Pierwsza replika

Witam.

Jak każdy przede mną stoję przed wyborem swojej pierwszej repliki i w związku z tym będę potrzebował porady bardziej doświadczonych użytkowników :slight_smile:. Mimo że to pierwsza replika nie chcę iść w taniochę i zainwestować raz a porządnie. W zasadzie zastanawiałem się między 6-oma:

  1. P90 - właściwie to ta broń sprawiła że zainteresowałem się airsoftem
  2. AK od E&L - który konkretnie nie wiem, ludzie chwalą sobie trwałość i jakość części
  3. AMOEABA AM-014 - same pozytywne opinie
  4. G&G TR16 A3 - długa lufa i fajny blowback
  5. LCT VSS Vintorez/Val - bajeranckie i mało spotykane ale mają swój urok
  6. STEYR AUG - nie mogę jednak znaleźć niczego konkretnego z wyższej półki

Przeczytałem/obejrzałem chyba wszystko co możliwe o każdej z wyżej wymienionych i na obecną chwilę skłaniam się ku PDW 99 L od G&G:

Plan jest taki żeby jedna replika po zmianie sprężyny i lufy służyła do lasu i CQB.

Technik z Gunfire polecił do upgradeu:

Tłok: Lekki tłok 14 stalowych zębów - airsoft, asg, militaria
Komora HupUp: Komora hop-up CNC do replik Tokyo Marui P90 - airsoft, asg, militaria
Głowica tłoka: Łożyskowana głowica tłoka, biała - airsoft, asg, militaria
Sprężyna: https://gunfire.pl/product-pol-1152205070-Sprezyna-glowna-M125.html
Lufa: https://gunfire.pl/product-pol-1152199905-Lufa-precyzyjna-6-03-455-mm.html
Gumka HopUp czarna od Systemy

  • MOSFET, wszystko ustawione pod około 450fps

Doczytałem także że opinie o technikach z Gunfire są powiedzmy różne i w zasadzie to powód dla którego piszę ten post. Co sądzicie o takiej konfiguracji ? Lufę 6.03 sugerowałem sam, gdzieś wyczytałem że przy full auto nie powinno się schodzić niżej. Wszystkie sugestie mile widziane :slight_smile:

Ja bym sugerował P90 TR, a nie ten koszmarek z przedłużoną lufą (w oryginale przeznaczony wyłącznie na amerykański rynek cywilny). Jeśli G&G skopiowało system Marui, to w tej przedłużce i tak nie ma dłuższej lufy (trzeba by rozwiercać, żeby taką wstawić), a długi badyl z przodu będzie w CQB upierdliwy. Lufa do P90 wchodzi taka, jak do G36c, i naprawdę to wystarcza.

W CQB jest limit 350fps. Na szczelnym układzie (a P90 są dość szczelne) z M125 możesz być no… dużo powyżej tego limitu. Jako paintballowiec (o ile dobrze pamiętam?) doskonale wiesz, co to znaczy: nie zostaniesz dopuszczony do gry.

P90 można poskładać tak, żeby miało 350fps, i zasięg skuteczny przekraczający 50m. Miałem takie w ręku, na odmierzone 55m trafiałem w środek masy celu każdą kulką.

Aha, jedna ważna sprawa - zastanów się, jak będziesz magazynki przenosił. Są długie i cokolwiek nieporęczne. No, chyba, ze planujesz ganiać z hi-capem (albo wręcz konwersją na magi od eMki).

Erh wedlug gunfire ta replika ma lufe 460 mm w srodku (info ze strony).
Wiec do lasu sie jak najbardziej nada.

Co do tuningu.
Komore hopa wymienia sie tylko jezeli stockowa jest zla.
Wymieniajac ja w dobrej markowej replice - mozesz sobie zrobic tylko problemy…
Tlok jest bardzo ok.
Glowica tloka … po co wymieniac z dobrej na taka sama albo gorsza ?
Lufa to najtansze badziewie jakie sie da dostac.
Jak chcesz kupowac tak droga replike i wsadzac taka kiepska lufe …
Jak lufy to porządne - najlepiej prometheusa lub cos podobnej klasy.
Przy dobrze doszczelnionej replice i lufie 6.01 jestes w stanie na tej stockowej sprezynie wyciagnac 420-450 fps. Lufa 6.01 daje okolo 40-50 fps o ile masz strzykawke na podzespołach.
Ogólnie najlepiej to jest kupić replike - dać komuś ogarniętemu do sprawdzenia zeby ci powiedzial co jest sens wymienic.

No i nadal zostaje problem o którym napisał Erh - przenoszenie magazynków do P90. Dla mnie to jest jeden z problemów dla których nie zdecydowałem się na tą replikę.

