Elektroniczny licznik wystrzelonych kulek

Witam,

W ostatnią niedzielę kolega Bober zainicjował pomysł z wykonaniem licznika wystrzelonych kulek.

Pomyślałem trochę i urodziła mi się taka oto idea:
Urządzenie mierzące fizycznie wystrzelone kulki poprzez zastosowanie bramki optycznej na końcu lufy. Energię do działania czerpiemy z pakietu repliki lub dodatkowego aku(zależy ile mamy miejsca w replice), wyświetlacz led numeryczny(klasyczne 7seg) lub OLED(128x32-64px wcale też nie taki duży), czujnik podpięcia magazynka( myślę o microswitchu takim od przycisków od myszki z dodatkową blaszką aby bezbłędnie i za każdym razem wykryć magazynek, montaż w replice będzie niestety inwazyjny), dodatkowe przyciski funkcyjne (1 lub 2) ukryte pod ruchomymi częściami repliki lub pod wyświetlaczem, układ grabujący sygnał ze spustu i odcinający go w razie konieczności.

Co takie urządzenie mogło by robić:
Ustawiamy sobie ilość kulek, które możemy wystrzelić na 1 magazynku, po ich wystrzeleniu(nawet jeśli to hicap i ma ich więcej) spust jest odłączany elektrycznie do momentu odpięcia i ponownego podpięcia magazynka, następuje odblokowanie spustu, a ilość kulek do wystrzelenia resetuje się.

Urządzenia będzie miało opcję liczenia kulek wystrzelonych danego dnia (do momentu zresetowania licznika) oraz globalny licznik wystrzelonych kulek od momentu instalacji w replice(też możliwe do zresetowania ale nie z poziomu przycisków).

Dodatkowym ficzerem może być pomiar napięcia na ogniwach pakietu(szczególnie dla Li-po), zabezpieczy to aku przed nadmiernym rozładowaniem a na wyświetlaczu można wyświetlić napięcia oraz dać sygnał dźwiękowy o niskim poziomie napięcia pakietu.
(Tutaj dalej można by było pomknąć w statystyki ile kulek średnio na pakiecie wystrzelimy itp itd, nie na teraz)

Pomiar szybkostrzelności, w sumie mając jedna bramkę optyczną można już taki pomiar wykonać i podawać najbardziej aktualny wynik na wyświetlaczu(średnie i wykresy też zostawmy sobie na kiedy indziej).

Pomiar fps, byłby możliwy przy obecności dwóch bramek optycznych ustawionych w bardzo dokładnej odległości od siebie, taka rzecz raczej nie zmieści nam się na lufie, ale np w tłumiku dźwięku jak najbardziej, tylko on jest nakręcany, no i kabelki…
można bezprzewodowo :slight_smile: tylko aku w tłumiku będzie osobne.
To też tak bardziej jako upgreade na przyszłe czasy.


To tyle kwestii przedstawienia zarysu pomysłu na który mnie napuścił kolega Bober

Jako, że najlepiej zacząć od zbierania informacji, dlatego proszę was o komentarze, sugestie i pomysły na temat powyższego.

Dodatkowo jeżeli ktoś ma tłumik dźwięku np na M4A1 lub podobne i go już rozkręcał/rozbierał to czy może wstawić zdjęcia co dokładnie znajduje się w środku, czy będzie miejsce na elektronikę i pakiet?

Elektronika dzieli się na kilka części: wyświetlacz z elektroniką, bramka optyczna, ingerencja w spust i mikroswitche.
Każda model repliki ma różny kształt, więc proszę zainteresowane osoby o zdjęcia(linki) replik i sugerowane miejsca montażu tych elementów wewnątrz/na replice. Nie znam wszystkich replik, a jeżeli chciałbym zrobić układ bardziej uniwersalny to musiałbym wziąć pod uwagę większa liczbę modeli replik.

Może ktoś miał styczność lub jest w posiadaniu podobnego urządzenia, niech się podzieli swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Może na rynku są jakieś doskonałe i tanie takie modyfikacje? Nie pogardzę za linki :slight_smile:

Zapraszam do rozmyślania nad tematem i komentowania
Z okazji świąt życzę też wam wszystkiego dobrego, zdrowia i szczęścia oraz spędzenia ich w miłej, rodzinnej atmosferze.

Fajny pomysł. Ja bym rozwiązał go w ten sposób:
Tłumik nakręcany i w nim tylko bramki, natomiast elektronika w puszce na baterie typu peq-15. Było by więcej miejsca.
Dodatkowo zamontowany mosfet który by odłączał spust przez co nie trzeba by ingerować w replikę poza montażem przełącznika przy magazynku.

