bramki ujemnym, Mosfet AB działa jak bramka Not, kiedy tranzystor N jest otwarty, to P jest zamknięty i odwrotnie.
Silnik po odcięciu prądu, obracając się zamienia się w prądnice, a P mosfet go zwiera i zatrzymuje wytworzonym przez niego prądem.
Ot cała magia. "
link do tematu:http://forum.wmasg.pl/topic/18905-tranzystor-fet-w-obwodzie-aeg/page__st__620

Jeżeli chodzi o mesfety to do każdej repliki polecam wybrać coś z tąd:
https://goo.gl/fsdjUR
Zasada jest prosta, jeżeli taki silnik pobiera prądu ciągłego 20A, prądu na start około 2x więcej, to szukacie coś powyżej 40A prądu drenu, im więcej tym lepiej, pośrednio przekłada się to na mniejsze grzanie się mosfeta.
Napięcie dren źródło nie powinno być niższe niż powiedzmy 2x napięcie aku, ale dla świętego spokoju można zwielokrotnić tą wartość do 60V lub więcej, jak wam kasa pozwoli.
Polecam obudowy TO-220 bo łatwo się do nich lutuje kable i mają duży radiator. Ale możecie wybrać również wersję smd i zmieścić to prawie wszędzie.

Tak jak kocur pisał, pająki są niebezpieczne, zawsze warto robić to na płytce drukowanej/uniwersalnej, tak aby przy "upychaniu" wszystkiego do środka repliki nic się nie zwarło, bo wtedy możemy mieć pożar lub wybuch aku.

Jeżeli chcecie polakierować mosfeta lakierem elektroizolacyjnym przed wrzuceniem do termokurcza, a nie macie lakieru, to możecie się do mnie odezwać, powinienem coś mieć w robocie. Ważne aby był to lakier elektroizolacyjny, zwykły może spowodować upływności które np załączą nam na stałe silnik.(Odzywać się do mnie po 18tym czerwca, mam wyjazd zagramanicę).

Pamiętajcie, że metalowe "plecki" są połączone przeważnie z 2gą nóżką układu, więc nie radzę ich zwierać do metalowej obudowy repliki oraz do innych mosfetów(chyba że piny nr 2 w obu mosfetach są połączone ze sobą).

Na koniec powiem, że każda elektronika jest wrażliwa na wyładowania elektrostatyczne. Jeżeli chodzicie i strzelacie prądem to nie bierzcie się za lutowanie. Zmieńcie odzież i obuwie, lub otoczenie, czasami ogrzewanie elektryzuje powietrze i co jakiś czas jak się czegoś dotkniecie to strzela iskra. Trzeba na to uważać.
Na pocieszenie powiem, że ja lutuję od kilkunastu lat i jeszcze nic przez elektrostatykę nie ubiłem :)
Awatar użytkownika

Kaktus

Post20 czerwca 2017, 15:14

Jeszcze kilka pytań.

1) Stosujecie radiatory na mosfetach? Czasem w tutorialach są dodawane, a czasem nie. W jakich sytuacjach jest konieczny? Chcę użyć IRF3703.
2) W niektórych tutorialach (http://www.airsoftforum.com/board/topic ... t-mosfets/) jest dodatkowa dioda pomiędzy źródłem a bramką. Piszą że jest konieczna, ale w waszych schematach tego nie ma.
3) ElektroTME, ile kosztuje taki lakier?
PMC Wiskord
Obrazek
Awatar użytkownika

Bober

Post20 czerwca 2017, 17:24

Niech mnie zawodowiec poprawi, jeśli coś nie tak, ale jestem pewien, że sprawa wygląda w ten sposób:

1) Do tej pory miałem bez. Spaliłem jeden i już stosuję radiatory. Co tam - przecież to złotówka.
Konieczny, jak mechanicznie coś źle złożysz i będzie duży opór dla silnika przy mocnej baterii.
Od cholery amperów będzie przez niego szło i będzie się grzał, aż się spali.
A IRF3703 - świetny wybór.

2) To samo mnie nurtowało 2 miesiące temu. Elektro mówił, że to nie jest konieczne. Ale nie zaszkodzi.
Chodzi o to, że jak rozpędzony silnik się obraca po puszczeniu spustu, to przez chwilę działa jak prądnica.
Zamiast brać prąd, produkuje go. Ten TVS jest po to, aby zdławić ten lewy prąd.

3) Do malowania pędzelkiem zaczynają się od kilku zł + przesyłka. W sprayu kilkanaście zł + przesyłka.

Pozdro.
Awatar użytkownika

ElektroTME

Post20 czerwca 2017, 17:44

AD 1 i 2
Jeżeli masz miejsce w replice to warto dodać radiator, czy dodatkową diodę zabezpieczającą.
Dioda natomiast nie jest wymagana przy Twoim mosfecie, ponieważ on ma już jedną w środku.
Parametry mosfeta dość dobrze dobrane, nawet na opcję bez radiatora.
Lakier elektroizolacyjny, tak jak mówi Bober to koszt kilkunastu złotych za puszkę 100ml w sprayu.
Taka puszeczka wystarczy do pokrycia z 50 układów z mosfetem, oczywiście ekonomiczniej bedzie kupić 400ml za 25zł ale jak tam uważasz.
Awatar użytkownika

Kaktus

Post20 czerwca 2017, 21:00

Dzięki za odpowiedzi.
Wiecie może czy w szczecinie jest sklep stacjonarny w którym dostanę lakier elektroizolacyjny i radiator na TO-220?
PMC Wiskord
Obrazek
Awatar użytkownika

Bober

Post22 czerwca 2017, 9:19

Ja znam tylko jeden taki stacjonarny tutaj.
Ale nie wiem, co tam mają z tych rzeczy.
Awatar użytkownika

Kaktus

Post22 czerwca 2017, 12:22

Ok, podjadę. Dzięki.
PMC Wiskord
Obrazek
Awatar użytkownika

kmk

Administrator

Post22 czerwca 2017, 12:59

Są jeszcze co najmniej dwa w Szczecinie:
https://sklepelektroniczny.com/informacje/12-o-nas - Śląska 8
http://sklep.celiko.net.pl/kontakt-f-1.html - Śmiałego 4, prowadzony przez osobę aktywną w naszym środowisku
British Regiment of Szczecin (B.R.o.S.)
Awatar użytkownika

Kocur

Post22 czerwca 2017, 21:40

Nie mogę sie powstrzymać ...
...środowisko LGBT ? :D
http://z-u-p.pl.tl/ ZUP - Przeczytaj może są zarażeni też w twoim otoczeniu
Poprzednia

meble radomsko cena, meble radomsko opinie, meble radomsko producent, meble kuchenne radomsko ceny

Wróć do Tuning