Dlugosc lufy wynosi 460mm dlatego wybralem ta a nie krotsza wersje ktora ma 290mm. 460 bralbym do lasu a do cqb wstawil 360 bo taki zakres ma cylinder - 360 do 460mm. Na krotka jakas elegancka koncowka i sprezyna m90 i mysle ze 350fps ustawimy bez problemu zwlaszcza że replika w stoku ma mozliwosc regulacji fpsow sruba między 360 a 390 fps. Odnosnie magazynkow fakt sa wielkie i realnie widzę możliwość przenoszenia 4 w kamizelce + 1 w replice. Daje to zabojcze 4x70 + 60 kulek ale nie o to chodzi przecież żeby siać ryżem na lewo i prawo. Lufy nie mogę znaleźć tej dlugosci promyka ani pdi. No i jak to faktycznie jest z ta srednica na full auto?

Mit.
Walę full-auto na każdej średnicy i nic się nie dzieje. Kulki używam tylko G&G lub MadBull.
Dwie repliki z opcją full-auto mam z lufami 6,01 - nic się nie dzieje. Normalnie działa.

Raczej chodzi o to, że Promyk 6,03 lepsze skupienie daje na auto, niż PDI 6,01. Na singlu odwrotnie.

Walę też na PDI z auto, bo mam w jednej szturmówce i normalnie jest cacy. Nigdy nie było problemów.
Już gorzej było na Tornado 6,03, gdzie zacinki się zdarzały. Choć to była raczej wina niskiej jakości kulek, użytych do chronowania. Od tamtej pory, tylko G&G i nigdy nic się nie dzieje. Nawet na JBU 6,01. Nic.

Jak ktoś mi powie, że nie wolno walić auto poniżej 6,03 - publicznie nazwę go bęcwałem.

Pozdro.

Na klacie (w formie chest-riga, lub na platformie typu chest-rig) powinno spokojnie wejść sześć. Chyba, że masz posturę wykałaczki :wink:.

Na udach spokojnie po dwa (taka jest typowa ładownica udowa do P90). Ja osobiście nie lubię nic nosić na udach. Alternatywnie, przy pasie, na talerzu kości biodrowej spokojnie dwa, a zaryzykowałbym twierdzenie, że i trzy. Plus tutaj można sobie pozwolić na ładownice dwuwarstwowe (mam taką, sprawdzała się ładnie). Kwestią otwartą pozostaje na ile wygodnie będzie Ci się sięgać po magazynki “na drugą stronę” (czyli, zakładając, że jesteś praworęczny - lewą ręką na prawe udo / biodro), na klacie nie będzie tego problemu.

Z względnie wygodnym dostępem, myślę, 10-12 magów na sobie można upchnąć (4-6 na klacie w pojedynczych ładownicach, i 3x2 na biodrze). Jak chcesz pójść w ekstremum, to następne 3x2 na drugim biodrze, ale myślę, że będzie problem z dostępem.
Ja nosiłem (bo Pimpek od roku prawie buja się po mechanikach :frowning:) 5 (4 na cheście, zapasowy 5-ty na pasie, szósty w replice) i generalnie mi wystarczało (ładowane do realnej pojemności, czyli 50szt) - ale wiadomo, zużycie amunicji to sprawa szalenie indywidualna.
Z tym, że ostrzegam - dobrej ładownicy do P90 w sklepie jeszcze nie widziałem (są głównie kopie pomysłu Condora). Jeśli masz dogadanego krawca taktycznego oraz sam wiesz, czego chcesz (magazynek do P90 to jednak pewna egzotyka) sprawa jest bez problemu do opanowania.

Jak już przy tym będziesz, każ sobie od razu i dedykowany worek na odzysk, te które są na rynku nie przewidują - z reguły - magazynków takiej długości, i robi się kipisz.

Raczej nie jestem za obwieszaniem się jak choinka :smiley:. Uda odpadaja. Wszystkie panele udowe z ktorymi miałem stycznosc to porażka. W tym temacie coś wymyślę. Z luf moze być coś takiego:

http://www.taiwangun.com/lufy-precyzyjne-2/lufa-precyzyjna-455mm-6-02mm-do-ak-47-ak-47s-guarder?from=listing&campaign-id=19

http://deltashop.pl/p/520/881/pdi-lufa-prec-raven-6-01-455mm-lufy-precyzyjne-czesci-replik-snajperskich-air-soft-gun.html.

Odnosnie samej repliki, jeśli alternatywa ma być p90 od TM to raczej odpada bo ma plastikową górę.