Kolejny pomysł który już dawno mi chodzi po głowie to elektroniczny symulator dźwięku.
Podczas strzały z jakiegoś głośnika wydobywał by się odgłos prawdziwego strzału w tym przypadku dźwięk wystrzału z tłumikiem).

Siema,

Mam dwa takie tłumiki do naświetlania tracerów.
Dam Ci jeden, to sobie go przerobisz, albo z niego zgapisz.
Dodatkowo ASCU + ASHU do obadania.
Tłumik z wyświetlaczem też już znalazłem w sprzedaży.
Ogólnie kręci mnie temat, żeby jedną z replik zrobić z wyświetlaczem na kolbie.
Tylko jedna opcja mnie interesuje - ma odliczać ammo (jak w grach komputerowych).
Tylko dla frajdy i lansu.
Nakupiłem mid-cap’ów, więc po podpięciu maga, wymagane byłoby wciścięcie bolt-catch’a, które reserowało by licznik na 99.
Każdy strzał powoduje -1 na wyświetlaczu. Z kolei zero blokuje spust.
To tyle.
Wiem, że mam nawalone we łbie. Ale musicie przyznać, że po ubraniu się w coś futurystycznego, klimat będzie na wypasie.

Pozdro.

M41 Pulse gun z obcego <3

A może prosciej przerobic maga?/Magi od PTW,DTW,Scorpiona evo,TM mają mechaniczno-elektroniczną blokade spustu po wystrzeleniu ostatniej kulki.O ile w Scorpionie evo max wchodzi 75 kul w reszcie różnie.

Po chwili namysłu, jakby zintegrować pomiar liczby kulek z chrono i naświetlaniem tracerów, to brakowało by już tylko przystawki do robienia loda :slight_smile:

@Mavik
I tak chyba zrobię, tłumik z naświetlaczem przerobię na radiowy miernik fps,wystrzelonej kulki, rpm i naświetlacz. Nad tym będzie panowała jedna elektronika(ta z naświetlacza zostanie wyrzucona),naświetlacz ma miejsce na baterie 4x AAA więc powinno wystarczyć na kilka dni zabawy.
Wyświetlacz taki:

albo taki

wraz z elektroniką koordynująca można umieścić w puszce peq-15 lub bezpośrednio w replice, jeżeli jest taka możliwość.
Jeżeli będzie to w puszce, to dodatkowa bateria wskazana( orazw łatwość przenoszenia zabawki na inne bronie się zwiększa).
Czujnik magazynka, mosfet lub kontroler spustu, miernik baterii, też bezprzewodowe, jako jedno urządzenie, montowane w każdej replice.
Mój ares ma swój jakiś tam system EFCS, czyli pewnie wszystko to co powinienem zrobić w swoim kontrolerze.
Szczerze, jeszcze niewiele czytałem na temat tych wszystkich systemów napinania sprężyn, itp itd, może są jakieś gotowe części z których można skorzystać, jak wspomniane przez Bobra ASCU+ASHU.
Jak macie jakieś wyczerpujące temat linki do artykułów ze zdjęciami (mogą być angielskie, ale preferowane też polskie) to wrzucajcie :slight_smile:

A jeżeli chodzi o system wydający dźwięki przy strzelaniu, to trzeba by było tutaj już mocniejszego procka z kartą dźwiękową, czystych ładnych sampli nagranych w wytłumionym pomieszczeniu, więc to może projekt na za rok, dwa, trzy. Ewentualnie mogę zostawić jakieś wyjście programowe dla koordynacji przyszłego systemu z chwilą wystrzeliwania kulki :stuck_out_tongue:
Jak się zapatruje prawo na takie realne odgłosy wystrzałów, powiedzmy że będą dość głośne?


@Bober
Bardzo chętnie przyjmę naświetlacz, chętnie zobaczę ile miejsca będę miał w środku na elektronikę.
Nie będziesz musiał naciskać przycisku po włożeniu magazynka, system sam to wykryje dzięki czujnikowi magazynka i odblokuje Ci spust :slight_smile:
Nie masz nawalone, bo ja też wolę nietuzinkowo customowane zabawki, taki niebieski wyświetlaczyk i kilka wizualnych przeróbek zaspokoją moje potrzeby.
Tym bardziej, że jeszcze interesuję się postapo, więc wszystko co jest choć trochę przerobione wpasowuje się lepiej niż fabryczna nówka.
Ok, cierpi na tym realizm tych co chcą się bardzo mocno wczuwać w wojskowe klimaty, więc będę szukał złotego środka.

@Ajgorę
M41 jest spoko, lecz osobiście będę celował już w cały system mierzenia parametrów itp, może mi to trochę czasu zająć, ale przynajmniej fajny ambitny projekcik będzie.