Mit super niezniszczalnej metalowej repliki to Mit.50% moich replik to full metal drugie 50% to plastik.Przysłowie mówi : Jak się dba to się ma . Nie raz i nie dwa moje repliki upadły,uderzyły w ściane itp. nic oprócz kilku rys im się nie stało.Co do repliki z wymienionych moim zdaniem wynika ze nadal nie wiesz co chcesz(jasne zdarzają się zboczeńcy jak ja,którzy mają m4.kałacha,famasa,m14,scorpiona i wiele innych) Do czego zmierzam,replika replice nie równa(nie mówię o bebechach) inaczej operuje się P90 a inaczej M4. Przyjdź kolejny raz na strzelankę napisz wcześniej ktoś na pewno na te kilka godz pożyczy ci jedną z replik i wtedy oceń co ci lepiej leży.Inaczej jest macać a inaczej biegać przez kilka godzin

Zdecydowany na P90 w zasadzie jestem bo to ona sprawila że sie airsoftem zainteresowalem. Kwestia jest tylko czy warto pchac kase w g&g i jeszcze w części czy nie lepiej kupic Cyme za 1/3 ceny i wstawic te same upgradey co do g&g z podobnym efektem. O P90 z Cymy raczej pozytywnie piszą. Trochę mnie martwia lozyska slizgowe 6mm.

Spróbuj dorwać P90 od TM :slight_smile:

Nie ma co próbować - jest dostępna od ręki :stuck_out_tongue:. Kilka zł taniej od G&G. W tak podobnej kwocie wolę tą drugą.

Czyli którą G&G, czy TM?
Jako posiadacz zarówno replik od G&G, jak i TM, jestem bardzo ciekaw Twojej decyzji…

W czym takie p90 za 1,6k ma być lepsze od tego za 400zł. Z zewnątrz mamy plastiki, a środku i tak sporo do wymiany. Ja się nic nie znam w tej kwestii, ale mi to wygląda jak płacenie 1000zł za “możliwe, że gearbox jest wytrzymalszy”.

W normalnych karabinach to mamy jakieś dodatki w tej cenie, jak system szybkiej wymiany sprężyny czy metalowe body, w p90 tego nie ma. Sprostujcie mnie proszę jeżeli się mylę.

Stawiam na G&G. Z racji:

  1. Nie muszę dokupywać lufy zewnętrznej (jeśli faktycznie nie ma możliwości montażu dłuższej wewnętrznej w tłumiku w replice TM)
  2. Metalowa góra jak w oryginale
  3. W stocku zamontowany kolimator (słaby bo słaby ale jest a to zawsze jakiś koszt który odchodzi)
  4. TM ma poniżej 300 fps - bez grzebania w gearboxie nie wyregulujemy do zadowalającego poziomu co się wiąże z utratą gwarancji - w G&G poza lufą, gumką i ewentualnie komorą HU nie planuje nic wymieniać właśnie z racji gwarancji. Z tego co znalazłem na necie aby wykręcić z TM powyżej 420fps konieczna jest zmiana zębatek, łożysk oraz silnika.
  5. W TM brak możliwości szybkiej wymiany sprężyny

To chyba tyle. Poprawcie mnie jeśli gdzieś nakłamałem. Bober może masz inne zdanie na ten temat ?

Mam p90 za 400zł. Kupowałem, jak nie było jeszcze za bardzo wyboru.

  1. Lufa wewnętrzna może być dłuższa i się schować w tłumiku. (Jedna z większych zalet p90 to jej rozmiar)
  2. Mam metalową górę, co to za metal? - pewnie znal, ale czy w G&G jest lepiej?
  3. Wbudowany kolimator to syf, jak Ci go ktoś odstrzeli to co zrobisz?
  4. W stocku miałem 410fps, zmniejszałem do 350 żeby móc wejść w budynki.
  5. Któreś p90 ma system szybkiej wymiany sprężyny? Spojrzałem na G&G i nie znalazłem takiej informacji.

Co Errhile myśli w kontekście P90 np Cymy vs G&G?

CYMA jest jedną z rozsądnych opcji zamiast G&G, dużo rozsądniejszą z racji ceny od TM wdg mnie. Kolimator podejrzewam że jest nieco lepszy w G&G - gdzieś nawet na YT oglądałem porównanie wszystkich kolimatorów od P90 (Kings Arms, TM, G&G, Classic Army i chyba CYMA właśnie). Ryzyko rozbicia oczywiście jest no ale trudno. Errhile pisał że w TM nie ma możliwości wstawienia dłuższej lufy w tłumik, nie wiem jak w reszcie. W G&G jest możliwa szybka wymiana sprężyny - poprzez wyciągnięcie śruby regulującej fps, bo taka możliwość też jest - bez rozkręcania gearboxa.

Tu powinien się Groszek wypowiedzieć.
Na swoim TM wali z 290 FPS w lesie z lepszym zasięgiem, niż nie jeden tuningowany karabin z 400+ fps.
Wiadomo, że kulka leci wolniej, ale jak po sznurku prosto.

Odnośnie plastiku - mam metalowe i plastikowe repliki. TM to dla mnie zupełnie inna kategoria.
Nie ma sensu porównywanie jej w kategoriach plastik/metal.
Nawet bym się pokusił o powstrzymanie od zakupu i podotykanie najpierw różnych replik na Twoim miejscu.
Strzelanki są co niedzielę, ktoś na bank będzie miał coś, co ci wpadnie w oko. Popatrzysz, podotykasz, porozmawiasz z doświadczonym użytkownikiem.

Wyobraź sobie WV Golf II z metalową karoserią i jakiś Ferrari, Lamborghini, czy Bugatti z maską włókna węglowego.
Też powiesz, że auto to bieda, bo materiał maski to nie blacha?

Dla mnie zbyt duże uproszczenie…

Też mam replikę od G&G i jestem z niej bardzo zadowolony.
Ale proszę Cię, uświadom sobie jedno - TM, to jak Ferrari, podczas gdy G&G, to w najlepszym razie BMW.

…inny przykład:
Od lat się porównuje iPhone z jakimiś smartfonami na Androidzie pod kątem wydajności procesora, czy ilości RAMu.
Ale jak weźmiesz do ręki coś, co działa zajebiście, mimo, że wg jakiejśtam specyfikacji porównawczej nie powinno - to jest magia.
To samo z TM. Mało FPS, a zasięg niesamowity.

Wiem, że dziś topowy model samsunga się nie tnie i działa tak samo płynnie jak iPhone. Ale bebechy ma mocniejsze wielokrotnie, żeby móc tego dokonać. Bo soft jest uniwersalny.

Nie potrafię całkowicie obalić wszystkich Twoich argumentów za G&G. Nawet nie chcę.
Ba, nawet P90 nie mam i pewnie nie będę miał, bo mi się nie podoba.
Ale…

  1. Jeden z najlepszych snajperów szczecińskiego airsoftu wytłumaczy Ci, że długość lufy, to nie wszystko,
  2. Metal już opisałem, że jest słabym kryterium,
  3. Gwarancja, tuning - wielkie słowa, niewielki problem, (bez wypodkładkowania gearboxa i tak się musisz liczyć z wydatkiem prędzej czy później - najprawdopodobniej zaraz po upływie tej Twojej gwarancji),
  4. System szybkiej wymiany jest często przerostem formy nad treścią. Wiele replik nie ma nigdy wymienianej sprężyny.
    Fajniej się rozbiera i składa, ale jak masz więcej replik, to nie bawisz się w wymianę sprężyn, bo szkoda na to życia. A jak zostaniesz w airsofcie - uwierz mi, że na jednej replice się nie skończy…

Z innej strony patrząc, jak chcesz środek wymieniać koniecznie, to może rzeczywiście body kup z czego chcesz, byle Ci się podobało i dobry gearbox pasował.

Z zakupem i tak będę czekał przynajmniej do przyszłego miesiąca. Za dużo opcji do rozważenia… była by jedna i byłby spokój :slight_smile:.

Nie mówię że jeśli nie metal to bieda, tu chodzi o subiektywne odczucie, osobiście po prostu wolałbym trzymać w łapach coś po części metalowego, tym bardziej że autentyk jest właśnie tak wykonany. Cały zamysł odnośnie P90 polegał na tym że można ją szybko przystosować do aktualnych wymogów.

Wiewiór może dasz się pobawić swoją CYMką jakbyś miał chwilę, codziennie jestem na mieście :slight_smile: ?

Bober w sumie ma racje (nie z porównaniami do iPhona i Ferrari bo tu akurat sie nie zgodzę :stuck_out_tongue:) - to pierwsza replika tak na prawde na początek przygody więc nie ma co pchać nie wiadomo ile kasy.

Moje pierwsze P90 to był AGM, drugie & trzecie chyba Cyma. AGM był jakoś lepszy, ale Cyma też dawała radę. G&G nie miałem nigdy.

Jedna z Cymek miała wstawioną dłuższą lufę - poprzedni właściciel rozwiercił koniec lufy zewnętrznej i schował rurę standardu M4 w tłumiku. W moim odczuciu - żaden zysk na zasięgu i skupieniu, a jak się któregoś dnia pośliznąłem i uderzyłem tłumikiem w grunt, to upper receiver był do wyrzucenia. Szlag trafił gwint urządzenia wylotowego. Dziękuję, dobranoc. Gdyby w środku siedziała normalna lufa - machnąłbym ręką i biegał z obrzynkiem bez tłumika.

O szit:

Ponad tysiąc zł taniej, niż G&G - to jest argument.