@Szopen
Chodzi tutaj nam o to, aby mając mid capa wymusić na sobie przeładowywanie(nawet tego samego) magazynka po każdych 30tu kulkach(czy tam ile sobie ustawisz na liczniku). A mierzenie pozostałych parametrów dobre jest do statystyk, albo po prostu jako backupowy miernik fps nawet dla giwerki kolegi, można przecież zdjąć tłumik i przestrzelać replikę kumpla.

@Bober
Jak pokazał kolega Verit, przystawka do loda już została zaprojektowana i jak widać jest ona odrębną częścią którą można podczepić prawie do każdego guna z szyną ris od dołu, więc ja swoje siły w całości przekuję na elektronikę licznika ;p

@ElektroTME
Jak działa radiowy pomiar fps?

@Wiewiór
Każdą kulkę rozpoławiamy, wydłubujemy trochę ze środka i montujemy tam nadajnik radiowy, następnie takową sklejamy kropelką.
Ładujemy cały magazynek takich zmodyfikowanych kulek, a w replice na początku lufy i w kolbie instalujemy odbiorniki radiowe, wystrzeliwana kulka zaczyna nadawać na konkretnej częstotliwości, a odbiorniki umieszczone w replice odbierają sygnał, elektronika mierzy czasu pomiędzy dotarciem sygnału z kulki do czujnika na lufie oraz do czujnika w kolbie, znając ten czas i odległość pomiędzy czujnikami możemy w łatwy i nadzwyczaj dokładny sposób policzyć fps’y kulek.

A tak na poważnie chodziło mi o to, że pomiar będzie klasycznie na bramkach optycznych wewnątrz tłumika, a informacja o pojawieniu się kulki i jej prędkości będzie przekazywana drogą radiową do elektroniki z wyświetlaczem.

@ElektroTME
okok, fajnie jakbyś się podzielił elektroniką i spostrzeżeniami przy pomiarze fps.
Swego czasu zacząłem budować chronograf, gdzie założeniem była duża bramka pomiarowa - wygodniej przestrzelić replikę. Ale odłożyłem to na półkę. Wrócę do tego jeszcze w tym roku.
Skończyłem z działającym prototypem w formie tłumika. Prototyp chronografu - YouTube
Wyniki miałem takie same jak na chronografie sklepowym. (dało rade bez dodatkowej elektroniki, sama dioda i fototranzystor, mikroprocesor 16MHz i przerwania zewnętrzne. W kodzie liczę takty między przerwaniami)

Najlepiej nie baw się w przerabianie tłumika bo to wyjdzie paskudnie. Krzywo powiercisz, coś się złamie - same nerwy.
Poszukaj czegoś http://www.thingiverse.com/ albo sam zaprojektuj (*.STL lub *.SCAD) to Ci wydrukuję.
Najlepiej PW bo nie siedzę dużo na forum

Powodzenia

Tak dla informacji, sprawdziłem jak by wyglądał niebieski wyświetlacz z dużą czcionką standardową, bo na więcej dziś czasu nie miałem, oto rezultaty: Licznik - YouTube
Dla oddania wymiarów kolimator, albo biała karta wielkością identyczna z kartą bankomatową.

@Wiewiór
Wiesz, prawdopodobnie pomiary będą dokładnie na takiej samej zasadzie, dioda IR, fototranzystor IR, przerwania zewnętrzne, pomiar ilości taktów kwarcu. Jak się uda to zaadaptuję gotowy tłumik z naświetlaczem, jakiś popularny, najlepiej w metalowej obudowie, aby co był bardziej odporny na uderzenia, postaram się elektronikę upchnąć w miejsce elektroniki naświetlacza, a diodami naświetlacza sam sterować. Lubię SMD więc chyba nie będzie problemu z upchnięciem, wszystko się okaże jak dostanę tłumik od Bobra.

A jeżeli chodzi o możliwość druku u Ciebie, przyda się na pewno, bo planuje powyższy wyświetlacz zamontować jakoś na szynie RIS, więc poczynię może jakiś prototyp obudowy z możliwością montażu. Inventora trochę ogarniam, więc źle nie będzie :slight_smile:

A czy ten licznik policzy też ile kulek załadowano ?

Powitali legendę ;p
W moich założeniach nie przewiduje tej opcji, bo trzeba by było przerabiać każdy magazynek, albo zrobić szybko ładowarkę z licznikiem,a do magów dodać jakieś znaczniki ID. Ładujesz mid capa który ma powiedzmy 150 kulek lub kilka więcej. Licznik na replica masz ustawiony na 30, po każdej 30stce odpinasz mida i podpinasz go ponownie, daje ci on w sumie 5 realcapow z koniecznością przeladowywania repliki jak prawdziwej broni. Zwiększa to imersje dla tych co się chcą bardziej wczuć. Można sie tu przyczepić że podpinasz cały czas ten sam midcap, zatem jak masz ich kilka możesz nimi wachlowac.